Yeni Olanın Büyüsü

“Yeni” kavramı aslında pek çoğumuz için büyülü bir ifadedir. Yeni bir işe başlamak, yeni bir sayfa açmak, yeni bir bölüme geçmek, yeni bir iş görüşmesi yapmak gibi. Peki bu yeni başlangıçlarda, İK çalışanları neler yaşıyor, neler gözlemliyor? İşte cevabı…

Eğer kıdemli bir insan kaynakları uzmanıysanız, yatay kariyeriniz boyunca belki yüzlerce, belki de binlerce “yeni başlayan” ile karşılaşmışsınızdır. “Kimdir bu yeni başlayanlar?” diye soracak olursanız,  onlar bireysel kariyer yollarında yeni başlangıçlar yapanlardır. Kimisinin iş hakkında hiç tecrübesi yoktur, kimisi ise mesleğinde yıllarını devirmiştir bile.

Hayatta yaşanabilecek her türlü yeni başlangıcı çok heyecan verici bulduğum için olsa gerek, işyerlerindeki yeni başlayanlara karşı ayrı bir ilgim vardır. Onları yakından gözlemlerim, onlarla sohbet eder, onların akıllarından, yüreklerinden geçenlere ulaşmaya çalışırım.  

Yeni başlangıçların bilinmezlik girdisi, yeni başlayanları sıklıkla ürkek ve takıma uyumlu kılar. Süreçte özgüveni yoğun olanlar kalplerinin sıra dışı hızlı atışını kolay kontrol altına alabilirken, bazılarının normalize olma süreleri kimi zaman haftaları bulabilir.

Yeni başlangıçlar istisnasız bütün yeni başlayanlarda pek çok da beklenti yaratır. Bu beklentileri olumlu sonuçlara en kısa sürede ulaşma arzusu olarak  tanımlayabiliriz. Düşündüğümüzde beklentilerin içeriği yeni başlangıçların mutluluk veya hüsrana boğulacağını daha en başından biz İK’cılara gösterebilir. Bu nedenledir ki, yeni başlayanlarla sohbetlerimde, onların büyük manzaradaki beklentilerini anlamaya çalışırım. Ne de olsa, beklentiler saatli bomba gibidir. Karşılanmadıklarında ne zaman patlayacaklarını bilemezsiniz.

Bugüne kadar çok olmasa da elimde patlayan bombalarım oldu. Öyle veya böyle maalesef beklentileri zamanında karşılayamadım. Her kayıp bana acı verdi ama yine de, ne yeni başlangıçlardan, ne de yeni başlayanlardan vazgeçebildim.  Ben buna “yeni olanın büyüsü” diyorum. Sanırım insan zamanla yeni sıfatının altındaki keşif ve yeniden yapılandırabilme ihtimaline bağımlılık geliştiriyor. Belki de aklındaki pek çok yeni başlangıcı başkalarının hayatlarında tecrübe ederek farkındalık geliştiriyor, öğreniyor.

Önceki İçerikYeni Başlangıçlar
Sonraki İçerikEntropi: Suyu Tersine Akıtamazsın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz