Çikolatalı Sufle Tarifi

Dayanılmaz bir lezzet… Çikolata severler için, Ayşem Öztaş’tan yapımı kolay ve pratik bir sufle tarifi… Hadi bir mola verin ve bu eşsiz lezzeti deneyin…

Sufle klasiği, çikolata, yumurta sarısı ve çırpılmış yumurta beyazının düşük sıcaklıkta, kısa süreli pişirilmiş, hafif bir kek türevi olan bir tatlı türü. Üstünün kalın ve sert bir kabuk olması, hamurun çok pişmemiş hali, olmazsa olmazı. Mutlaka sıcak servise sunulması diğer vazgeçilmez koşulu.

Standart reçeteyi şimdilik sonraya bırakarak, yapımı kolay ve sonucu garanti olan başka bir reçeteyi hayata geçirdik. Bağlayıcı olması sağlamak amacıyla reçetenin içinde çok az miktarda un yer almakta. Yağ ile kavrulması, sufleyi yerken ağza un tadının gelmemesi için.

Kavrulma işlemi, yağın eriyip içine un katılması ve üstünde baloncuklar oluşana kadar orta ateşte pişirilmesi şeklinde gerçekleşiyor. Baloncukları gördüğünüzde yumurta sarıları ve eritilmiş çikolata sürekli karıştırarak ilave ediyorsunuz.  Sürekli karıştırmak, yumurta sarılarının aniden karşılaştığı sıcaklıkta pişmemesi için önemli…

Yumurta beyazları mikserde köpük oluncaya kadar çırpılıyor. Toz şeker gene azar azar ilave ediliyor. Toz şeker, yumurta beyazlarının içinde eridiğinde çırpma işlemine son verebilirsiniz. Buradaki diğer önemli nokta, hazırladığınız bu karışımı iki parti halinde çikolatalı karışıma yedirmeniz gerekiyor. Çok karıştırırsanız yumurta beyazı sönecektir. Az karıştırdığınızda hamurun içinde yumurta beyaz topakları kalacaktır. Mümkün olduğunca hızlı ve tam bir karıştırma yapmanız gerekmektedir.

Kullanılacak, ısıya dayanıklı kalıpların içlerini  yağ ile hafifçe yağladıktan sonra toz şeker ile kaplıyorsunuz. İçine koyacağız toz şekeri, sallayarak kalıbın içinde gezdirdiğinizde yağ, güçlü bir şekilde şeker tanelerini tutuyor. Bu şekilde servis sırasında yan yüzeye yapışan sufleyi kolayca kaşığınıza alabileceksiniz.

Fırınlanma için sufle hazır. 15 dakika sonunda hafif puf bir şekilde, kalın kabuklu, içi yumuşacık ve bol çikolatalı…

Hazırlanan sufleyi sadece pudra şekeri ve krema ile servis yapabilirsiniz. Özel bir sos ile farklı bir boyut kazandırmak isterseniz, işte tarif: Kırmızı şaraplı, karanfil ve frambuaz ağırlıklı bir sos huzurlarınızda. Kırmızı şarap kullanmak istemezseniz daha yoğun bir kıvamda olacaktır. Mümkün mü? Mümkün.

Çikolatalı Sufle Tarifi 

Gerekli malzemeler şunlar:

Çikolatalı Sufle için:
1 Tablespoon Toz şeker
50gr Yağ
1 Tablespoon Un
200gr Bitter Kuvertür Çikolata (Ufak doğranmış halde)
2 adet Yumurta sarısı
4 adet Yumurta beyazı
1/4 cup Toz şeker (Ekstra)

Frambuazlı Sos Nasıl Yapılır?

150gr donmuş Frambuaz
2 Tablespoon Toz şeker
4 adet Karanfil tanesi
1/2 cup Kırmızı şarap

Hazırlanışı:
Fırın 160 derecede fanlı olarak ön ısıtma yapılır. Isıya dayanıklı kalıplar yağlandıktan sonra toz şeker ile kaplanır.
Yağ ve un, orta kademede ocak üzerinde baloncuklar oluşuncaya kadar kavrulur. Süre sonunda ocaktan alınır ve içine yumurta sarıları ile çikolata eklenir.

Mikser ile yumurta beyazları köpük oluncaya kadar çırpılır. Ekstra olan toz şeker azar azar ilave edilir. Şeker, yumurta beyazının içinde eridiğinde çırpma işlemi bitirilir.

İki parti halinde yumurta beyazları, çikolatalı karışıma eklenir.

Hazırlanan hamur, kalıplara paylaştırılır. Ön ısıtma yapılmış fırında 15 dakika pişirilir.

Sosun Hazırlanışı:
Frambuaz ve toz şeker, ocak üzerinde bir kabın içinde kaynamadan, toz şeker eriyinceye kadar pişirilir.
Karışıma kırmızı şarap ve karanfil ilave edilir. Kırmızı şarap kaynamaya başladığı anda ocak üzerinden alınarak tezgâhta soğuması sağlanır.

Servis tabağına alınarak Sufle’nin yanında ikram edilir.

www.pecetedennotlar.com

Ayşem Öztaş

“Women’s Weekly- Baked” kitabından uyarlanmıştır.

Önceki İçerikKübey Hatun, Avrupa’nın Oyuncak ve Çocuk Müzelerini Biraraya Getiriyor!
Sonraki İçerikSufle mi? Mutfak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz