Anne, Ben Ufo Gördüm

“Gökyüzünden çok parlak bir nesne gördüm, 10 dk havada asılı kaldıktan sonra birden yok oldu.”

Evrende yalnız mıyız? Henüz bilmiyoruz. Evren öyle büyük ki… İmkanlarımız dahilinde erişebildiğimiz sınırlarda henüz 1 canlının yaşayabileceği 1 ortam keşfedilmedi. Tabi bu ortam tanımı bizim tanımımız. Evren sadece bizim tanımlamalarımızla mı var? Sanmam.

Gökyüzü gözlem etkinliklerinde en sık karşılaştığım sorulardan biridir: ‘Ufo diye 1 şey var mı?
Öncelikle iki tanımı netleştirmek gerekiyor. UFO, Unidentified Flying Object’in kısaltılması. Yani gökyüzünde tanımlayamadığımız bütün cisimler aslında 1 UFO. Soruda bahsi geçen ise Uçan Daire. Ülkemizde uçan daire yerine UFO kullanılmakta.
Uçan-daireler-ve-UFO-yalanları
Bununla ilgili 2 hikayemi anlatayım.

Bir gözlem etkinliğinde bir hanım gayet samimi bir şekilde yanıma geldi ve UFO’ların gerçek olup olmadığını sordu. “Hiç gördünüz mü?” diye sordum. “Evet” dedi.  Çok parlak bir cisim gördüğünü, sonra o cismin kendisine doğru yaklaştığını sonra da yok olduğunu anlattı. Akabinde çok basit bir kaç soru sordum: “Hangi mevsimdi ve hangi ufukta gördünüz?” Cevap kesinlikle Venüs gezegenine işaret ediyordu. Bazen gökyüzünde tek bir bulut olmaz. Ancak ‘seeing’ denen bir tanım vardır. Gökyüzünde tek bulut olmasa dahi atmosfer koşullarından ötürü havanın kapalı olması ve tek bir yıldız dahi görülmemesi demektir bu. Özetle bir akşam gökyüzüne bakarken yıldızlar yok olabilir. Seeing berbat hale gelmiş demektir. Dolayısı ile görülen cisim yok olabilir.
fantasy_space-wide

Başka bir olay da bizzat başımdan geçti.

Kayınpederlerin yazlığında idik. Ben arka bahçede teleskobumla gözlem yapıyordum. Ön bahçede ise ailem ve diğer site sakinleri vardı. Birden çığlık sesleri ile irkildim. Nurcan çabuk koş gel buraya, hemen gel! diye bağırıyordu herkes. Dedim ne oluyor. Hemen gittim. Gökyüzündeki cismi gösterdiler. Öyle parlaktı ki. Bir gözüküyor bir yok oluyordu. Ve çok hızlı hareket ediyordu. Tabii ki o cisim benim için bir UFO değildi. O Uluslarası Uzay İstasyonunun (ISS- İnternational Space Station) ta kendisi idi. Çoluk çocuk herkese tanıttım. İçinde astronotların olduğu uzay aracının olduğunu söyledim. Sen olmasa idin biz bunu UFO sanardık dediler. ISS’i bir akşam gökyüzünden görürseniz 2-3 akşam görürsünüz. Çünkü bulunduğunuz yerden tekrar geçer. Ve ISS, UFO vakalarındaki Venüs ile beraber en sık rastlanan cisimdir. İnanılmaz hızlı hareket eder (ortalama hızı:27,743.8 km/h) ve geçiş konumuna göre inanılmaz parlaktır. Güneş panelleri yön değiştirdikçe bir görünür bi yok olur.
ISS çıplak gözle nasıl görünüyor merak ediyorsanız tıklayın.

Evet eğer siz de UFO gördüm diyorsanız Kozmik Anafor’dan Zafer Emecan’ın hazırlamış olduğu aşağdaki notlara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Şahsen ben Uçan Daire olgusunun bir inanç olduğunu düşünüyorum. İnanmak veya inanmamak size kalmış. İnanmayı değil bilmeyi tercih eden biri olarak Uçan Daireler varsa da yoksa da bunu bizim kanıtlayabileceğimizi düşünmüyorum. Tıpkı 2 boyutlu dünyada yaşayan bir üçgene, 3 boyutlu bir portakalın varlığını anlatamayacağımız gibi. Evet başka yaşamların olduğu, onların bizi ziyarete geldiği fikri bazılarımıza hoş gelebilir. Lakin Carl Sagan’ın da dediği gibi içinde yaşadığımız bilinmezlik ve bütün bu enginliğin içerisinde, başka bir yerden bir yardımın gelip bizi bizden kurtaracağına dair hiçbir ipucu yoktur.

Astronaut cats 1

BEN UFO GÖRDÜM DİYORSANIZ…

1.    Gördüğünüz şey bir uçak olabilir. Geliş açısına bağlı olarak uçaklar son derece inandırıcı biçimde ufo”lara benzeyebilir. Uçak olsa sesini duyardım demeyin, çünkü bir yolcu uçağının sesini ancak çok alçaktan geçerken duyabilirsiniz. Savaş jetleri hariç, 1 km uzağınızdan geçen hiçbir yolcu uçağının sesi duyulmaz.

2.    Gördüğünüz atmosferik bir ışık oyunu veya gökyüzündeki elektriksel bir mevzu olabilir. Örneğin şunu çoğu insan ufo zanneder. oysa sıradan bir atmosfer olaydır.

3.    Bazen yere yakın yapay uydular gündüz vakti bile aşırı parlak hale gelebilir. Özellikle iridyum uyduları, gökyüzünde birden belirip bir süre hareket ettikten sonra aniden kaybolan çok parlak bir cisimmiş gibi görünebilirler. Bu fenomeni gördüğümüz gökyüzü parçasından böyle bir uydu geçip geçmediğini kontrol edin. internette yapay uyduların bulunduğunuz bölgeden geçiş saatlerini gösteren çok sayıda site var. Bu fenomeni gördüğümüz gökyüzü parçasından böyle bir uydu geçip geçmediğini kontrol edin. Internette yapay uyduların bulunduğunuz bölgeden geçiş saatlerini gösteren çok sayıda site var.

4.    Venüs venüs venüs… Bu gezegen sandığınızdan çok daha parlaktır. Hava aydınlıkken, ortada tek bir yıldız olmadığında bile çok parlak görünür ve çoğunlukla ufka yakın konumda olduğu için atmosferik etkiler nedeniyle hareket ediyormuş gibi izlenimi yaratır. Zaten gökyüzündeki hareketsiz çok parlak cisimler, doğrudan bakıldığında sanki hafifçe sağa sola hareket ediyormuş hissi verirler. Bu psikolojik bir yanılgıdır. Bir gökyüzü haritasından o konumda venüs olup olmadığına bakın. Unutmayın, ufo raporlarının yarısı venüs”ü ufo sanan kişilerden geliyor…

5.    Son yıllarda moda olan quadcopter”lar aşırı derece inandırıcı ufo taklidi yapabiliyorlar. Bir ufodan bekleyebileceğiniz havada sabit durma, aniden farklı yönlere çok hızlı hareket edebilme, inanılmaz manevralar yapma yetenekleri vardır. Uyanık olun, kandırılmayın.

Tüm bunlardan eminseniz ve yanınızda olayı görüntüleyebileceğiniz bir kamera varsa şunları yapın:

•    Asla cisme zoom yapmayın. Hele “digital zoom” hiç yapmayın.
•    Kameranızın otomatik odaklama sistemi varsa iptal edin, netlik ayarını elle manuel olarak kendiniz yapın. Kameralar gökyüzündeki cisimlere otomatik netlik ayarı yapmakta çok zorlanırlar, elinize bulanık bir videodan başka birşey geçmez.
•    Kamerayı elinizde olabildiğince sabit tutmaya gayret edin. cismi takip etmeye çalışmayın. Mümkünse kamerayı sabit bir yere koyup o şekilde çekim yapın.
•    Cisim ufka yakınsa, görüntünün bir kısmına yeryüzündeki sabit bir nesneyi de almaya çalışın. Böylelikle kaydınızı izleyecek uzmanların cismin hareketlerini takip edebileği sabit bir referansları olur.
•    Çekim yaparken bulunduğunuz yeri, hangi yöne baktığınızı, günün tarihini ve saatini dile getirin. Böylelikle o gün o yönde olabilecek ufo harici fenomenler ile sizin çekiminiz karşılaştırılabilir.

Önceki İçerikTarih ve Mitolojiden İzler ile Meksika Yolculuğu
Sonraki İçerikAyşe Kulin’in Hayal’i

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz