Öğrenmek kişiseldir

Siz nasıl öğreniyorsunuz?

Günümüzde önemli bir konu bu çünkü bilgi her yandan geliyor. Zamanımız aynı ancak biz daha az olduğunu hissediyoruz çünkü yetmiyor. Aynı anda çok şeyle uğraşıyoruz. Bizleri bölen çok şey var. Okurken, yemek yerken, televizyon açık, cep telefonundan mesaj geliyor. Bir taraftan facebook’tan ve twitter’dan gelen mesajlar. Cevap yetiştiriyoruz. Yani öğrenmemiz şimdi daha zor.

Öğrendiğimizde, bilgimizden, bildiğimizden emin oluruz. Bilgimizden eminsek rahatız, stresimiz yok, kendimize güvenimiz tam. Bu nedenle ne öğreneceğimizi de seçmeliyiz bilinçli öğrenen olmak için. Öncelikle ihtiyacımız olanları öğrenmeli, amaç ve hedeflerimize, bizi güçlü hissettiren konuları öğrenmeli ve öğrendiklerimizi hayata geçirmeli, kullanmalı, paylaşmalıyız.

Zihnimiz her şeyin farkında, yani her zaman duyuyor ve kaydediyor. Peki hangilerini sahipleniyor, öncelikle ihtiyaçlarını seçiyor, nasıl mı? Bizim verdiğimiz önem doğrultusunda, yani seçim yapıyorsak, emek veriyorsak, çaba harcıyorsak öncelikle onları seçiyor. İstekle yapıyorsak, engeller de kalkıyor, hızla anlıyor ve biliyoruz. Algıda seçici olmak da devrede böylece.

Seçim yapın, karar verin ve planlayın.

Hangi yaşta olursanız olun, öğrenmek için ilk adımlar bunlar.

Başlayın neye ulaşmak istiyorsanız, tam ihtiyacınız neyse, tam olarak istediğiniz şey neyse detaylandırın, madde madde yazın, plan yapın ve eylem.

Öğrenmek için seçim yapın, zaman aynı, hiç değişmedi, değişen bizim seçimlerimiz.

Sevgiyle nefes alın…

Önceki İçerikAnnelerin Hasta Olma Hakkı Yok
Sonraki İçerikİstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa’daki en iyi çocuk müzeleri arasına Türkiye’yi de taşıdı
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

1 Yorum

  1. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık,çok güzel bir dergi ,Martı Dergisini ilk çkıtığı günden beri okuyorum bana ve hayatıma çok değer kattı beni mutlu ediyor ve özgür hissettiriyor.tekrar teşekkürler Yasemin Hanım… Yolunuz açık olsun…Martılar yol arkadaşınız olsun… Sevgiler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz