Serotonin Mutluluk Dağıtıyor

İsmini mutluluk hormonu Serotonin’den alan, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Işık Akgöl tarafından kurulan Serotonin Mutluluk Akademisi beden, ruh ve zihin üçlüsünü besleyerek mutlu olma sanatını öğretiyor.

Serotonin nedir diye sorsak herkes kestirmeden mutluluk hormonu der. Sözlükler ise şöyle yazıyor: “Beyinde salgılanan bir hormon. Mood (duygulanım), libido (yaşam enerjisi anlamında), uyku, ağrı mekanizması, iştah düzenlenmesi üzerinde etkili.” Ve biraz daha açmak gerekirse, aşık olduğumuzda, egzersiz yaptığımızda, seks (orgazm) ve masaj sırasında, çikolata yediğimizde, güneşi hissettiğimizde serotonin yükseliyor. Yani hayatımız boyunca bu ‘mutlu molekül’ün peşinden koşuyoruz. Eksikliğinde depresif ruh hali veya depresyon, uyku bozuklukları, ağrı eşiğinin düşmesi ve kronik ağrılar, iştah artması ve yeme bozuklukları oluşabiliyor.

Yani hayatımızda çok önemli rolü olan bir hormon serotonin. İnsanlara mutluluk dağtmak amacında olan bir merkeze verilecek en güzel ad belki de: Serotonin Mutluluk Akademisi. Kulağa hoş geliyor değil mi? O halde hiç durmayalım ve Çiftehavuzlar’daki bu merkezden içeri girelim. Son derece zevkli tasarlanmış Serotoninin kurucusu Dr. Işık Akgöl. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olan Dr. Akgöl, ancak beden, ruh ve zihin üçlüsünü besleyerek mutlu  olunabileceğini söylüyor ve Serotonin’in öyküsünü şöyle anlatıyor: “İnsan 45-50’sinde hayatının deneyimlerinden bir özet yapmalı, onu damıtıp bu yaşın aklıyla bir iş veya esere çevirmeli bence…” derdim. 17 yıllık iş hayatımda damıttıklarım ve özel hayatımda biriktirdiklerimle bunu yaptım, Serotonin’i kurdum. 20 yıllık doktorluk tecrübem, kronik ağrıları olan insanların iyileşebilmeleri için, öncelikle zihinsel, ruhsal veya sosyal sorunlarının çözülmesi gerektiğini öğretti. Hastalarımı salt bedensel bir problemin ötesinde, ruhsal ve sosyal taraflarıyla da değerlendirmeyi tercih ettim. Bu bütünsel yaklaşıma hala yürekten inanıyorum.  3 yıl önce başladığım felsefe eğitimi, teorik olarak kurduğum ve aslında tüm dünyada, asırlardır bilinen bu denklemi çözme konusunda bir yol haritası sundu. Felsefe bana dili ayıklamayı, böylece düşüncelerimi ve onlardan oluşan duygularımı kontrol etmeyi öğretti. Bugün biz mutluluğun bir seçim olduğuna yürekten inanıyoruz. Hayattaki asıl ve tek işimiz mutlu olmak! Kişinin mutluluğu ise ancak ‘beden, zihin ve ruhun’ uyumlu birlikteliği ile mümkündür.”

Kişisel Akademi
İşte Serotonin; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olabilmek için çeşitli egzersiz disiplinleri, eğitimler ve atölyeler sunan bir “kişisel akademi”. Beden çalışmaları içinde pilates ve stretching, tai chi ve yoga, hareket terapisi ve masaj yer alıyor. Zihin-ruh çalışmalarında  felsefe, Psikoloji çalıştayları, seminerleri yer alıyor.

Hobi kulüplerinde ise.. Yaratıcı yazı, kitap, sinema, dans, müzik, gezi, sohbet, fotoğraf kulüpleri konusunda yetkin moderatörler ile yürütülüyor. Serotonin’de her ay ünlü bir yazarın, gezginin ya da psikoloğun konuşmacı olarak katıldığı sohbetlerin düzenlendiğini de ekleyelim.
Bizden sözylemesi pilates’le tanışmak istiyorsanız Serotonin uzman eğitmeleriyle biçilmiş kaftan. Kendisi de pilates eğitimi almış olan Dr. Işık Akgöl, Serotonin Mutluluk Akademisi’nde makine ile grup pilates derslerinin başladığını ve bu açıdan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Dr.Işık Akgöl Kimdir ?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1987’de mezun oldu. 1993″te Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı oldu ve PTR Center Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu. Çalışmalarını ağırlıklı olarak ortopedik ve sportif rehabilitasyon alanında sürdürüyor. Hastalarının sorunlarına geniş açıdan ve bütünsel bakma yaklaşımı onu “Serotonin”i kurma noktasına  kadar taşıdı. Halen kendi kişisel gelişim yolculuğuna devam ediyor. Hobi olarak tenis, felsefe, psikoloji, tango ve fotoğraf ile ilgilenmekte.

Serotonin:
Cemil Topuzlu Cd. No:44 Çiftehavuzlar/İstanbul
Tel: 0216 357 4142 www.serotonin.com.tr
http://www.facebook.com/serotoninakademi


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın: