İstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa’daki en iyi çocuk müzeleri arasına Türkiye’yi de taşıdı

0
1018

İstanbul Oyuncak Müzesi, kurulduğu 2005 yılından beri sergilediği eserler, müzecilik ve etkinlik anlayışıyla kendini geliştirmeye devam ederek, dünyadaki en saygın oyuncak müzelerinden biri olmayı başardı.

Avrupa Müzeler Akademisi (EMA) her yıl çocuk ve oyuncak müzeleri arasında ödüller vermektedir. İstanbul Oyuncak Müzesi 2012 yılı için bu ödüle başvurmuştu. 17 Ocak 2012 tarihinde, EMA Başkanı Andreja Rihter ve Slovenya-Celje Yakın Tarih Üniversitesi Direktörü Tanja Rozanbergar’ın İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaptıkları denetleme ve inceleme sonucunda müzenin adaylığa başvurusu kabul edildi.

Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) 20 Şubat 2012 tarihinde yaptığı değerlendirme toplantısı sonucunda jürinin belirlediği ve finale kalan 9 ülkeden en iyi 13 çocuk ve oyuncak müzesinin isimleri duyuruldu. EMA, İstanbul Oyuncak Müzesi’ni en iyi müzeler arasında olduğunu açıklayarak, müzenin kendi alanında sahip olduğu yeri ve önemi onayladı.

İstanbul Oyuncak Müzesi’yle birlikte 21 Mart günü İtalya’nın Bologna kentindeki ödül törenine davet edilen diğer müzeler şunlar: Avusturya’dan Frida & Fred-Graz Çocuk Müzesi, Estonya’dan Miia-Milla-Manda ve Tallinn Müzesi, Almanya’dan Labrynth Çocuk Müzesi, Berlin-Junges Schloss ve Stuttgart Çocuk Müzesi, İtalya’dan START-Yaratıcı Kültür Laboratuvarı, Hollanda’dan Yahudi Tarihi Müzesi, Tropenmuseum Çocuk Müzesi, Çocuk Kitapları Müzesi ve Villa Zebra Müzesi, Filipinler’den Pambata Müzesi, İsveç’den Jamtli Müzesi, İngiltere’den Çocuk Öyküleri Müzesi.
 
İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kuran şair ve yazar Sunay Akın müzenin başarısıyla ilgili şunları söyledi: “Müzemizin dünyadaki örnekleri arasında en iyilerinden biri olduğuna inanıyorduk. Avrupa Müzeler Akademisi tarafından bunun ilan edilmesi bizi onurlandırdı. Jürinin açıkladığı müzeler çocuk dünyasında çalışmalar yapan müzeler arasında en saygın ve en gelişmiş olanlarıdır. Aralarına hem oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin sergilendiği hem de çocuklara etkinlikler düzenleyen müzeler arasından katılan tek müze biziz. Bu müzeler arasına ülkemizi ve İstanbul’u taşırken yalnız değildik; ziyaretçilerimize, Kültür Bakanlığı’na, Kadıköy Belediyesi’ne, sponsorlarımıza ve müze çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ama kurulduğu günden beri, müzemizde gönüllü olarak çalışan ve uluslararası yazışmalarda, sunumlarda görev alan Gürol Kutlu’ya ayrıca minnettarlığımı sunuyorum.”

İstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa Müzeler Formu (EMF) tarafından düzenlenen ve arkeoloji, bilim, resim/heykel gibi çok farklı konularda çalışmalar yapan müzeler arasından seçilen Avrupa’nın en iyi müzesi yarışmasında ülkemizi temsil etmiş ve de 2011 yılında finale kalan 24 müze arasına girmeyi başarmıştı. 

Başak Elli

Önceki İçerikÖğrenmek kişiseldir
Sonraki İçerikFatih Sultan Mehmet Kimdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz