Gezerken

Tam yaz başlarken hayatımın orta yerine bomba gibi Gezi Parkı düştü. Bu konuda çok şey yazıldı, çizildi, söylendi, tartışıldı. Benim onların üstüne söyleyecek ya da yazacak bir şeyim yok. Ama çok özel bir gösteri izledim. Bunu mutlaka sizlerle paylaşmalıyım diye düşündüm.

gezerken1Türk tiyatrosunun dört olağanüstü yetenekli yazarı ve dört şahane oyuncusu bir araya gelmiş ve parklarda ama özellikle parklarda GEZERKEN diye bir oyun oynamaya başladılar.

Çıkış noktalarının hikayesi ilginç, Gezi Eylemleri sırasında biri tweterdan 3 yazara “hadi siz de bir şeyler yapın” diyor, sonra dördüncü katılıyor aralarına. Ve Özen Yula, Yiğit Sertdemir, Mirza Metin ve Cem Uslu dört kısa hikayeden oluşan bir oyun yazıyor. Oyuncu olarak ilk başta Reha Erdem, Şebnem Sönmez, Sermet Yeşil, Serkan Altıntaş ile yola çıkıyorlar. Ama daha sonra Reha ve Şebnem’in yerini Erdem Akakçe ve Sevinç Erbulak alıyor.

Ben oyunu Yoğurtçu Park’ında izledim. Daha gitmeden önce “yahu kim gelir parkta yerde oturup siyasi oyun izler” önyargısıyla gittiğim gece nefes bile almadan bir saat gözlerim açık, bir mabedin içindeymişçesine izledim.

İlk oyun “Tesadüf Ya Da Değil” i Cem Uslu yazmış. Serkan Altıntaş oynuyor. Hayatında hiç bir eyleme katılmamış bir gencin gözünden aktarıyor olanları.

İkinci oyun “Kağıtçının Köpeği Kıtmir” Mirza Metin tarafından kaleme alınmış. Sermet Yeşil olağanüstü bir köpek figürü çizdi bizlere.

Üçüncü oyun “Boşluğu Doldurmak” canım Özen Yula’nın. 1 Mayıs 1977 de hayatlarını yitirenleri ve günümüzü örgülemiş. Erdem Akakçe de nefis oynamış.

Dördüncü oyun Yiğit Sertdemir imzalı. “Bir Tomanın Ulusa Seslenişi”ni kız kardeşim Sevinç Erbulak oynadı.

gezerken2

Parklarda oynamaya devam edecekler.

Tiyatro öldü diyenlere, baştan yenilgiyi kabul edenlere, vazgeçenlere hala umudun olduğunu anlatan muhteşem bir gösteri izledim. Ve ben o gece tanımaktan mutluluk duyduğum tiyatro insanlarını ve bol ödüllü kurum tiyatrosu oyuncusuyken, maaşını alıp tatil yapmak yerine parklarda oynayan kız kardeşimle bir kez daha gurur duydum.

Etrafınızdaki parklara bakının, mutlaka onları göreceksiniz…

gezerken3

 

Önceki İçerikTranssibirya Seyahati-1
Sonraki İçerikYeniyi hissetmek, yeniyi anlamak ve yaşamak…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz