Kübey Hatun, Avrupa’nın Oyuncak ve Çocuk Müzelerini Biraraya Getiriyor!

0
894

Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği’ne (TOYCO) giden ilk adım Türkiye’de atılıyor!

Önüm, arkam, sağım, solum müze !

İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleşecek toplantıya aralarında Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Belçika ve Portekiz’in de olduğu 14 ülkenin oyuncak ve çocuk müzelerinin temsilcileri katılıyor. Toplantıya Avrupa Müzeler Forumu (EMF) ve Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) yöneticileri de eşlik edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde yürütülecek etkinliklerin ana konusu, ülkemizin tekstil kültürünün çocuk dünyasına yansıttığı zenginliği vurgulamak amacıyla “Bezbebek” olarak belirlendi. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın ana sponsorluğunu üstlendiği TOYCO buluşmasının simgesi olarak, kültürümüzde doğum yapan kadınları ve çocukları koruyan, onlara hayat veren Kübey Hatun tanıtılacak. Kübey Hatun’un sanatçı Fatma Tuncer tarafından bu buluşma için yapılacak bezbebek oyuncakları katılımcı müzelere armağan edilecek.

Buluşmaya katılacak müze temsilcileri, 15 Kasım’da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Oyuncak Müzesi’nin açılışına katıldıktan sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edecekler. TOYCO toplantılarının üçüncü kenti olan İstanbul’da, 19-20 Kasım tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde büyük buluşma gerçekleşecek. Sunay Akın’ın yönetimindeki iki günlük toplantıda aralarında Nürnberg Oyuncak Müzesi, Paris Oyuncak Bebek Müzesi, Roma Çocuk Müzesi, Stokholm Oyuncak Müzesi, Brüksel Oyuncak Müzesi, Lizbon Oyuncak Müzesi’nin de bulunduğu müze temsilcileri kuruluş öykülerini, deneyimlerini ve etkinliklerini paylaşacaklar. Akademisyenlerin ve öğretmenlerin şimdiden yoğun ilgi gösterdiği toplantılar halka açık olacaktır.

Ana sponsorluğunu Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasının üstlendiği, Faber-Castell, Tadım Gıda, Kia, Deniz Bank, İş Bankası Kültür Yayınları, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin destek olduğu tarihi buluşmada, her ülkenin beraberinde getirdiği çocuk ve oyuncak kültürünü anlatan birer oyuncağın yer aldığı sergi de düzenlenecek.

  
 
Ayrıntılı Bilgi için; 0216 359 45 50-51
asli@istanbuloyuncakmuzesi.com  ile iletişime geçebilirsiniz.

TOYCO (Avrupa Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği) Buluşması
Yer : Caddebostan Kültür Merkezi
Tarih: 19Kasım- 20 Kasım
Saat: 10:00-18:00

Aslı Nuhoğlu

Önceki İçerikThe Macallan Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi!
Sonraki İçerikÇikolatalı Sufle Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz