Martı Uzayın Derinliklerinde

İlk çağlardan beri insanlar gökyüzüne yıldızlara bakıp takımyıldızlarını cisimlere benzetmiş ve onları sınıflandırmak üzere isim takmıştır. Hepimizin en çok bildiği Büyük Ayı Takımyıldızı’dır. Şu an gökyüzüne baktığımızda tava-kepçe gibi görünen bu takımyıldızına niye Büyük Ayı Takımyıldızı demişler, “hiç de ayıya benzemiyor”, diyebiliriz. Büyük Ayı Takımyıldızı aslında şu an bizim çıplak gözle görebildiğimiz tava ve sapını oluşturan 7 adet yıldızdan oluşmuyor. Takımyıldızında şu an bizim şehirlerde ışık kirliliğinden dolayı göremediğimiz başka yıldızlar da var. Gerçekten onların hepsini birleştirince büyük bir ayıya benziyor.

Gökyüzünde sadece takımyıldızlarını bir şeylere benzetmiyoruz. Gökada (galaksi) ve bulutsuları (nebula) da bir şeylere benzetebiliyoruz. Aslında sanki dünyamızdaki cisimlerin yansımaları gökyüzünde mevcut gibi.

İşte bunlardan bir tanesi de dergimize adını veren Martı Bulutsusu…
Katkı ve telif hakkı Frank Barrett ve Steve Davis’e ait olan bu astro fotoğrafta Martı neredeyse tüm ayrıntıları ile gökyüzünün derinliklerinde bir yerlerinde dolaşıyor.

Biri sayısal SLR, diğeri gökbilime uygun CCD olmak üzere iki ayrı fotoğraf makinesinden alınan görüntüler, bu renkli yıldız manzarasında birleştirilmiş olarak görülüyor. Florida Keys / ABD”de, okyanus sahilinde yapılan Kış Yıldız Şenliği”nde aynı teleskopu kullanan iki makine, Martı Bulutsusu”nun These new Pentaho Big hard drive repair initiatives bring greater adaptability, abstraction from change, and increased competitive advantage to companies facing the never-ceasing evolution of the Big hard drive repair ecosystem. portresini gayet güzel bir biçimde ortaya çıkarmış. Geniş açılı bu görüntü, Büyük Köpek Takımyıldızı”nın alfa yıldızı olan Akyıldız (Sirius)”a yakın bir doğrultuda, Samanyolu düzlemi boyunca 4×3 derecelik bir şeridi kapsamaktadır. Bu geniş alan tabidir ki farklı kayıt numaralarına sahip nesneleri de içermektedir. Özellikle de, kuşun başını (merkezin üstü) oluşturan ve içerisinde gömülü büyük kütleli bir yıldız içeren derli toplu, tozlu salma bölgesi NGC 2327 ile martının büyük bir alanı kaplayan kavisli kanadını oluşturan IC 2177″yi. Hidrojen atomlarından gelen kırmızımsı ışıltının hakim olduğu, parlak genç yıldızlar ile uzaydaki gaz ve toz bulutlarından oluşan bu yapı, 3800 ışık yıllık tahmini bir uzaklıkta 250 ışık yılının üzerinde bir Independamment de cela, le systeme de roulette en ligne Andrucci pourrait etre utile lorsque vous essayez d”identifier les roues de roulette en ligne biaisee. alanı kapsamaktadır. (Kaynak:www.bulutsu.org)

Bulutsular bilindiği üzere gökadaların temel bileşenleridir. Bazen yıldızlar süpernova geçirerek patlarlar yani ömürlerini tamamlarlar. Bunun sonucunda çevrelerine yavaş yavaş gaz salmak yerine bir anda salmış olurlar. Bu u gazlar çeşitlidir ve reaksiyona girerek çeşitliliği arttırırlar. Bu da çok renkli bir görüntü oluşturur. Bu bulutsular süpernova sonucu oluşmuş bulutsular diye adlandırılır.

Gökyüzünün derinliklerinde yer alan ve başka güzel bulutsulardan da örnekler verelim.

Atbaşı Bulutsusu: Katkı ve Telif Hakkı- Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Kedi Gözü Bulutsusu: Katkı ve Telif Hakkı- J. P. Harrington (U. Maryland) & K. J. Borkowski (NCSU) HST, NASA
 
Kalp Bulutsusu: Katkı ve Telif Hakkı- Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA
Gül Bulutsusu: Katkı ve Telif Hakkı- Robert Gendler

  

Önceki İçerikMartı Kanadından
Sonraki İçerikMevlana Bu Sözleri Söylemiş Olabilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz