( suna korad )

Dayanır mı kalbin suna
uçmamaya, konuşmamaya.
ve konduğun yer..
bin kanat uzakta olsa da;
..unut seslenmemeyi suna..
unutsana.

Unutsana çığlığını,
ne de olsa
ben.. ben reşit bey,
dinlerken seni;
senin yerine
sessizce dalıyordum,
..lal uykusuna.

..şimdi suna şimdi,
uyandırsana.

Suna Korad Kimdir?

Korad ( d.1935 – ö.2003 ), İstanbul Opera Sanatçısı

İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Ulvi Cemal Erkin’in piyano öğrencisi oldu. Sonra Prof. P. Savorosh, Madam E. de Hidalgo, Saadet İkesus ve İtallo Brancucci ile şan çalışmaları yaptı. Alman opera repertuvarını Hannover’de Dr.

H.Thierfelder ve İtalyan Opera ve Repertuvarını da La Scala Operası’nda Maestro T. Tonini ile hazırladı. Opera Kantatrisi olarak dünyanın bütün önemli merkezlerinde sahneye çıktı, konserler verdi ve plak doldurdu. Suna Korad’ın emsalsiz sesi,tekniği ve ifadesi dünyanın her tarafında hayranlık uyandırmıştır. Mario Del Monaco, Tito Gobbi gibi büyük şöhretlerle beraber sahneye çıktı. Paris’te National Opera’da bugüne kadar oynayan tek Türk Sanatçısı olan Suna Korat ayrıca Basf şirketi ile belcanto türünde opera aryalarından oluşan, orkestra eşliğinde, bir long play yaptı.

Son olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim görevlisi yapmakta iken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama gözlerini yummuştur. Prof. Dr. Pars Tuğlacı, Suna Korad : Türk Operasının Sönmeyen Yıldızı adlı kitabında 2003 yılında yitirdiğimiz Devlet Sanatçısı Suna Korad’ın yaşam öyküsünü resimlerle buluşturuyor.

 

Önceki İçerikYaratıcılık ve Buluş
Sonraki İçerikEngeller Aşılmak İçindir – I
Nisan 1980 Düzce doğumluyum. Martı Dergisi'ne şiirleriyle katkıda bulunan bir matematikçiyim ve sadece uçmayı seven bir martıyım. Twitter: @salihduzce

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz