İdeal Kiloya Nasıl Ulaşırız?

Cenk Kahvecioğlu’nun “Zihin Gücü İle Nasıl Zayıflanır?” kitabının ses kaydını www.cenkkahvecioglu.com adresinden ücretsiz olarak indirebilir ve çalışmalara hemen başlayabilirsiniz.

4 Altın Kural

  1. Gerçekten açlık hissettiğinde ye.
  2. Canının çektiği şeyi ye.
  3. Yavaş yavaş ye.
  4. Doyduğunda dur.

Çocukluğumda kilolu olduğum için arkadaşlarım benimle dalga geçerlerdi; tabii ben de onları kovalardım ama hızlı koşamadığımdan yakalayamazdım. Yıllarca kilo sorunum oldu, bir aldım bir verdim. Spor yaptığım zamanlarda verdim, sonra fazlası ile aldım. Sonra bu işe artık kesin bir çözüm ararken psikolojide de yapılan çalışmaları inceledim. Hepsi birlikte olmalıydı. Şimdiye kadar benim ve diğer kilo sorunu çekenlerin ortak noktası buydu ya spor ile ya da diyet ile bu kiloları verince kalıcı olacağını zannediyorduk. Yanıldığımızı defalarca deneyimledik.

Yaza hazırlıklar yavaş yavaş başlarken bunların başında da kilolardan kurtulmak geliyor. Kışın saklaması kolay olan kilolar yaz ile birlikte korkunç bir şekilde ortaya çıkıyor. Aynalar bize uzak olmasın. Kilo sorununu kesin bitirmek istiyorsak birçok kişinin denediği ve başarılı sonuçlar elde ettiği kalıcı ideal kiloya ulaşma çalışmamızı anlatmak istiyorum. Bu çalışmanın iki kolu var: Birincisi yeme davranışlarınızı değiştirmeniz. Bu konuda 4 altın kuralımız var ki, bunları yaparsanız zayıflayacağınız kesindir. Şimdiye kadar istisnasızdır; bu yöntemlerle kilo vermeyen olmamıştır. Diğer kolu da duygusal yeme ataklarından kurtulabilmektir.

Kilo vermekte başarılı olmak için yapmanız gereken ilk şey nedir?

Yemek yemekle ilgili, bugüne kadar edindiğiniz bilgileri unutun, hafızanızdan silin. Çünkü onlar işe yarasaydı, zaten şu anda bu yazıyı okumuyor olurdunuz.

Şimdi, işte bu 4 Altın Kuralı uygulamaya başlamalısınız.

  1. Hafif acıktığınızda bir şeyler yemeniz gerekir
  2. Canımızın çektiği şeyleri tercih etmeliyiz
  3. Yavaş yemeliyiz
  4. Doyduğumuzda yemeği bırakmalıyız

Şimdi bu kuralları açıklayalım.

Kural 1: Hafif açlıktan anlamamız gereken şey midemizin burulmaya başladığı andır. Bu fiziksel belirti olmadan yemek vakti gelse bile yememelisiniz.

Kural 2: Canınızın istediğinizden kasıt vücudun bilgeliğine inanmak gerektiğidir. Canınız yoğurt çekiyorsa fiziksel veya ruhsal olarak bundan fayda sağlayacağınızı unutmayınız. Kurallar ve kısıtlamalar oldukça yemek konusunda daha da takıntılı hale geldiğimizi biliyoruz. İçimizde büyüyen bir balon oluyor ve siz o isteği erteledikçe daha da büyütüyorsunuz ama balon mutlaka bir yerde patlıyor.

Yasak olmamalı yasakları bilinçaltımız sevmez ve ona odaklanır.

Kural 3: Yavaş yemek yemedikçe ZAYIFLAYAMAZSINIZ bu kesindir. Birçok nedenden dolayı insanlar hızlı yemek yemeye alışıyor. Sonuç kendi bedeniniz bir çöplüğe dönüyor adeta. Siz ideal kiloya ulaşma hedefinizi 1 numaralı önceliğiniz yapmazsanız size kimse yardımcı olamaz kusura bakmayın. Hiçbir şey sizin ideal kilonuza ulaşmanızdan daha önemli olmamalı.

Kural 4: En önemli kural da doyduğunuzda durabilmelisiniz. Çoğu insan doymayı karınlarında hissettikleri şişkinlikle anladıklarını söylüyorlar. Bizim doymaktan kastımız açlık duygusunun ortadan kalkmasıdır. Bunu hissetmek biraz dikkat gerektirebilir zira yıllardır bu hissi bastırıp tabağınızdaki yemeği bitirdiğiniz için kilolusunuz.

İdeal kiloda kalmak için gerekli bir diğer konuda duygusal yeme atakları ile başa çıkmaktır. Burada dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle duygusal yemeyi tanımalısınız. Onu en iyi tanımlayan şey 5 dakika önce aç değilken birden açlık hissetmenizdir. Bilinçaltı sorunlardan kolay kurtulmak için yemeğe başvurur çünkü yemek yediğinizde dopamin salgılanır ki bu da bizi mutlu hissettirir. Ama bu his geçicidir; yediğiniz sürece vardır; yemeği bıraktığınızda eskiye döner. Fark ettiğiniz ama kontrol edemiyorsanız altında yatan daha büyük bir psikolojik sorun alabileceğinden bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim.

Bunları yapmak bir iki haftalık çalışmayla oluyor. Bunun için size yardımcı olacak bir ses kaydı bile var, arzu ederseniz www.cenkkahvecioglu.com adresindeki kitap sayfasından “Zihin Gücü İle Nasıl Zayıflanır?” kitabımın ses kaydını ücretsiz olarak indirebilir ve çalışmalara hemen başlayabilirsiniz. Bu yöntemle ayda 4 kilo ile 10 kilo arasında kilo veren birçok danışanım var.

İdeal kilonuzda olmayı hak ediyorsunuz, ideal kilosunda olan herkes gibi…

Sevgilerimle…

Cenk Kahvecioğlu

Uzman Klinik Psikolog

https://twitter.com/UzPsikologYazar

Önceki İçerikHayat Ertelemeye Gelmez
Sonraki İçerikSevdiğiniz Şey Olun, Yaptığınız Şey Değil!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz