Okurun Gözünden: Senden Nefret Ediyorum, Ne Olur Beni Terk Etme!

CİSED Onursal Başkanı Uz. Dr. Cem Keçe’nin son kitabı “Senden Nefret Ediyorum, Ne Olur Beni Terk Etme” sürekli olarak terk edilme duygusunun yarattığı panik ile mücadele edenlerin hikâyesini anlatıyor.

Duygularda, insan ilişkilerinde, davranışlarda dengesizlik ve aşırı kaybetme korkusuyla kendini gösteren borderline kişilik bozukluğu, çocuklukta yaşanılan önemli bir kayıp, anne-baba ile olan bağın dengesiz olması, duygusal ve fiziksel travmalar, kötü muamele ya da duygusal olarak yoksun kalmak gibi tecrübelere dayanıyor.

Keçe, bu kitapta klinik veriler ışığında borderline yapıyı ve borderline kişilik bozukluğunu tartışmaya açıyor. Terapi süreçleri uzun süren ve güç olan borderline yapının tedavisiyle ilgili önemli detaylar veriyor. Uygulamalarla ve vaka örnekleriyle desteklenmiş yeni kuramsal açılımlar sunuyor. Ve borderline yapının en belirgin niteliklerini betimleyerek önemli bir yol haritası ortaya koyuyor. (Uz. Dr. Yasemin Yıldız)

“Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme”, düzenli bir aile hayatı olmayan, ebeveynlerin çatışmalarının ortasında yer alan, en çok ihtiyacı olduğu yaşta anne sevgisi ve ilgisinden mahrum kalan, bağlanma ve terk edilme durumlarına karşı aşırı tepkisel olan, kendine zarar verme, alkol ve uyuşturucu kullanma, yeme bozuklukları ve intihar teşebbüsleri gösteren, iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırt etmekte zorlanan, sağlıklı karar veremeyen, kaybettikçe korkan Azra’nın hüzünlü hikâyesini anlatıyor. (Psk. Serap Güngör)

Cem Keçe, tanısı ve terapisi oldukça güç olan, davranışlarda dengesizlik ve aşırı kaybetme korkusu, sürekli olarak terk edilme duygusunun yarattığı panik ile kendini gösteren borderline yapından, oldukça sade ve anlaşılabilir bir üslupla bahsediyor.

Azra’nın hikâyesinde, kaybettikçe korkan, korktukça sevdiklerini kaybeden karmaşık kişilik yapısında, farklı duygular karşımıza çıkıyor.

Önceki İçerikBu hoca çıldırmış olmalı!
Sonraki İçerikİlham Veren Bir Başarılı Kadın Hikayesi: Coco Chanel’in Yaşamı
1981 İstanbul doğumlu, İstanbul aşığı olan bir İstanbullu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık Lisans, Marmara Üniversitesi Medya Ekonomisi Yüksek Lisans mezunu. Editörlük ve kurumsal iletişim alanlarında üç yıl çalıştıktan sonra, insan kaynaklarına yöneldi, 12 yıldır profesyonel anlamda bu alanda çalışıyor. Çok klişe olacak belki ama “Çocukluğundan beri yazıyor” Ortaokul ve lise yıllarında yazıyla ilgili tüm il düzeyi yarışmalarda önemli dereceler kazandı. Üniversitede TÜHİD’in düzenlediği sosyal sorumluluk temalı yarışmada ekip arkadaşlarıyla “Genç İletişimciler” dalında Altın Pusula ödülünü aldı. Yazmayı bırakmadı. Sabah, Akşam gibi gazetelerde belirli dönemlerde yazıları; Kariyer.net’in blog sayfasında makaleleri yayımlandı. 2011’de Yasemin Sungur ile yolları kesiştiğinden beri Martı’da “Alternatif İK Sözlüğü”nü hazırlıyor. Bunun yanı sıra gündemle ilgili haber yazıları, röportajlar, farklı yazı dizileri üzerine yazmaya devam ediyor. MARTIDAŞ olmayı çok seviyor. Yeni projesi için yakında harekete geçecek ve bu yüzden çok heyecanlı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz