Sağlıklı Bedenimiz

Hayal bilimden daha kuvvetlidir” Albert EİNSTEİN

İnsanın tüm düşünceleri, negatifi ve pozitifi ile kimyasal maddeye dönüşür. Her duygumuzu zihin kimyasal maddeye çevirir ve tüm hücrelerimize gönderir. Bedenimizdeki tüm hücreler bilgiyi, duyguyu ve nasıl davranacağının emrini beyinden alır. Ve düşüncelerimiz bir bir hücrelere yansır, bedenimizin tepkisini ortaya koyar.

Yani düşüncelerimiz pozitifse, mutlu ve neşeliysek, hayallerimiz korkularımızdan daha güzel ve güçlüyse hücrelerimiz düzgün ve uzun yaşar; genç kalırız, sağlıklı kalırız, hem de hastalıksız yaşarız. Tam tersi olunca gelsin bakalım çeşit çeşit hastalık ve erkenden yaşlanma.

Bütün hastalıklar; çeşit çeşit duygumuza göre, sevgisizliğimize, stresimize, korkularımıza, umutsuzluğumuza öfke ve kinlerimize göre sıralanır ve ortaya çıkarlar.

 

Bedenimiz bize haber veriyor hastalanarak, yaşlanarak ve de ‘bu düşünceyi değiştir’ diye. Biz ise bedenimizden bize gelen “Düşüncen hatalı” mesajını, anlamıyoruz, anlayamıyoruz.

Hastalıklar depreşiyor, büyüyor, bizi kanser bile ediyor ama biz anlayamadan hastalanıyor, ölüyoruz. Bir Hint atasözü şöyle der: “Dünkü düşüncelerinizin neye benzediğini bilmek istiyorsanız, bugünkü bedeninize bakın. Yarınki bedeninizin neye benzeyeceğini görmek istiyorsanız, bugünkü düşüncelerinize bakın.”

Mutlu olduğumuz zaman, beynimizdeki kimyasal maddeler, bütün bedenimizi dolaşır ve hücrelere mutlu olduğumuzu anlatır. Mutluluk mesajımız hücreler tarafından alınınca da hücreler de mutlu olur. Daha etkili ve daha uzun yaşarlar.

Halbuki canımız sıkkınsa bunun tam tersi olur. Üzüntümüz her hücremize yayılır ve mesela kalp hücrelerimizin ağrımasına, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur. En etkili bağışıklık sistemi ilacı mutluluk hormonu “endorfin”, siz neşeli ve mutluyken salgılanır.

“Sevgiden acılar tatlılaşır,
Sevgiden hasta şifa bulur,
Sevgiden ölü dirilir”
(Mesnevi) MEVLANA

Yazımızı ilk okulda öğrendiğimiz şu şarkı ile bitirelim. Dert keder şarkıları yerine, bunun gibileri söyleyin, dinleyin.

Neşeli ol ki genç kalasın,
Bu dünyadan da zevk alasın,
Ümitler hep süslenir neşeyle,
Neşeli ol ki genç kalasın.
Neşeli ol ki hep artsın gücün,
Yorgunluk nedir bilme bütün gün,
Gayretler hep güçlenir neşeyle,
Neşeli ol ki genç kalasın.

Abdurrahman Kansu

Önceki İçerikKültür Sanat Ajandası – Mart
Sonraki İçerikGerçekler Üzerine Keyifli Bir Masal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz