Yeni Yıl için Hedeflerim Var

0
2103

Çoğumuzun yaptığı gibi Aralık ayı geldiğinde ben de kendim için yeni yıl hedefleri düşünmeye başladım. Geçen senekiler ne durumda derseniz, maalesef çoğunu hatırlamıyorum bile. 1 Ocak’ı beklemeden hemen bugün, bu gece, bu dakika başlayabileceğim bir sürü şey varken neden yılın bitmesini beklediğimi tam çözemesem de, bu sene farklı bir yol çizmeye karar verdim.

2016Einstein’in “aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklememeliyiz” sözünden ilham alarak hedeflerimi bu sefer bir deftere yazmaya koyuldum. Öncelikle ana konularımı seçtim. Bunları “kişisel gelişim”, “sağlık” ve “daha çok sevgi” olarak belirledikten sonra hayallerime paralel ve aynı zamanda uygulanabilir olanları bir süzgeçten geçirdim.

Doğa-yol

Gelin hep beraber bu listeye bir göz atalım.

– Her gün Türkçe veya İngilizce yeni bir kelimenin anlamını öğreneceğim, bunu ufak bir kâğıda arkalı önlü yazıp bir kutuya atacağım ve ay sonunda 10 adet çekip, hatırlayıp hatırlamadığımı kontrol edeceğim. Sene sonunda 365 kâğıttan oluşan kocaman bir kutum ve kelime haznesi gelişmiş bir beynim olacak :)

– Şekersiz çay ve kahve içmeye başlayarak şeker alımını azcık daha azaltacağım,

– Her ay çocuğumun gelişimini, anılarımızı anlattığım bir mektup yazacağım ve bunları saklayacağım,

– Facebook’ta geçirdiğim vakti günlük 30 dakika ile sınırlı tutacağım,

– Sene içerisinde hiç tanımadığım en az üç çocuk ve üç yaşlıyı sevindirecek bir şey yapacağım,

– Farklı bir yazarlık kursuna yazılacağım. Bu sefer ödevleri hemen imha etmeyeceğim ve sınıf arkadaşlarıma daha fazla anlayış göstereceğim,

– Kitapları sadece okumayıp hakkında mutlaka kısa da olsa not yazacağım, kendimce beğeni notu vereceğim. Değerlendirme notu beşin üstünde olan on kitabı başkaları ile paylaşacağım,

– Sene içinde eşimin sevdiği üç, kızımın yemesinin yararlı olacağı üç yemeği yapmayı öğreneceğim,

– Bu sene kıyafet, kozmetik, ayakkabı, çanta için toplam on iki, kişisel bakım için ise beş parçadan fazla eşya almayacağım,

– Çocuklar için ilk yardım eğitimi alacağım,

– Kendimi her şikâyet ederken yakaladığımda kumbaraya 1 TL atacağım. Bakalım ilk altı ayın bakiyesi kaç lira çıkacak?

Benim 2016 hedeflerim bunlar. Bunların sadece hayal olarak kalmayıp, gerçekleşmesi tamamen benim elimde. Benimkileri beğenmeseniz bile umarım sizde kendiniz için en uygun olanları bulup, bu veya farklı bir yöntemle uygulamaya geçersiniz.

Hedeflerimize doğru emin adımlarla yürüdüğümüz, sevgiyle birbirimizi sarıp destek olduğumuz güzel bir yıl olsun.

Pınar Alpay

Önceki İçerikKoridor
Sonraki İçerik2016’da İyilik ve Güzellik Olsun Tüm Zihinlerde
1976’da İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi ve Bilkent Ekonomi Bölümü’nde okudu. Yeditepe Üniversite'sinde MBA yaptı. Birçok farklı bankada çalıştıktan sonra kurumsal iş hayatını bırakmaya karar verdi. Adler International Learning'den koçluk sertifikası aldı. Yazarlık/ileri yazarlık, yaratıcı okurluk, editörlük eğitimlerini tamamladı. Öyküleri bazı kitap ve dergilerde yayımlandı. Kadıköy'de Kitap ile Sohbet etkinliğine liderlik yapıyor, yazmaya ve okumaya devam ediyor. Özel ilgi duyduğu alanların başında psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz