Yaşamın Özü Aşk

0
892

Her şey aşktan oluştu ve yolculuk da aşık olunana doğru.

Mevsimler gibi aşkın da dönemleri var. İlkbahardaki aşk, genç, taze, umut dolu. Kıpır kıpır. Bu kıpırtıları ağaçlardaki filizlerde, çiçeklerin renginde, kuşların kısa süre önce başlayan heyecanlı ötüşlerinde duymak mümkün. Her şey ilkbaharı müjdeliyor. Yeni aşklara yelken açma, eski aşkları yenileme, yenilenme zamanı. aşk duymak, aşkı yaşamak, aşkı paylaşmak insan ruhunu besler. Getirdikleri ile olgunlaştırır. Büyütür. Verdikleri ile onurlandırır, yüceltir.

Yaşamın Özü Aşktır

Aşk ile başlanan ve aşk ile devam eden her adım aşk olarak geri döner.

Yaşamda hiç bir şey kalıcı değildir. Ama aşk bakidir. Aşık olunan değişse de aşk kalır. Aşk öyle bir şeydir ki kimse sizden zorla alamaz siz hissetmedikçe. Yani verilmesi gönüllülük esasına dayanır. Paylaştıkça azalmaz, paylaştıkça derinleşir ve çoğalır. İnsanın yaşaması, çoğalması, türünün ve yaşam döngüsünün özüdür aşk.

Aşkın kimyasal boyutu kadın ve erkek için seks hormonları olan testosteron ve östrojen ile başlar.

İkinci aşaması sarsıcıdır biraz. Vücutta aşk hissini getiren biri ile karşılaşıldığındaki stres altında olduğumuzda artan hormonlar olan adrenalin ve kortisoldür yükselen. Evet doğru okudunuz. Çok etkilendiğiniz birini gördüğünüzde yaşanan çarpma etkisi, terleme, boğazda kurumanın sebebi budur. Ve hayatınızın aşkı ile beraberken de arzu ve ödülün kimyasalı dopamin ile yükselirsiniz karşılıklı. Dopamininiz yüksek olduğunda daha az uyku ve yemek ihtiyacı olur. Daha enerjiksinizdir. Odaklanma yetiniz artar. Ve ilişkinizin küçük detaylarından bile muhteşem zevk alırsınız. Ve tabi seratonin, mutluluk hormonu ile sevdiğiniz düşüncelerinizde ve daima aklınızdadır. Bunu da aşkın yaz hali diyelim. Eğlence ve heyecan dolu, keyifli.

ask_ve_beyin_norobilim_com

 

Üçüncü aşamada bağlanma gelir. Bu tam da türün devamı için beraber çocuk yetiştirmeye yetecek olan süreyi geçirmeyi kapsar. Bağlanmanın hormonları oksitosin ve vasopresin. Oksitosin orgazm esnasında zirveye çıkar. Bu yüzden daha çok beraber olan çiftlerin derin bağlantı hissetmelerine yol açar. Aynı hormon anne ve bebek arasındaki ilişkide de vardır ve anne ile bebeğin derin bağlar kurmasına yarar. Vasopresin seksten sonra salınan bağlılık ve kararlılık hormonudur. Bağlanma sorunu yaşayanlarımız için bu hormon düzeyini kontrol etmek lazım herhâlde bu da son baharı olsun. Hasat mevsimi, güz dönümü, meyveleri ile bereketli ve şükran dolu.

York üniversitesinden Profesör Arthur Arun bir araştırma yapmış. Ona göre aşık olmak için 3 adım gerekiyor;

  1. Tamamen yabancı birini bulun
  2. Onunla hayatınızın derinlerine dair yarım saat konuşun
  3. Dört dakika gözlerinizi gözlerinden ayırmadan derin bakın.

34 dakikanın sonunda derin bir çekim hissedeceksiniz.

Doktorun çiftler üzerinde yaptığı araştırma bu tezini doğruluyor. Deneye katılan çiftlerden evlenenler de olmuş.

Aşkın her hali yaşanmaya değer ve öğreticidir.

Hayatta ne yapıyor olursanız olun yolunuz aşk ile kesişsin. Aşkın kış hali aşkın yaşamınızda var olmadığı halidir. Haydi bahar temizliği zamanı. Eski aşklardan kalan tortuları temizleyip kendinize duyduğunuz aşkla başlayın yenilenmeye. Çevrenize bakın şöyle bir göreceksiniz aşkla bağlandığınızda daha lezzetlenecek her şey. Bu bahar hayatınıza daha çok aşk ekleyin, daha çok aşık olunacak şey yapın.

Aşkı yaşayın, yaşatın. Çoğaltın. Aşkla kalın.

Tülin Kahvecioğlu

 

Önceki İçerikAşk için Ağ’ları Delenler!
Sonraki İçerikKol Kırıldığında Yen İçinde Kalmasın! Psikolojik Danışman Selçuk Duman – Röportaj
BAHÇEBİZ GELİŞİM AKADEMİSİ Kurucu. Üst Düzey Yönetici ve Lider Koçu, Eğitmen. Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması mezunudur. 2005 yılından bu yana koçluk ve eğitmenlik yapmaktadır. Erickson College Koçluğun Bilimi ve Sanatı, CRR ( ORSC)- İlişki Sistemleri Koçluğu modellerinin eğitimlerini tamamlamıştır. Usta koç seviyesinde 5000 saatin üzerinde deneyimlidir. Mentor koçtur. Liderlik ve koçluk alanındaki bilgilerini dâhil olduğu uluslararası ilişkiler aracılığı ile yeni ve taze tutar. 2007-2015 yılları arasında Inside Out Uluslararası koçluk şirketinin Türkiye kurucusu ve lisansörü olarak yer almıştır. Liderliğin zeka ve cinsiyet boyutları ile ilgili deneyimlidir. Amerika merkezli Neuro Leadership Institue’dan Neuro Leadership eğitimini ve Kanada merkezli Noble Solutions Inc. ‘den Cinergy, Anlaşmazlık Yönetimi Koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır. Çalışmalarında bilimsellik, bilgi ve sezgiden hareket eder. Uzak doğu, Hindistan felsefeleri ile gelişim, insanı ve yaratımı anlamaya yönelik ezoterik çalışmalar da ilgi alanındadır. Bedeni, ruhu, kalbi, zihni potasında birleştirerek çalışır. Yazmaya 2005 yılında başlamıştır. Yazılarında aldığı eğitimlerden ve yaptığı araştırmalardan öğrendiklerini, deneyimlerini, gözlem ve önerilerini paylaşır. Beni ifade edecek cümle, “Görmeyi istediğin değişikliğin kendisi ol”manın yolculuğunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz