Öğrenmek kişiseldir

Siz nasıl öğreniyorsunuz?

Günümüzde önemli bir konu bu çünkü bilgi her yandan geliyor. Zamanımız aynı ancak biz daha az olduğunu hissediyoruz çünkü yetmiyor. Aynı anda çok şeyle uğraşıyoruz. Bizleri bölen çok şey var. Okurken, yemek yerken, televizyon açık, cep telefonundan mesaj geliyor. Bir taraftan facebook’tan ve twitter’dan gelen mesajlar. Cevap yetiştiriyoruz. Yani öğrenmemiz şimdi daha zor.

Öğrendiğimizde, bilgimizden, bildiğimizden emin oluruz. Bilgimizden eminsek rahatız, stresimiz yok, kendimize güvenimiz tam. Bu nedenle ne öğreneceğimizi de seçmeliyiz bilinçli öğrenen olmak için. Öncelikle ihtiyacımız olanları öğrenmeli, amaç ve hedeflerimize, bizi güçlü hissettiren konuları öğrenmeli ve öğrendiklerimizi hayata geçirmeli, kullanmalı, paylaşmalıyız.

Zihnimiz her şeyin farkında, yani her zaman duyuyor ve kaydediyor. Peki hangilerini sahipleniyor, öncelikle ihtiyaçlarını seçiyor, nasıl mı? Bizim verdiğimiz önem doğrultusunda, yani seçim yapıyorsak, emek veriyorsak, çaba harcıyorsak öncelikle onları seçiyor. İstekle yapıyorsak, engeller de kalkıyor, hızla anlıyor ve biliyoruz. Algıda seçici olmak da devrede böylece.

Seçim yapın, karar verin ve planlayın.

Hangi yaşta olursanız olun, öğrenmek için ilk adımlar bunlar.

Başlayın neye ulaşmak istiyorsanız, tam ihtiyacınız neyse, tam olarak istediğiniz şey neyse detaylandırın, madde madde yazın, plan yapın ve eylem.

Öğrenmek için seçim yapın, zaman aynı, hiç değişmedi, değişen bizim seçimlerimiz.

Sevgiyle nefes alın…


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın: