Küçük Bir Kahve Molası…

 

“Dergimiz için ne yazabilirim” diye düşünürken ve tam da kahvemi yudumlarken aklıma bir fikir geldi!

Türk Kahvesi…

Türklerin dünyaya muhteşem hediyesi…

Damak tadına uygun kendine has pişirilme ve telvesi ile ikram edilen tek kahve olma özelliği taşıyan Türk Kahvesi, gerek sunuş biçimiyle gerekse kokusuyla bugün hala vazgeçilemeyen tatlar arasında yer alıyor.

Benim de en büyük zevklerimden biri olan Türk kahvesi, yoğun bir günün üzerine içilen en keyifli tat. Evet, hem günün yorgunluğunu atmak hem de keyifli bir an geçirmek için hemen bir durak belirledim kendime. Kadıköy…

Bagdad04B_1

“Acaba Kadıköy’de Türk kahvesi nerede içilir?” diye düşünmeye koyulmuşken, ayaklarım beni balık pazarının alt kısmındaki kahveciler çarşısına götürdü. Çok sayıdaki salaş kahve dükkanları arasından yalnızca bir tanesine yöneldim.

 

Fazıl Bey’in Türk Kahvecisi…

 

Önce ufak ama çok güzel dekor edilmiş bu sıcak mekanın görünüşü çekti beni, sonra burnuma gelen taze kahve kokusu…

 

Hemen ardından gözüme boş bir masa ilişti ve oturdum. Güler yüzlü bir gence siparişimi verdim.  Ayrıntıları inceliyordum, çünkü ayrıntılara önem veriyorum. Kahvem geldi. Suyu ve lokumuyla servis tamamdı.

Güzel Kavrulmuş taptaze ve köpüğü kıvamında enfes bir kahve…

 

Merak ettim, ne zamandır bu işi yapıyorlardı? Ne zamandır var bu güzel yer, bu kahvenin sırrı ne?

Önceleri sadece dedeleri gibi kuru kahvecilik yaparken 2006 yılında Kadıköy’de bu şirin dükkanı devralarak kavurma ve çekmenin yanı sıra pişirme ve sunma işine girmiş Fazıl Bey’in Türk Kahvesi.

 

Kavurma ve Çekme Sanatı

 

Mekanın adının kahve aşığı mimar Fazıl Bey’den geldiğini yani mekanın işletmecilerinin dedelerinin isminden aldığını duymuştum. Şimdi de sıra bu enfes Fazıl Bey’in Türk Kahvesi’nin diğer kahvelerden ayıran özelliğini öğrenmekti.

“Kahve kavurma ve çekme sanatıdır. Çekirdeğini toptan alıyoruz ama Türk damak tadına göre kavurup diğer kahvelerden biraz daha fazla filizlenmesine izin veriyoruz” diye sözlerine başlayan mekanın yöneticisi Murat Çelik, yıllardır bu mekanda yine bu kahve kokusuyla işini bir aşkla yapıyor. Sorularımı da yine aynı üslupla yanıtladı.

Bu kadar müthiş bir tatla fabrikasyon üretimine neden geçmiyorsunuz?

Geçmiyoruz, Çünkü paketlenip rafta bekleyen kahve bayattır, kahvenin kavrulması ve çekmesi kadar taze olması da çok önemlidir.

 

39022770_uux7kNH5asw9n3RyuN3H_dCGTSagMkHILOpOsawan2IPeki, ayakta bekleyenleri görüyorum. Özellikle Fazıl Bey’in Türk kahvesi için…

Buranın devamlı müşterileri vardır. Başka bir yere gitmezler, yer olmasa da beklerler. Biz müşterilerimizi onlar da bizi çok seviyorlar. Bunu bilmek ve hissetmek çok gurur verici bir mutluluk…

 

Akşam misafirlerim var diyelim, taze kahvenizden aldıktan sonra nasıl pişirmeliyim ve servis etmeliyim?

Kahvenin özü güzel oldukça nerde pişirdiğinizin bir önemi de yok. İster elektrikli bir cihaz da isterseniz cezvede… Servis şekli de sizin kahve ile olan sevgi bağınıza bağlı. Biz kahvemizi gümüş tepsi içinde yanında lokum ile servis ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikRumi Project ile Şems’e Dair…
Sonraki İçerikVitrin Vitrin Gezmeden Önce “Vitringez.com”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz