Kızarmış Yeşil Domatesler

Yönetmen : Jon Avnet
Senaryo: Fannie Flagg (kitap), Carol Sobieski
Oyuncular : Jessica Tandy, Kathy Bates, Mary Stuart Masterson, Mary-Louise Parker, Cicely Tayson, Stan Shaw
ABD / İngiltere yapımı, 1991

Fannie Flagg’in romanından uyarlanan Kızarmış Yeşil Domatesler filminde 1920’ler Amerika’sında, siyah-beyaz çatışmasının yoğun olduğu günlerde birçok zorluğa birlikte göğüs geren Idgie ve Ruth’un dostluğu aktarılıyor. Hikayeyi, 1990’lı yıllarda huzurevinde kalan, gençliğinde bu dostluğa tanıklık eden Niny’den dinliyoruz. Karşısında ise ziyaretçisi Evelyn var. Onunla rastlantı eseri tanışan Evelyn, Ruth ve İdgie’nin hikayesinden ilham alarak zamanla kendi sorunlarının üstesinden geliyor.

Idgie ve Ruth’un tanıştıklara güne üzücü bir olay damgasını vuruyor. Idgie, Ruth ile ablasının düğününde tanışıyor. Çok bağlı olduğu abisi Buddy Ruth’tan hoşlanıyor. Nikah sonrası üçü etrafı gezerlerken tren raylarının arasına ayağı sıkışan Buddy maalesef tren altında kalarak yaşamını yitiriyor.

Bu olaydan sonra bir türlü kendine gelemeyen, kasabada serserilik yapan Idgie’nin gidişine dur demek isteyen annesi son çareyi Ruth’ta buluyor. Yaz başı onu eve davet ediyor. Idgie her zamanki umursamaz tavırları içinde nehir kulübünde poker oynayıp içmeye, zamanını olur olmadık yerlerde geçirmeye devam ediyor. Onu bu hayattan çekip çıkarmaya çalışan Ruth da bir süre sonra Idgie’nin etkisi altında kalıyor. Kendini hayatın akşına bırakıyor, bir süre sonra Frank’le yapacağı evliliği ve hasta annesini düşünmemeye çalışıyor.

Evelyn ise monoton giden evliliğine hareket getirmek için çeşitli kurslara katılıyor. Eşi ise işe gidip gelmek, eve gelince karısının pişirdiği lezzetli yemekleri tv karşısında yemek, sürekli spor karşılaşmalarını izlemek dışında bir şey yapmıyor. Bu durum Evelyn’in kendini işe yaramaz hissetmesine neden oluyor. Hayatındaki tek heyecan noktası Niny’yi ziyaret etmek, Ruth ve İdgie’nin hikayelerini dinlemek oluyor.

Idgie, yaz sonu evlenen Ruth’u uzunca bir süre görmüyor. Dayanamadığı noktada ziyarete gittiğinde Ruth’un kocasından şiddet gördüğünü fark ediyor. Ancak Ruth’un engellemesi üzerine yardımcı olamıyor. Günün biri Ruth’tan annesinin öldüğünü bildiren mektup geliyor. Idgie, Büyük George’u da alıp Ruth’un yanına gidiyor. Dostundan destek gören Ruth kocası Frank’i terk edecek gücü topluyor.

Kızarmış yeşil domates de sundukları, tren istasyonu karşısındaki Whistle Stop Cafe’yi açıyorlar. Büyük George mangal başında görev alırken annesi Sipsey ise mutfakta Idgie ve Ruth’a yardım ediyor. Cafe kısa sürede kasabalıların uğrak yeri haline geliyor. Bu arada Ruth, kocasını terk ederken hamile olduğu oğlunu doğuruyor, adını da Buddy Jr. koyuyor.

Ruth’un kilise gezisinde olduğu bir gece, kocası Frank oğullarını kaçırmak üzere cafeye geliyor. O sırada kasaba şenliğindeki tiyatro gösterisinde rol alan Idgie, Büyük George’tan haberi alıyor. Frank’in ortadan kaybolması, yıllar sonra arabasının nehirden çıkması, ancak cesedinin bulunamamasıyla sonuçlanan o gecenin tanıkları; Idgie, Büyük George, Smokey ve Sipsey. Filmin sonunda Niny’nin Evelyn’e yaptığı çarpıcı açıklamaya kadar olay sır perdesinin arkasında kalıyor, Ruth bile gerçeği öğrenemiyor.

Georgia eyaletinden gelen şerif, yıllar süren araştırması sonucu katilin Ruth olduğuna karar veriyor ve tutukluyor. Mahkemeye çıkan Ruth’u rahibin şahitliği kurtarıyor. Tekrar eski hayatlarına dönüyorlar, ancak bu uzun sürmüyor. Ruth aniden hastalanıyor ve kanser teşhisi konuyor. Ruth oğlu Buddy’i Idgie’ye emanet ederek kısa sürede hayata veda ediyor. Ruth’un ölümüyle kan kaybeden ekip ve cafe, tren istasyonunun kullanılmamasıyla da birlikte uzun süre açık kalamıyor. Kasaba için bir devir kapanmış oluyor.

Bu arada Evelyn, Niny’ye yaptığı haftalık ziyaretler sırasında dertlerini paylaşıyor. Ruth ve Idgie’nin hikayesinden ilham alıyor, kendine güveni geliyor, kozmetik alanında iş kuruyor, kocasına düşüncelerini açıkça aktarma fırsatı buluyor.

Evelyn, 83 yaşına girerken Niny’ye doğum günü hediyesi olarak kızarmış yeşil domatesler yapıyor. Bu Niny’nin ev özlemini artırıyor. Huzurevinden yola çıktığında evinin yerinde yeller estiğinin farkında değil. Oysa ki harabeye dönen evi o huzurevine yerleştiği ilk günlerde görevlilerce yıkılıyor. Onu boş arsaya bakarken bulan Evelyn, Niny’ye reddedemeyeceği bir teklifte bulunuyor.

Sık sık yemek sahnelerine rastlanan, Ruth ve Idgie’nin böğürtlen, un, çikolata kreması ağırlıklı mutfak savaşının da yer aldığı filmin DVD’sinde; kızarmış yeşil domates, kızarmış bamya, yoğurtlu bisküvi ve Sipsey’in güney usulü kızarmış tavuk tarifleri de bulunuyor.

Yoğurtlu Bisküvi tarifi için tıklayınız.

Önceki İçerikKuzey Güzeli İrlanda (1.bölüm)
Sonraki İçerikFilantropi (Philantrophy) – Hayırseverlik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz