Yılın En Süslü – En Eğlenceli Günü

Hıristiyan dünyasının en önem verdiği günlerden biridir Noel. Hz. İsa’nın doğum gününü kutlar alem.

Günümüzün Noel kutlamaları Hıristiyan ülkelerde oldukça renkli geçer. Noel hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Hıristiyanların İsa’nın doğumunu bekledikleri döneme “Advent Dönemi” denir ve 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanır. Bu takvimlerde her pencerenin ardına çikolata ve şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır. Bazı ülkelerde advent mumları yakılır.

Advent mumları ve takvimleri haricinde artık ülkemizde de sokak ve dükkan süslemelerine, evlerimizde Noel ağacı bulundurmaya alıştık artık.

Kutlamalar arife gecesi 24 Aralık’tan başlar. 25 Aralık Noel yemeği yenir. 24 Aralık günü- Arife günü- herkes bir telaş içindedir. Evin çocukları sabırsızlıkla akşamın olmasını ve hediye paketlerinin açılma saatinin gelmesini bekler, büyükleri ise tüm ailenin bir arada olacağı bu gecede en güzel sofrayı kurmak için koştururlar.

Arife gecesi yenen yemekler ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Kimi kestaneli hindiyi bu gece yerken, kimi de balık ağırlıklı mezelerle ve ana yemeği yine fırında bir balık olacak şekilde sofralar hazırlar.

Gecenin En Önemli Anı

Aile bir araya geldikten sonra aniden kapı çalar. Evin büyüklerinden seçilmiş bir kurban, pamuktan sakallar kaplamış yüzünü gizleyebilme çabaları içinde kapıda belirir Noel Baba olarak.

Ak sakallı Noel babanın bir elinde yere vurmakta olduğu asası diğer elinde çalmakta olduğu çanı vardır, üstelik bir de “ho ho ho” sesi çınlar kulaklarda. Yine de Noel babadan daha çok ses çıkaran birileri vardır elbette etrafta ; sevinç nidaları ile evi inleten çocuklar…

 

En seyredilesi manzara çocukların yüz ifadeleridir. Korkma ile sevinme arasında gidip gelirler adeta. Noel Baba yüzünü göstermeme pahasına biraz bostan korkuluğu durumuna düşmüşte olsa yine de çocukları etrafında toplamayı başarır. Bu arada kapı önünde bekleyen hediye çuvallarının salona taşınması için birkaç kişiyi de görevlendirir. Ve tek tek başlar paketlerin üzerinde yazan isimleri okumaya.
Noel Baba hediyeleri dağıtır ve çocukların heyecanla paketlerini açtığı sırada “seneye görüşmek üzere” dilekleri ile ayrılır aralarından. O senin Noel Baba seçilmiş adayı bir an evvel o kostümden ve pamuklardan kurtulup, katılır tekrar aileye.

Gecenin kutlaması bol bol yenen yemekler, birbirine tokuşturulan şarap kadehleri ve en önemlisi mutluluk nidaları arasında son bulur.

NOEL GÜNÜ

Ertesi gün, 25 Aralık Noel günü tekrar toplanır aile bir araya. Sıra hindiye gelmiştir. Sabah saatlerinden itibaren başlar koca hindi pişmeye. Yanına kestaneli kıyma sosu ve pilavı ile hazır olduğunda sofraya doluşur herkes. Henüz arife gecesinde yenilenlerin hazmı olmamışken bir kez daha yemek yemek ne kadar zor olsa da, bayramdır bu, layıkıyla kutlanır.

Her ülkede örf ve adetler farklılık gösterir elbette. Burada kaleme aldıklarım benim içinde bulunduğum İtalyan ailenin yaşadıkları. Kısaca aktarmaya çalıştım. Daha detaylı bilgiler “İtalyan Aşkı-İtalyan Mutfağına Dair Bir Serenat” isimli kitabımızda okunabilir.

Önceki İçerikTavuklar ve Kartallar
Sonraki İçerikHayat amacımız nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz