Entropi: Suyu Tersine Akıtamazsın

İyi ya da kötü, hiçbir şey aynı kalmıyor hayatımızda. Bu yüzden, kendi geleceğimizi doğru planlamak oldukça önemli.

Hep daha iyisini yapabilmek için ilham ve isteğe ihtiyacımız var.

Peki hep “daha iyisini yapmak” zorunda mıyız?

Tamam işte, istediğimi elde ettim, şu anda çok mutluyum, kalsın böyle, değişmesin. İyiydik böyle… Hep kalayım, hep böyle kal vb.

Olmaz mı? Duramaz mıyız? Bir duralım, yorgunuz.
Ne yazık ki mümkün değil çünkü Entropi diye bir yasa var.
Entropi aslında termodinamiğin ikinci yasası; izole bir sistem içindeki düzensizlik derecesi.

Entropiye göre evrende kendi haline bırakılan tüm sistemler, zamanla düzensizliğe, dağınıklığa ve bozulmaya doğru gidiyor. Düzensizlik sürekli olarak tek yönlü bir şekilde akıyor ve artıyor.

Entropi Yasası, evrendeki tüm maddelerin, bilinçli bir düzenleme olmadıkça, hep düzensizliğe ve bozulmaya doğru sürükleneceğini anlatıyor.

İlk kullanan Clausius adlı termodinamikçi. Einstein´a göre entropi, bilimin birincil yasası. Yerçekimi Yasası’ndan ve kendi bulduğu Görecelilik Kuramı’ndan bile daha kalıcı ve önemli.

“Suyu tersine akıtamazsın.”

“Her şeyin bir bedeli vardır.”

“Karşılıksız hiçbir şey olmaz.”

“Almadan vermek olmaz.”

…gibi deyişler, aslında entropik bakış açısının bilimsel olmayan ifadeleri. Buradan anlıyoruz ki, insanoğlu Entropi Yasası’nı resmen veya bilimsel olarak bilmese de, sezgisel olarak onun hep farkındaymış.

Çevremizde, kendi haline bırakılmış bir sürü şey, kişi, yer, sokaklarda, çalıntı, terk edilmiş ve zamanla çürüyen arabalar, evler, insanlar, hayatlar görüyoruz ya, işte onları o hale getiren entropi yasası denen şey. Bu yüzden istesek de istemesek de iyi ya da kötü, hiçbir şey aynı kalamıyor.

Kısacası, bir şeyler, içimiz çürüsün, bozulsun istemiyorsak, daha iyisi için sürekli yeni şeyler bulmak ve çalışmamız gerekiyor.

Entropik yaklaşım bir fütürist olarak bana, kendi haline bırakmayıp, bilinçli olarak düzenlememiz gelen en öncelikli şeyin kendi yaşamımız, geleceğimiz olduğunu söylüyor. Öylesine bırakılan, salıverilen yaşamlar, hiç kuşkunuz olmasın, metruk ev veya sokaklarda çürüyen arabaların akıbetini paylaşıyor… Aksini gören, bilen var mı?

Her daim “geleceğini kendin yarat” yani “her şeyden önce kişisel geleceğini planla” diyorum. Ve demeye devem edeceğim. Entropi Yasası ile kişisel gelecek planı yapılmasının, revizyonların ve kişinin önce kendi geleceğine sahip çıkmasının neden hayati olduğunu bir kez daha anlıyorum…

Suyu tersine akıtamaz, geleceğinizi kendi haline bırakamazsınız!

(Kaynak: İnternette yayınlanmış yüzlerce sayfa araştırma, deneme ve Güngör Kavadarlı’nın çalışması)

Önceki İçerikYeni Olanın Büyüsü
Sonraki İçerikKapadokya Zamanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz