Hem Büyüklere Hem Küçüklere Yaz Okulları İçin Alternatif Atölye Çalışması

Düzenlenecek bir atölye çalışması ile kendi teleskopunuzu yapmayı öğrenmek ve bir teleskop sahibi olmak ister misiniz? 

Türkiye’deki ilköğretim okullarına teleskop hediye edilmesi ile ilgili olarak yürüttüğümüz “İlk Teleskobum” projesi devam ederken farklı bir çok soru ve taleple ile karşılaşıyoruz.

Karşılaştığımız taleplerin büyük kısmını ise biz de teleskop yapmayı öğrenmek istiyoruz, biz de teleskop istiyoruz oluşturuyor. Bu talepler yaş sınırlaması olmaksızın öğretmenlerden, ilkokul öğrencilerinden, lise öğrencilerinden veya yetişkin bireylerden geliyor. Gelen talepleri internet üzerindeki ayna yapım videoları, görsel anlatımlarla desteklemeye ve yönlendirmeye çalışsak da sanırım insanımız biraz ürküyor ve yanında bilen birileri eşliğinde yapmayı yeğliyor.

Bu sebeple biz de bu yaz alternatif bir atölye çalışması gerçekleştirmeyi uygun gördük. Bu atölye çalışmaları okullarda gerçekleştirilebileceği gibi uygun çalışma alanı bulur isek farklı ortamlarda da gerçekleştirilebilir. İl kısıtlaması da koymak istemedik. Konaklama/ulaşım giderlerimizin karşılanması ve gereken minimum katılımcı sayısına ulaşılması durumunda seve seve her yere gidebileceğimizi öngördük.

Çalışma alanımızın, katılımcı sayısı kadar düz masalara sahip olması ve suya yakın bir yerde olması kâfi olacaktır.

Bu atölye çalışması ile katılımcıların,

  • Teleskop yapımını ve kullanımını öğrenmesi,
  • Temel astronomi bilgileri edinmesi,
  • Gökyüzünde yönlerini justin bieber news movieChildhood Justin passed in Stratford, his mother had a low-paid work in the office and alone brought up her son. bulmaları ve gökcisimlerini tanımaları
  • Teleskoplarını (aynalı I bonus senza deposito aams possono essere un modo ideale per iniziare ad avvicinarvi al mondo dei best casino digitali. teleskop) yapmaları (4.5”-11,4cm ayna çapına sahip, f/5 odak oranı, aynalı dobson teleskop),
  • Yaptıkları teleskopları atölye çalışması sonunda yanlarında götürmeleri hedeflenmektedir.

Söz konusu atölye çalışması;

  • İlköğretim yaş grubu için ebeveynleri eşliğinde,
  • Lise yaş grubu
  • Yetişkinler olacak şekilde farklı gruplar için düzenlenebilecektir.
     

Atölye çalışmasını, 2,5 günlük katılım ile tamamlamayı ve kapanışı gökyüzü gözlem şenliği ile yapmayı hedefliyoruz. Çalışmanın İstanbul dışında yapılması durumunda yapılan aynaların sırlanmak üzere İstanbul’a gitmesi gerekeceği için İstanbul dışı illerde bu gidiş geliş sürecinde beklememiz gerekecek. Bu noktayı da belirtmeden geçmek istemedik.

Bu çalışma ile bir zanaatkâr edası ve sabırla, cama şekil vermeyi öğreneceğiz. Sorgulayan, meraklı ve keşfedici ruhumuzu gün yüzüne çıkaracağız. Her gün baktığımız ama bilmediğimiz, tanımadığımız gökyüzünü farkına varacağız, baktığımızı görmeyi öğrenip kendimizi keşif yolculuğuna çıkacağız. İçinde bulunduğumuz evrene, dünyaya, olaylara, sorunlara, yaşama farklı bir perspektiften bakmaya başlayacağız. Yepyeni bir evrenin kapılarını aralayan anahtarı yapmayı öğreneceğiz.

 

Söz konusu atölye çalışmasının ve neticede elde edilecek teleskopun maliyetinin, piyasada hazır satılan eşdeğer teleskop fiyatı ile eşdeğer veya altında olması için çalışmalarımız devam ediyor.
Eğer siz de okulunuzda, çevrenizde böyle bir atölye çalışması düzenlemek isterseniz http://ilkteleskobum.org veya nurcanortugen@gmail.com adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki İçerik40 +
Sonraki İçerik32 Hayat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz