Unutursam Fısılda

0
841

Nasıl, nereden başlayacağımı bilemediğim Çağan Irmak’ın son filmi “Unutursam Fısılda” 29 Ekim 2014’de bizi yine kalbimizden, duygularımızdan vurarak alt-üst etti. Defalarca dinlediğim ve dinlemeye devam ettiğim soundtrack’larından en sevdiğimi burada sizinle de paylaşmak istiyorum.

Gel ya da git
Böyle yapma
Sensiz kalbimde sızı var
Son nefesin kadar değilse
Unuttuğum bir sözüm var
 

Sev ya da git
öyle bakma
Artık canımı acıtma
Şansını fazla zorladın
Ben de insanım sonuçta
 

Ben de delirebilirdim
Yoldan çıkabilirdim
Yapmadım kıyamadım sana
Hep keyfini bekledim
Yollarını gözledim
Bir küçük kıvılcım istedim.

Söz ve müziklerin Kenan Doğulu’ya ait olduğu bu filmin her bir şarkı sözünde derin anlamları ve duyguları deneyimleyeceksiniz. O kadar derinde yaşadığım ve duygularımı sözcüklere dökmekte zorlandığım bir filmki bu… Sitem, aşk, varolmak, kendini gerçekleştirmek, cesaret, kardeşlik, dostluk, özlem, aile ve daha pek çok sıfatı içiçe barındıran bir çiçek gibi. Her bir yaprağını tek tek açtığınızda başka bir tarafıyla karşılaşıyor ve büyüleniyorsunuz. Ve sonunda aslında tüm yapraklarının birbirine bağlı olduğunu görüyorsunuz. Et ve tırmak birbirinden ayrılmaz derler ya hani, aynen öyle.

Oyuncuları Hümeyra, Işıl Yücesoy, Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsur, Kerem Bursin ve Gözde Cığacı. Bu filmde her bir karakter başrolde aslında. Hümeyra (Ayperi) ‘nın gençliğini oynayan Farah Zeynep Abdullah da Işıl Yücesoy (Hanife) ‘un gençliğini oynayan Gözde Cığacı da. Ayperi’nin hayatının aşkı Tarık (Mehmet Günsur) ve arkadaşı Erhan (Kerem Bursin) da başrolde. Film 60’lı, 70’li yıllarda küçük bir kasabada yaşayan, birbirine zıt karakterli iki kız kardeş Hatice (Ayperi’nin asıl adı) ile Hanife’nin bir gün kasabaya gelen kaymakamın oğlu Tarık ile beraber hayatlarının nasıl değiştiğinin hikayesini anlatıyor.

Çağan ırmak’ın yine farkını ortaya koyduğu bu filmde Kenan Doğulu’nun da hakkını yememek gerek. Film, bütününde o yıllara ait şarkılarla besleniyor. Kenan Doğulu’nun bu filme özel yazdığı ve Ayperi’nin söylediği tüm şarkılar İTunes’da yerini aldı bile.

Bazen çok etkilendiğiniz kitap veya filmleri kelimelere döküp anlatamazsınız, sadece yaşarsınız. Benim için böyle bir film “Unutursam Fısılda”. O yüzden daha fazla uzatmadan sadece izlemenizi tavsiye ediyorum.

Filmden sonunda gözyaşlarım durmak bilmez iken ben olsam ne yapardım diye düşünmeden edemedim. Herhalde ben de Ayperi gibi yüreğimin sesini dinlerdim gibime geliyor…

İyi Seyirler!

Önceki İçerikAĞUSTOS BÖCEĞİ İLE KARINCA
Sonraki İçerikİnkalar’ ın Efsanevi Kayıp Şehiri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz