Robot Yapıyoruz

Bilim Kahramanları ile Yaşlanan Nüfusa Genç Çözümler Üretiyoruz, Robot yapıyoruz…

“Toplum kutladığı şeylerle özdeşleşir; bilim ve teknolojinin kutlandığı, gençlerin bilim ve teknoloji kahramanları olmayı hayal ettikleri bir dünya yaratmak istiyoruz.” Dean Kamen

Bu ayki yazımda sizlere çok harika bir projeden bahsetmek istiyorum. En büyük amaçları ‘çocukların, çocuklara ilham olması’. FIRST LEGO LEAGUE, kısa adı ile FLL, FIRST Vakfı ve LEGO firmasının ortak çalışmasında doğmuş, uluslararası, kâr amacı gütmeyen bir program.

Programda çocuklar takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp, çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa etmekteler. Evrensel sunum metotlarını uygulayarak takım olarak çalışması ve kaynakları iyi kullandıkları bir deneyim yaşamaktalar.

Bu güzel çalışmanın Türkiye ayağını ise Bilim Kahramanları Derneği yürütmekte.

Derneğin amaçları;

 • Çocuk, genç, yetişkin ve dezavantajlı grupların sosyal, doğa ve uygulamalı bilimler alanında çalışmalarını sağlayıcı, tanıtıcı, deneyim paylaşımına, etkinlik artışına, ve kapasite geliştirilmesine yönelik eğitim, öğrenim ve değişim programları gerçekleştirmek,
 • Bu gruplar için anlamlı, yapıcı, birleştirici etkinlikler düzenlemek,
 • Bireylerin her yaşta kendilerini fikir, ifade, katkı ve paylaşımlarıyla üretken hissetmelerine olanak tanıyacak şekilde eğitim, öğrenim görmelerini ve fırsat bulmalarını sağlamak, fikir ve buluşların korunmasına ve fikri mülkiyetin ticari anlama dönüşebilmesine destek olmak,
 • Fikir, yetenek ve kaynakları yerel, toplumsal ve küresel katkıları olacak şekilde bir araya getirmek.

FLL deneyimi 3 ana içerikten oluşuyor:

 • Araştırma projesi: Her sene temayla ilişkili nbso sorun tanımlanır, araştırma yapılır, özgün casino online çözüm üretilir, paylaşılır, teatral sunum hazırlanır.
 • FLL değerleri/takım çalışması: robot ve projeyle ilgili çalışılan süreç ve turnuvalarda her katılımcı ve ekip FLL değerlerine göre davranırlar.
 • Robot tasarım ve programlama: her sene temayla ilişkili farklı mekanik problemlerin en fazlasını 2,5 dakikada çözebilen otonom robot tasarlanır ve programlanır.

Bu seneki tema ise, yaşlı nüfusa genç çözümler.
Sezon sürecinde çocuklar bir taraftan aile büyükleriyle, akrabalarıyla, yakın çevreleriyle sohbet edip, yaşlanan nüfusun sorunlarını araştırıp, ilgili uzmanlarla görüşüp, ülkemizde ve dünyada yaşlanan nüfusun daha bağımsız, daha meşgul ve daha bağlantılı olabilmeleri için çözümler üretecekler. Diğer taraftan tasarladıkları ve programladıkları robotlarla bu konuyla ilgili görevleri yerine getirmeye çalışacaklar.

Akabinde Türkiye’nin çeşitli illerinde turnuvalar düzenlenecek. Bu turnuvaların faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:.

 • Fikir geliştirme becerisi: Gençler erken yaşta, içten gelerek, eğlenerek temel bilimlere çekiliyor; bilim insanı, mühendis, girişimci, fikir insanı, etkin vatandaş olma ihtimalleri ve özgüvenleri artıyor.
 • Topluma katkı: Toplumsal duyarlılık ve katkı heyecanı yaşanıyor; tekrar yaşanması ihtimali artıyor; birey‐toplum karşılıklı güven inşa ediyor.
 • Takım çalışması: Farklı beceri/birikim seviyeleri, avantaj ve dezavantajları, tamamlayıcılıkları öne çıkararak içselleştiriyorlar.
 • Çocukların herkese ilham olması: Kardeş, arkadaş, veli, gönüllü, destekçi, ziyaretçi, seyirci, kamu, özel, STK’nın ortak hedefte birleşmesi görülüyor: “Herkes, üreten insanı kucaklıyor”
 • Katma değerli üretim: ARGE, ÜRGE yapabilme ve dolayısıyla katma değer üretebilen insan kapasitesi artıyor, ucuz işçilik‐ucuz ürün kıskacından kurtulmak için kapı aralanıyor.

Peki, biz neler yapabiliriz?

 • Turnuvayı ziyaret edip, gözlemleyebilirsiniz
 • Turnuvada jürilik yapabilirsiniz
 • Şirket çalışanlarından veya devlet okulundan takım kurup, katılabilirsiniz
 • Kurumsal üye olabilirsiniz
 • Aynî, finansal destek olabilirsiniz
 • Destek olabilecek kişi ve kurumları harekete geçirebilirsiniz
 • Hayal edebileceğiniz diğer çözümler olabilir…

Katılımın Kasım ayının ortasına kadar devam edecek bu projede yer almak, takım kurarak siz de bir robot üretmek isterseniz detaylar http://bilimkahramanlari.org  da mevcut.

Üretimin giderek sığlaştığı, hayal dünyasının yüksek binalar arasında, bilgisayarlar karşısında giderek köreldiği, yaşamın en temel parçası bilime olan ilgi ve merakın giderek yok olduğu, var olanların da yeteri kadar desteklenmediği ülkemizde böylesi katma değeri yüksek bir proje ile tanışmış olmaktan biz İlk Teleskobum ekibi olarak çok mutluyuz. Sizin de bir şekilde tanışmanız, tanıştırmanız dileği ile…

Önceki İçerikEvlenmek mi Evlenmemek mi? İşte Bütün Sorun Bu!
Sonraki İçerikMartının Kanatlarında Şehirler ve Mimarlar “Viyana’ya Bakış”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz