Ocak Ayı için Seçtik

Caddebostan Kültür Merkezi’nden:
Kahvede Şenlik Var
Tür: Tiyatro-Komedi / Tek Perde
Tarih:14 Ocak 2013
ckmSaat:20:30
Yazan: Sabahattin Kudret Aksal
Yöneten: A. Togay Kılıçoğlu
Oyuncular: Damla Özen, Berk Balcı, Tuba Kantoğlu
Süre: 85 dk.

Anlaştığınız için değil, anlaşmak için evleneceksiniz.
Her şeyin acımasızca pazarlığının yapıldığı günümüzde koca koca şirketler, kapalı kapılar ardında, masa başlarında evlilikler yapıp birleşiyorlar. Kapitalist bir sistem içinde bu bir derece anlaşılabilir belki. Peki, insana dair unsurların, sevginin, ahlakın, yaşamın pazarlığı yapılırsa ne olur.. Siz kendi kişiliğinizle pazarlık edebilir misiniz? Ya da vicdanınızla pazarlığa oturursanız kim kazanır? Bazen Tanrı da yarattıkları karşısında hayrete düşebilir.

hamletİstanbul Sanat Tiyatrosu’ndan:
Hamlet
Tür: Tiyatro
Tarih:16 Ocak 2013
Saat:20:30
Yöneten: Binnaz Ekren

İzlerken sınırlarınızı zorlayacaksınız. Cesur yönetmen Binnaz Ekren den tüm yorumların ötesinde bir Hamlet… İddialı bir başyapıt. İktidar – memleket, ana – oğul, karı koca, aşk – nefret ilişkilerine, bambaşka bir izdüşüm üzerinden açılan bir kapı bu. Hayal gücünüzün ötesinde çirkinliği gündelikleştiren bir görsel şov ya da canlı bir resim sergisi de diyebilrsiniz.

İzlediğiniz tüm Hamlet’lere inat. Ortaya koyucuların görüp de vurgulamaktan çekindiklerini cesurca seyircisi ile paylaşıyor İstanbul Sanat Tiyatrosu.

 

oyuncak müzesiİstanbul Oyuncak Müzesi’nden:

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek için doğru adreslerden biri de İstanbul Oyuncak Müzesi. Çocuğunuzla birlikte gezebilir ve haftasonu etkinliklerinde yer alabilirsiniz. Neler var derseniz, bazıları şöyle:

 

 

yaratıcı ellerDedio Yaratıcı Eller-Dinozor Atölyesi
Evrende bir kere var olan her şey iz bırakıp yaşamaya devam ediyor. Bu atölye çalışmasında, çocuklar küçük elleriyle ahşaptan dinozor oyuncaklarını işleyip, monte edip boyayacaklar. Küçük oyuncak ustaları, dinozorları oyun ve hayallerinde onlardan korkmadan yaşatmaya devam edecek.

Atölye çalışmasına katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Eğitmen: Deniz Doğruöz
Saat: 15:30-17:00
Yaş Grubu : 3-6 yaş (aile ile)
7-12 yaş (aile ile/kendi başına)
Etkinlik Ücreti : 30 TL’dir.

faberFaber Castell İle Tarihten Geleceğe, Düşlerden Gerçeğe Atölye Çalışması

Ocak ayında bilim kurgu hikayelerini işleyeceğimiz atölyelerde, insanların hayalleriyle ve oyunlarıyla bilime nasıl yön verdiğini, Dünya dışındaki evreni merak eden insanın oyun ve hayallerden gerçeğe dönüşen fikirlerini öğrenecek ve uzay ile ilgili kendi hayallerimizi canlandıracağız.

Yaş Grubu: 4- 8 Yaş
Saat: 11:00-13:00

 

illüzyonİllüzyon Gösterisi
İllüzyon gösterisi, Selim Başarır ve İstanbul Magic Academy illüzyonistleri tarafından gönüllü olarak sunulmaktadır.
Koltuk sayısı sınırlı olduğundan rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Gösteri Tarihleri: 23 Aralık Pazar
Saat:14:00
Yaş Grubu: 6 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler (Gösteri,müze ziyaretçilerine ücretsizdir).
Daha fazla bilgi için; www.istanbuloyuncakmuzesi.com

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nden:
Burada da hem siziniçin hem de çocuğunuz için opera, bale ve müzikal gösterileri var. Sizin için seçtiklerimiz;

yeni yıl konseri

solo

eşsiz...

opera

Daha fazla bilgi için; www.sureyyaoperasi.org

Keyifli zamanlar yaratmak sizin elinizde…

Hayat akıp giderken size neler bıraksın ve bu akışta nelere yer vermek istersiniz?
Seçeneklerden bazıları… Seçim sizin :)
Hayatınıza keyifli anlar kattığınız bir ay dilerim, sevgiyle kalın…

Labèque'lerden sürpriz konserLabèque’lerden sürpriz konser!
İstanbullu klasik müzikseverlerin heyecanla beklediği, 17 Ocak’ta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ile bir konser verecek olan Katia ve Marielle Labèque kardeşler, İstanbul programlarına sürpriz bir konser eklediler.

Piyano dünyasında enerjik ve uyumlu birliktelikleriyle bilinen, kariyerlerinin zirvesindeki piyano ikilisi Katia ve Marielle Labèque kardeşler, 17 Ocak Perşembe akşamı Lütfi Kırdar’da gerçekleşecek “Kentin Karmaşasında İki Piyano” adlı konserlerinin hemen ardından

Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor. Labèque’lerin 17 Ocak’ta BİFO ile Lütfi Kırdar UKSS’de ve 18 Ocak’ta Borusan Müzik Evi’nde verecekleri konserlerin biletleri tüm Biletix satış kanallarından satışa sunuldu.

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
“Kentin Karmaşasında İki Piyano”
Yer: Lütfi Kırdar UKSSS
Tarih: 17 Ocak Perşembe
Saat: 20.00

KATIA & MARIELLE LABÈQUE
Yer: Borusan Müzik Evi
Tarih: 18 Ocak Cuma
Saat: 20.00

Program:
Ravel: İspanyol Rapsodisi,
Philip Glass: İki Piyano için 4 Movements
Debussy: İki noktürn: “Nuages” (Bulutlar) ve “Fêtes” (Festivaller)
Michael Nyman: Water Dances (Türkiye prömiyeri)

”Kartonun rengi”Pera Sanat Galerisi”
”Kartonun rengi” sergisi 10 Ocak’ta Pera’da”
Pera Sanat Galerisi yeni açacağı sergisinde Lesya Demchenko’nun “Kartonun Rengi” konseptinde yarattığı eserlerinden oluşan bir sergiyi izleyicilere sunuyor. 10-27 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide, farklı mekanlarda canlı renklerle bezenmiş insan figürlerinin ortaya çıkardığı hayat coşkusunun ve İstanbul siluetinin tuvallerdeki yansımasına görmek mümkün.

Pera Sanat Galerisi

Sanatçı kartonun rengi adlı sergisinde eserlerinde ambalaj olarak kullanılan kartonların nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü bizlere göstermektedir. Kartonların farklı renklerinden yararlanan sanatçı izleyicilerin duygusal hayatını zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Güneş dolu resimler, canlı renkleri ve orijinal kompozisyonlarıyla farklı mekanlara yerleştirilmiş insan manzaraları sunuyor. Bazen fantastik manzaralarda, bazen sokak aralarında ortaya çıkan insan figürleri, farklı kültürlerin de derin ve ilginç bir yansıması aynı zamanda.

Bununla birlikte kartonaj tekniğinin “annesi” olarak kabul edilen Demchenko, kartonun içindeki dalgalı tabakaları kullanarak ortaya çıkardığı eserleriyle İstanbullu sanatseverlerin beğeniyle izlediği sanatçılar arasında. Pera Sanat Galerisi Taksim’de gerçekleşecek sergi, Pera Sanat Galerisi Genel Sanat Yönetmeni Nilüfer Moayeri’nin düzenlemesiyle ziyaretçilere sunulacak. Demchenko üçüncü kez Pera Art Galeri’de. 10 Ocak 2012 başlayacak olan sergi, 27 Ocak 2012 kadar açık olacaktır.

Pera Müzesi Film etkinlikleri
“Aklın Gözü” François Caillat Belgeseller ve “Yeni Yılda Deneysel Masallar”
11 – 30 Ocak 2013

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında ,2013 yılının ilk programlarını 11 – 30 Ocak tarihleri arasında l’Institut français işbirliğiyle François Caillat belgeselleri “Aklın Gözü” ve buna paralel olarak sunulan “Yeni Yılda Deneysel Masallar” programı ile devam ediyor.
Aklın gözü François Calliat Belgeselleri 11-26 Ocak 2013

Caillat’nın çalışmaları arasından farklı temaları inceleyen Aklın Gözü programı, tarih, zaman ve bellek kavramlarını belirli olaylara odaklanarak araştıran, çok katmanlı makalemsi belgesel filmlerle seyirci karşısına çıkıyor. Caillat için artık  içgüdüsel olan görsel ve ses, özgün deneysel bir hikaye anlatımının kilit öğeleri olarak yansıyor. Caillat, kameranın ardında olmadığı zamanlarda da, Editions L’Harmattan’ın tartışma, makale ve senaryo yayınlarından oluşan Cinéma Documentaire koleksiyonunu yönetiyor.

pera müzik

Yeni Yılda Deneysel Masallar 12-30 Ocak 2013
Aklın Gözü: François Caillat’nın Belgeselleri ile paralel olarak sunulan Yeni Yılda Deneysel Masallar, François Caillat’ın seçtiği dört belgeselden oluşuyor. Pera Film ve l’Institut français işbirliğinde gerçekleştirilen program, yönetmenin, çok fazla bilinmeyen ve hatta gösterime girmemiş belgeseller arasından yaptığı bir seçkiyi sunuyor. Seçki, belgesel film yapımcılığının estetik açıdan başarısını gözler önüne sererken; gözden uzak, alternatif ve deneysel olanı, motif, stil ve metot sayesinde yakalayarak, görselliği ön planda, çarpıcı hikayeler yaratabilme yetisini de beyaz perdeye taşıyor.

“Getsomekunstwerk ! : 1”, ARTNEXT ISTANBUL’da açıldı!

Yarının sanatsal vizyonunu bugünden yakalamayı ve daha önce yapılmayanı yapmayı hedefleyen çağdaş sanat alanı ARTNEXT Istanbul’un 3. sergisi, “Getsomekunstwerk ! : 1” 13 Aralık’ta açıldı. Sanat camiasında ilgi ile karşılanan sergi, 12 Ocak 2013’e kadar Artnext Istanbul’da görülebilir.

getsomekunstwerk

Serginin ana teması olan “Getsomekunstwerk” kelimesi, Alman total sanat kavramı “Gesamtkunstwerk”ten türetilmiştir. İlk defa K. F. E. Trahndorff tarafından teorileştirilmiş, 19.yy.’da kompozitör Richard Wagner aracılığıyla tanınırlık kazanmıştır. Bu anlayış, operada büyük değişimlere yol açmış ve sinema teorisinin yapı taşı olmuştur. Müzik, drama ve şiir aynı  düzlemde buluşmalı; buna sahne dekor ve kostüm tasarımları da dahil olmalıdır. Richard Wagner’in teorisine göre Absolut Sanat’a ancak bu şekilde ulaşılabilir. Wagnerci yaklaşıma göre bir “Gesamtkunstwerk” yapıtı tüm kuvvetsel bütünlüğünü toparlayarak izleyiciyi bir efsun altında tutmalı, yapıtı deneyimleyen bireyi mistik bir sarhoşluk içinde bilinçsizce de olsa eserin bir parçası haline getirmelidir.

“Getsomekunstwerk ! : 1” sergisinin amacı, 19. yy.’dan günümüze kadar defaaten pratik edilmiş bu kavramı yeniden deneyimlemek değildir. Alman kökenli düşüncenin içine dünyanın ana dili haline gelen İngilizce eklemeler yapılarak sloganlaştırılması vasıtasıyla evrensel sanatta disiplinlerarası çalışmaların köşebaşı olduğu 21. yy.’da izleyicinin kelimenin tam anlamı ilee ser  ile bütünlük kurması, fakat bu bağı kurarken bilinçliliğini koruması amaçlanmıştır. “Getsomekunstwerk ! : 1” günümüzde izleyici, eser vesanatçı ilişkisinde yaşanan kopuklukları birleştirmek idealindedir. ”Get”kelimesi vasıtası ile sergi, izleyici ile girdiği diyalogda gündelik bir üslup kullanarak izleyicinin beyaz küp deneyimini O’Doherty’nin “küp”e yüklediği “yaşamın durduğu alan” betimlemesi dışında bir seyre sokarak izleyicinin ve yapıtların (fiziksel olması şart olmamakla beraber) başka bir mekanda tekrar buluşabilmesini amaçlamıştır.

Müge Akçakoca, Emre Demirel, Can Eren, Özlem Gök ve Sarp Renk Özer’in katılımıyla gerçekleşen sergide manyetizma ve optik alan kurulumları vasıtasıyla 4. boyut estetiği üzerine yeni bir yaklaşım getirilecektir. Sergi küratörlüğünü Didem Hazinedar ve Sarp Renk Özer’in üstlendiği “Getsomekunstwerk!: 1” sergisinde disiplinlerarasılık, heykeltıraş, ressam ve sinemacılardan oluşan bir sanatçı seçkisiyle aranmaya başlanacak, ilerleyen sergilerde farklı disiplinlerden sanatçıların da katılımıyla “Gesamtkunstwerk” prensipleri doğrultusunda genişletilecektir.

Sergi 12.01.2013 tarihine kadar ARTNEXT Istanbul’da görülebilir.
ARTNEXT ISTANBUL
Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space 17. KAT-WINDOWIST TOWER
Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul,
Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, WindowistTower Çıkışı

Galeri ziyaret saatleri: 11:00-19:00 /Pazartesi-Cumartesi

Beraberce Ölmek” garajistanbul’da!
Disiplinlerarası topluluk biriken’in Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek) adlı yeni oyunu 7 Ocak ve 21 Ocak 2013, Pazartesi saat 20.30’da garajistanbul’da seyirciyle buluşacak.

Yapımını Bimeras-iDANS’ın üstlendiği; yazımı, tasarımı ve sahnelemesi biriken’e ait olan projede Gökçe Yiğitel ve Okan Urun oynuyor.

Beraberce Ölmek

Re: Fwd: die in good company siyasi kayıp hali, devrim umudu ve her şeyin sonuna varma düşüncesi etrafında şekilleniyor. Oyun, grubun daha önceki işlerinde de üzerinde düşündüğü kişi-mekân ilişkisi ve sanal benlik, popüler kültürün ve sıradanın içinde insanın kendisini tüketmesi gibi konulara eğiliyor.
“İçinde yaşadığımız “dönemin ruhu” çıplak, çapaklı, yeni-gerçekçi bir estetikle karşımızda.”

Eleştirmen Kerem Özel’in bu cümleyle tanımladığı oyunun konusu şöyle: Craigslist’e verilen bir ilan, cevap bekleyen iki karakter. Toplu intihar hayalleri, gitmeden önce kesinlikle yapılması gereken şeyler, bir amaç uğruna ölme düşüncesi… Yenecek çok yemek, okunacak çok kitap, izlenecek çok film, çıkılacak çok yol varken bir gün tamamen yok olana kadar kalabalıklaşmaya devam edecek bu dünyada yer açmayı düşünürler. Öylesine bir ölümün yarattığı tuhaf suçluluk duygusuyla, bir apartman dairesinde dışarının hızına karşı konuşurlar.

Re: Fwd: die in good company oyununun garajistanbul’daki temsilleri için biletler Biletix’ten ve mekân gişesinden temin edilebilir.

Topkapı Sarayı müzesinde ; II. Bayezid için sergi

28 Ocak 2013’e kadar Topkapı Sarayı Müzesi’nde sürecek olan sergi, müzenin envanterlerinde kayıtlı olan eserlerden yapılan bir değerlendirmenin sonucu

Sultan II Bayezid’in ölümünün 500. yılı nedeniyle düzenlenen “II. Beyazid” adlı sergi de ,Sultan II. Bayezid’in altınla çekilmiş tuğrasının olduğu ve kendisinin şehirciliğe verdiği önemi gösteren bir berat, Sultan’ın dönemine ait minyatürlerin yer aldığı kitaplar ile Kur’an-ı Kerim’in gelmiş geçmiş en ünlü hattatlarından Şeyh Hamdullah tarafından istinsah edilen bir örneği bulunuyor.

II. Bayezid için sergi

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Bölümü’nde korunan Osmanlı Kâbe Kilit ve Anahtar grubunun en erken örneklerinden bir Kâbe Kilidi de sergide yer alan eserler arasında. Topkapı Sarayı koleksiyonları içinde yer alan Osmanlı sultanlarının geleneksel kıyafet örneklerinden II. Bayezid’in entarisi ve Şehzade Korkut’un tören kaftanı; okçuluğa merakı ve kabiliyeti olduğu bilinen II. Bayezid’e ait yay ve kılıçlar yine bu sergide görülebilecek diğer objeler arasında.

ROMEO & JULIET

ROMEO & JULIET
BALE 2 PERDE

Müzik: Hector Berlioz
Koreografi : Cem Ertekin
www.cagdasbaletoplulugu.com

Shakespeare’in en tanınmış eseri Romeo ve Juliet’te, İki aile arasında bitmek bilmeyen bir nefret ve düşmanlığın gölgesinde yeşeren büyük bir aşk anlatılıyor.

Bu öyküyü bir aşk söylencesine dönüştürerek, temel bir aşk imgesi yaratan Shakespeare, bu yolla acımasız toplumsal gerçeklerle gerçek sevgi arasındaki çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Shakespeare’in büyük aşk tragedyasının temelinde yatan aile düşmanlığı yüzünden, Romeo ve Juliet arasındaki aşk, ancak sevgililerin ölümüyle ölümsüz bir kimliğe bürünüyor.

Gösteri Ocak ayında Caddebostan Kültür Merkezinde 29  OCAK  2013 SALI  Saat 20:30

 

Sevtap Samra

Önceki İçerikYıldızların Altında Bir Yayla…
Sonraki İçerikİnsan Nasıl Mutlu Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz