İştah Açıcı Bir Film: Ye, Dua Et, Sev

Ye, Dua Et, Sev – Eat, Pray, Love
Yönetmen: Ryan Murphy
Oyuncular: Julia Roberts, Richard Jenkins, Javier Bardem, James Franco, Billy Crudup, Viola Davis
ABD yapımı, 2010

Ödüllü yazar ve gazeteci Elizabeth Gilbert Pen, haz, dinsel inanç ve denge arayışını bir araya getirdiği kitabı “Ye, Dua Et, Sev”i 2008’de yayınladı. Kısa sürede büyük beğeni toplayan kitabın beyazperdeye aktarımı gecikmedi. Gilbert’ı canlandıran Julia Roberts, “Pretty Woman”dan tam 20 yıl sonra çekilen, İtalya (Roma), Hindistan ve Endonezya’da geçen (Bali) “Ye Dua Et Sev” filmiyle yeniden masal kahramanı oldu.

Beyazperdenin kuralları işin içine girince kitapta tanık olduğunuz yolculuğun inandırıcılığından uzaklaşıyorsunuz. Adeta “Beyaz Dizi” aşk romanları serisinden birini izliyorsunuz. Roma, Hindistan ve Bali’nin; iştah açan, büyülü, rengarenk, dingin manzaralarıyla büyüleniyorsunuz. Filmin içsel yolculuğunuza giden yolda bir ipucu olup olmamasını umursamıyorsunuz.

Kendini bir türlü evliliğinin içinde hissedemeyen Elizabeth 8 yılı ve eşini geride bırakır. New York’ta değişmeye çalıştığı sıra David’le yaşadığı aşk da kendini arama çabalarına yenik düşer. Haber peşinden gittiği Bali’de tanıştığı lokman hekim Ketut’un kehaneti gerçek mi olacaktır yoksa?

New York’tan uzaklaşmaya karar verir ve yemek hazzının doruklarına ulaşacağı Roma’yı ilk durağı olarak belirler. Burada bir yandan yeni arkadaşlarıyla dünyevi hazzın peşinden giderken bir yandan da İtalyanca öğrenmeye çabalar. Öğrendiği gün alelade bir anlamı olan attraversiamo –karşıya geçelim- yakın gelecekte “yaşamının kelimesi” olacaktır.

Filmin bu bölümü İtalyan mutfağının resmi geçidi adeta: Envai çeşit makarnalar, pizzalar, dondurma yiyenler, kahve içenler, şarabını yudumlayanlar gözlerinizin önünden geçiyor.

Elizabeth, Roma’dan ayrılıp ikinci durağı Hindistan’a giderken yanında birkaç parça giysinin yanı sıra yemek hazzının eseri fazla kilolarını da taşır. Kendini arama yolundaki arayışa Ashram’da devam eder. Görmüş geçirmiş Teksaslı Richard da bu sırada yanındadır.

Dönüp dolaşıp Bali’de lokman hekim Ketut’un karşısına geçince kendine “Kehaneti gerçekleştirmek için mi geldim buraya?” sorusunu sorarken bulur. Meditasyon, Ketut’la sohbet, lokman hekim bilgilerini yazıya dökmeye destek, Bali’nin tadını çıkarma derken günler geçip gider.

Doğum gününü sebep bilip arkadaşlarından hediye yerine para ister ve küçük çaplı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirir. Balili şifacı Wayan ve kızı Tutti’nin kendi evlerine sahip olmasına yardım eder.

Bali’ye boşanma yaralarını sarmak üzere yerleşen Brezilyalı Felipe ile yakınlaşmaya başlarlar. Ketut’un önerdiği üzere yüzü, aklı ve hatta ciğerleriyle gülümsemeyi başarır ancak yeniden sevmeye cesaret bulabilecek midir?

Margarita Pizza tarifi için tıklayın. 

 

Önceki İçerikDoğu’nun Paris’i BEYRUT (1)
Sonraki İçerikHobi Ruhu Canlandırır, Hobi Yaşama Sevinci Verir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz