Şirketlerde “Enterprise 2.0” Reformu

0
574

İşletme 2.0 kavramı aslında yeni ekonomi ve dünya düzeniyle işletmecilik yazınında yer almış bir olgudur. İşletme 2.0 yapısı; işletmeleri bilinen atıl iletişim ve verimlilik araçlarının sınırlarından kurtarıp yöneticilere doğru bilgiyi doğru zamanda ulaştırmayı hedefleyerek inovasyon, verimlilik ve çevikliğin rekabetçi kazanımını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bilginin daha fazla erişilebilir hale gelmesi, bilgiyi anlayıp hareket kazandıracak doğru insanlara ulaştırma ve yeni iş kültürleri İşletme 2.0’ın benimsenmesinde güdümleyici rol oynayan unsurlardır.

Enterprise 2.0 IT Birimini Öldürüyor mu?
Belki öldürmüyor ama kökünü kazımak için bir and içmiş sanki… Son zamanlarda takip ettiğim forum ve yabancı sitelerde IT departmanlarının belirsiz gelecekleri üzerine yapılan tartışmalar dikkatimi çeker oldu. Aslında komplo teorileri “outsourcing” ve “cloud computing” etrafında ya da tercümeyle “dış kaynak kullanımı” ve “bulut bilişim” etrafından ziyade odağında zuhur ediyor…

Bu zanlılar firewall dışından her geçen gün daha fazla ulaştırılan teknoloji hizmetlerinin sunduğu yeni IT gerçeğini gün yüzüne çıkarıyor.
IT departmanlarının gelecekte varlığının ihtimallerini tartışmak bir tarafa IT yöneticilerinin, müdürlerinin ve profesyonellerinin teknik strateji danışmanları ya da IT kaynaklarını iş birimlerinin yönlendirmesi ölçüsünde taşıyacak danışmanlar tarafından evrimsel kayboluşa sürüklenmesi hiç de boş bir ihtimal değil gibi?!

Yeni Düzende Dönüşen IT Anlayışı mı?
Bununla beraber, IT’nin evriminde en önemli elementlerden biri olarak “self-service IT” eğiliminin de göz önünde bulundurulması gerekir. İşte burada Enterprise 2.0 (İşletme 2.0) araç ve hizmetlerine sonsuz teşekkürler!… Zira artık son kullanıcılar kendi uygulama ve platformlarının patronu oluyor, IT taleplerine veda ediyorlar. Peki IT’nin rolü daha mı önemsizleşiyor? Öte yandan kullanıcılar için yapılacak ve düşünülecek işler artıyor mu?

Enterprise IT kavramı ile bulut bilişim ve sosyal işletme bilişimi ve şimdilerde ticari uygulama dükkanları gibi enteresan ürünler türüyor ve bu konseptler ticari veri merkezlerini ortadan kaldırmaya endekslemişler kendilerini…

Geleneksel IT tehdit altında! Bundan 5 sene önce notebook kurulumu yapmak, mouse tedarik edip, network hattı çekmekten öte iş yapmayan IT’nin bu geri hizmetleri çoktan işin ehli outsource hizmet firmalarına yüklenmiş durumda. IT artık iş birimlerine daha yakın ve stratejik bir rolde diyorduk! Ama gelecek sanki teknik adamların görünmez gücünü de elden almaya yönelik bir yolda ilerliyor…

Teknolojinin tam gaz ilerlediği zamanda insanların kendi yazılımlarını geliştirdiği bir yaşam vaadine göz kırpanlar için elbette IT yok olmanın eşiğinde… Ama bence çok iddialı olmamak gerekir. IT yok olmuyor ama evrim geçirdiği kesin… IT stratejik pozisyonunu inovasyonun gücü ile bütünleştirdikçe doğru zamanda doğru teknolojiyi aracı yaptıkça evrimini tamamlayacak…

Çalışanlara zihinlerindekini konuşma ve fikirlerini seslendirme özgürlüğünün verilmesi kollektif zekanın destekleyicisi olmasına karşın İşletme 2.0’ın en temel sorunsalını kurumsal iletişimdeki kontrolde sağlanması beklenen denge oluşturmaktadır.

Bakalım dengeleri koruyan ve lehine çeviren taraf hangisi olacak?
Dünya 3.0 gösterecek gibi…

Önceki İçerikCinsellik Sattırır mı?
Sonraki İçerikPortekiz Günlükleri: 5 Gün 5 Duyu – 2. Bölüm
İş Analisti, İş Zekası Proje Yöneticisi, IT Profesyoneli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz