Hekim (Der Medicus), İbni Sina’yı Anlatan Bir Film

Sizlere tıbbi bitki ve sağlık konusunda bilgi veren birinin sinema filmi tavsiye etmesi enteresan gelebilir. Korkmayın, haddimi biliyorum ve sinema eleştirmeni olmaya soyunmadım. Mesleğimi sevmemde en büyük etken ve bana göre dünyanın en büyük bilim ve tıp adamı İbni Sina’nın hayatını anlatan bir filmden bahsedeceğim size sadece. İzleyenlerin tekrar, izlemeyenlerin ise mutlaka izlemesini önereceğim bu filmi izlediğimde çok heyecanlandım. Bayram tatilinde tekrar izleme şansım oldu ve bunu sizlerle de paylaşmam gerektiğini düşündüm.

ibni-sina

Hepimiz İbni Sina hakkında az da olsa bir fikre sahibiz. Fakat hakkında çok fazla detay bilmediğimiz gibi, nasıl bir hayat yaşadığını da merak etmedik belki de. (Benim idollerimden birisi olduğu için, kendisiyle ilgili birçok bilgi edindim ve edindiğim bilgilerle de daha çok hayranlık besledim büyük üstada…

Birçok eserin sahibi İbni Sina benim dünyamda çok büyük bir yere sahip ancak Avrupalılar da kendisini “büyük üstat” olarak tanımlamış ve saygı duymuşlardır. İranlıların “Acem”, Arapların “Arap”, Avrupalıların ise “Avicenna” ismiyle andığı, Ortadoğu’da yetişen en büyük bilim adamıdır İbni Sina.

“Hekim “ adlı filmi seyrederken, biraz da hüzünlendim aslında. Çünkü bizim sahip çıkmamız gereken bir değere yine yabancılar sahip çıkıyor ve filmini yabancılar çekerek, dünyaya tanıtıyordu. Hani hep deriz ya “Biz değerlerimizi ya yok edince ya da ölünce anlar, yüceltir, paye veririz” diye, aslında bizler maalesef bu kadarını bile yapmayı beceremiyoruz. Ve filmi bir kez daha izlerken, hep aynı şeyi düşündüm; dört yüz elli makale, iki yüzün üzerinde kitabı bulunan ve akrabalık bağlarımız olan bu büyük bilim adamının bırakın sinema filmini çekmeyi, acaba kaç tane kitabını Türkçe olarak basmıştık ki?…

Amerikan ve Alman ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Philipp Stölzl’ün yaptığı “Hekim” Filmini, bazı küçük tarihsel hatalar olsa da, İbni Sina’yı tanımak ve ona neden “büyük üstat “ dendiğini anlayabilmek için, özellikle tarihsel filmlere ya da geleneksel tıbba meraklı okurlarımın 2013 yapımı bu filmi mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Film seçimleri konusunda tarihi ya da geleneksel tıp ilginizi çekmese dahi zamanın bilim adamlarının özverili çalışmalarını görmek sizleri büyüleyecektir.

Gelelim bu ay sizler için hazırladığım bitkisel formüllere…
Birçoğumuz nefis bayram sofralarında ipin ucunu fazla kaçırdık diye düşünüyorum. Yıllardır yaşadığım tecrübelerime dayanarak birçoğunuzun hazım sorunları yaşadığını biliyorum. Bu nedenle de size ilk olarak “ Mide Macunu “ Kürü vereceğim.

Kudret Narç

Mide Macunu

Sizlere burada formülünü vereceğim kür 21 günlük olup sene boyunca birçok mide rahatsızlığı önleyeceği gibi hali hazırdaki sorunlarınıza iyi gelecektir.

Malzemeler;

600 gr Zeytinyağlı Kudret narı
150 gr Kimyon (öğütülmüş)
40 gr Damla sakızı (Öğütülmüş)

Malzemelerin hepsini cam bir kapta iyice karıştırın ve cam kavanozda ağzı kapalı bir biçimde buzdolabında muhafaza edin. Elde ettiğiniz macunu her yemekten önce 1 tatlı kaşığı kadar yutun ve 15 dakika kadar hiçbir şey yemeyin. Macunu yuttuktan sonra sadece su içebilirsiniz. Elinizdeki macun miktarı yaklaşık 21 gün boyunca size yetecektir.

Not: Macunu hazırlama sırasında damla sakızını öğütmek ya da havanda dövmek için en az bir gün önceden derin dondurucuda bekletmeniz gerekmektedir.

Yaz tatili formülleri

Ağustosta tatil başkadır ama güneş ışınları da bir o kadar tehlikelidir. Aşağıda siz vereceğim kürler düşük faktör özelikte olup yağların yapıları ve zengin içerikleri sayesinde neredeyse güneşe bile ihtiyaç duymadan sizlerin bronz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde (11: 00 – 17:00) güneşlenmenizi tavsiye etmediğim gibi o saatlerde şemsiyenizin altında doğal yağınızı sürüp keyif çatmanızı öneririm.

Güneş yağı;

Malzemeler:

50 ml Ceviz yağı
50 ml Havuç yağı
50 ml Buğday yağı
50 gr Kakao yağı (Katı)
30 ml Shea butter (Shea cevizi yağı)
30 ml Babassu Butter ( Babassu cevizi yağı)
30 ml Hindistan cevizi yağı (Katı)
30 ml Şeftali Cekirdek yağı (Katı)

Katı (butter) yağları benmari usulü erittikten sonra sabit sıvı yağlar ile karıştırın ve bir cam şişe içerisinde muhafaza edin. Elde ettiğiniz bu bronzlaştırıcı doğal güneş yağı yaklaşık 10-12 koruma faktörüne sahiptir. Oldukça yoğun kıvamdaki bu yağın cilde tutunması oldukça kuvvetli olup denize girilmesi durumunda bile ciltten kolayca çıkmaz dayanır.

Güneş sonrası ferahlatıcı vücut losyonu

Tüm gün güneş altında, tuzlu suda kavrulan cildiniz kurur ve nemini kaybeder. Ayrıca güneşin cilt kanseri nedenlerinin en baş sorumlusu olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Benim vereceğim formül nemini kaybetmiş, kurumaktan aşırı gerilmiş ve güneşin zararlı etkilerinden nasibini almış cildinizi nemlendirecek, gerginliğini alacak antioksidanlar sayesinde tüm zararlı etkilerden koruyacak, doğal yollarla cilt bakımı yapacaktır.

Malzemeler:

250 ml Saf gül suyu
20 ml Yeşil çay yağı
5 ml Nane yağı

Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde iyice karıştırın ve spreyli bir şişeye koyun. Deniz ya da güneşlenme sonrasında duş bitiminde ferahlatıcı vücut losyonunuzu tüm cildinize püskürtüp bu müthiş ferahlığı yaşamaya başlayabilirsiniz. Formülün içerisindeki yeşil çay yağı en güçlü antioksidanlardan biri olup cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyacağı gibi cildin geç yaşlanmasını sağlayacaktır.

Not: Bu losyonu hazırlarken satın alacağınız gül suyu ve yağların esans ya da aroma değil gerçek yağ olmasına dikkat edin.

Önceki İçerikAy gülesim var!
Sonraki İçerikİpuçları: Çocuksuz Eve Çocuklu Misafir Gelince

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz