Nerede Yaşıyoruz ?

0
703

Dünya önce bir gaz ve toz bulutuydu:)
Hikaye gerçekten böyle başlıyor. Sonrasını, fen bilgisi derslerine gösterdiğiniz ilgiye göre biliyorsunuz zaten.

Bir şekilde Evren; içinde Güneş Sistemi; içinde Dünya ve üstünde insanlık oluştu. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı zamanlarda insanlar, gündüzleri Güneş’i arkalarına alıp yeryüzüne baktılar, doğayı incelediler. Ortalığı kasıp kavuran Güneş, ufuktan uzaklaşınca gözlerini ovuşturup, bu kez gökyüzünde olanları incelediler… Bir çok gezegenin ve yıldızın (yani başka güneşlerin) orada, uzaklarda dolandığını gördüler.

Toprağın gökyüzündeki bu döngülerden etkilenip, harekete geçtiğini fark ettiler. Papatyaların çiçek açmak için, sanki bu gizli takvimi okuyarak uygun zamanı bulduğunu anladılar. Onun, bu döngüye uygun olarak bir solduğunu, bir açtığını hayretle izlediler. Böylece, gökyüzündeki dev ateş toplarının ve sönmüş yıldız parçalarının etkilerinden insanoğlu, kendi için de, anlamlar çıkarmaya başladı.

Evrende nasıl bir “büyüklükte”, nasıl bir “noktayız” bir bakalım:

Bunun için, ilk olarak, güneş sistemimizi 100 milyon kere küçülterek ortalama bir projeksiyon yapalım: Bu orantıda Ankara ile İstanbul arası 5 mm.ye, Everest zirvesi 0,08 mm.lik bir çıkıntı haline, okyanusların derinliği ise bir cama hohladığımız zaman bıraktığı buğu tabakasının kalınlığına iner.

Güneş, çapı 14 m. olan, 5 katlı bina yüksekliğinde bir küreye döndüğünde,
Dünya 1,5 km. uzaklıkta, yani öbür mahallede, boyutları 12 cm. çapında iri bir portakala;

Ay, Dünya’dan 3,8 m. uzaklıkta yani, iki adam boyu ötede, 3,5 cm. çapında bir cevize;
Mars ise, Dünya’dan 500 m. uzaklıkta yani sokak başındaki, 7 cm. çapında bir elmaya dönüşür.

En dıştaki gezegen Pluto ise 60 km. ötede, 6 cm. çapında bir tenis topu olarak komşu şehre doğru fırlamıştır.

centauri

En yakın yıldız Alfa Centauri, bugünkü Ay’ın uzaklığı kadar bir mesafede, yani 384.400 km. ötede, 14 m. çapında olur. Voyager uydusu şimdi yola çıksa, ışık hızıyla yol alsa (bir ışıkyılı (IY) = 9.3 x 10¹² km), 4 yıl sonra en yakın komşumuz olan bu güneşe varabilir.

Güneş de, Alfa Centauri gibi bir yıldızdır. Yaklaşık 100 milyar benzer yıldızla birleşerek, merkezine 35.000 ışıkyılı uzaklıkta olduğumuz, Samanyolu Galaksimizi oluşturur. En yakın galaksi komşumuz ise, 2,2 milyon ışıkyılı uzaklıktaki, Andromeda Galaksi’sidir.

Eğer bir kitap sayfası büyüklüğünde bir galaksi resmine iğne batırır ve bu iğnenin kalınlığında bir delik açarsak, bu deliği ışık hızıyla (saniyede 300.000 km.) giden bir uzay gemisiyle 700 – 1.000 yılda geçebiliriz. Ama bu deliği açmakla yaklaşık 1 milyon yıldızı ve tahmini 50.000 gezegeni ve belki de üzerinde bizim gibi canlı gelişmiş birkaç yüz gezegeni yok edebiliriz.

Ne kadar küçük olduğumuzu anladığımızda, bütün bir sistemden, evrenden nasıl ayrı olamayacağımızı, her gezegenin, her yıldızın hareketiyle nasıl savrulacağımızı anlarız.

Unutmayalım ki, yıldızlar sadece karanlık geceleri aydınlatmıyor!

Esenliklerle…

KOÇ ve yükselen KOÇ 21 Mart – 19 Nisan

Geçmişte yaptıklarınızı gözden geçireceğiz, tecrübelerinizden yararlanacağınız günlerdesiniz. Fedakarlık gerektiren konular ön plana çıkacaktır. Olayları akışına bırakıp, kendi dünyanıza çekilmelisiniz. Biraz daha beklemede kalmalısınız.

 

BOĞA ve yükselen BOĞA 20 Nisan – 20 Mayıs

Sosyal platformlarda rol alacağınız, ekip, dernek ya da vakıf çalışmaları yapabileceğiniz bir dönemdesiniz. Gelecek günlere yönelik hedeflerinizi şimdilerde planlamalısınız. Dostlarınızın önerilerini de dikkate almalısınız.

 

İKİZLER ve yükselen İKİZLER 21 Mayıs – 21 Haziran

Kendinizi toplumsal arenada gösterebileceğiniz önemli bir aydan geçiyorsunuz. İş, kariyer ya da meslek hedeflerinizi ön plana almalısınız. Saygınlığınızı artırmak için hedeflerinize konsantre olmalı, geri adım atmamalısınız.

 

YENGEÇve yükselen YENGEÇ 22 Haziran – 22 Temmuz

Maddi, manevi anlamda destek alacağınız, yeni tanıştığınız kişilerden çok şey öğreneceğiniz günlerdesiniz. Eğitim ve seyahatler sayesinde ufkunuzu geliştirebilirsiniz. Hukuksal konulara çözüm bulmak için fırsatları kaçırmamalısınız.

 

ASLAN ve yükselen ASLAN 23 Temmuz – 22 Ağustos

Başkalarından beklediğiniz maddi kaynakları değerlendirmek için, bu ayki olumlu şartları kullanmalısınız. Kredi, borç, alacak, miras, nafaka, prim ve sigorta gibi geri dönüşümler de olabilir. Risk almadan hareket etmelisiniz.

 

BAŞAK ve yükselen BAŞAK 23 Ağustos – 22 eylül

Eşiniz, partnerinizle ilişkilerinize dikkat etmeli, karşınızdakilerin görüşlerinden yararlanmalısınız. Böylece doğacak sinerjiden yararlanabilirsiniz. Tek başınıza karar vermek yerine, birlikte adım atmaya özen göstermelisiniz.

 

TERAZİ ve yükselen TERAZİ 23 eylül – 22 ekim

Ofis hayatınızı, gündelik rutinlerinizi düzenlemelisiniz. Size destek veren çalışanlar sayesinde daha pratik ve verimli olacaksınız. Sağlığınızla ilgili yapmanız gereken girişimleri ertelemelisiniz. Detayları gözden kaçırmamalısınız.

 

AKREP ve yükselen AKREP 23 ekim – 21 Kasım

Kendinizi göstermek için zorlanmayacağınız, canlılığınızı artıran güzel günler sizi beklemektedir. Kazandığınız enerjiyle çocuklar, aşk hayatı ya da sanatsal konularda harekete geçeceksiniz. Sahne alacağınız renkli konularla dikkatleri çekeceksiniz.

 

YAY ve yükselen YAY 22 Kasım – 21 Aralık

Evinizdeki sorunları çözmek, aile büyüklerinizle ilgilenmek için ay içindeki olumlu fırsatları hızlı değerlendirmelisiniz. Böylece üzerinizdeki sorumluluk hafifleyecek, işinize yönelmek için kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

 

OĞLAK ve yükselen OĞLAK 22 Aralık – 19 Ocak

Kardeş ve komşularınızla ilişkilerinizin artacağı, hızlı bir trafik yaşayacağınız günlerden geçmektesiniz. Pek çok toplantı, görüşme ve konuşma sayesinde bilginiz artacaktır. Yeni anlaşmaların kapısını aralayabilirsiniz.

 

KOVA ve yükselen KOVA 20 Ocak – 18 Şubat

Maddi konulara ağırlık vermeli, kaynaklarınızı artırmanın yollarını bulmalısınız. Ek gelir elde etmek için olumlu şartları değerlendirmelisiniz. Harcama yaparken fazla iyimserlikten, abartılı davranarak işin ucunu kaçırmamalısınız.

 

BALIK ve yükselen BALIK 19 Şubat – 20 Mart

Bu ay kişisel anlamda ön plana çıkacağınız, destek alacağınız bir süreçtesiniz. Başta sağlığınız olmak üzere, kılık, kıyafet ve ilişkilerinize özen göstermeli, gelen şansı kendinize kullanmalısınız.

 

Önceki İçerikMart Ayı İçin Seçtiklerimiz
Sonraki İçerikHuzurluyum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz