Babalara ve Çocuklara Teleskop

İlk Teleskobum projesinde yepyeni bir adım atıldı. Deniz Akademi’de Babalar Günü’nde babalar, çocukları ve teleskoplar bir araya geldi.
Türkiye’deki devlet ilköğretim okullarının el yapımı teleskop sahibi yapılması ve bilimin halka indirgenmesi amacı ile başlattığımız İlk Teleskobum projesinde haziran ayında yepyeni bir adım attık. Bu adım hem bizim için hem de kurumsal bir firma için Türkiye’de bir ilk oldu.

18 Haziran 2011 Cumartesi günü Deniz Akademi’de Babalar Günü’ne özel bir atölye çalışması düzenledik. Bu atölye çalışmasında çalışan babalar çocukları ile beraber el yapımı teleskop yaparak gökyüzüne yelken açtı. O gün herkeste büyük bir heyecan yaşandı.

Etkinlikte DenizBank İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Grup Müdürü Sayın Yavuz Elkin‘in açılış konuşmasına, benim İlk Teleskobum tanıtım konuşmasına, astronominin ülkemizdeki tarihçesine ve önemine, İ.Ü. Amatör Astronomlar Kulüp Başkanı Furkan Ali Küçük’ün gökyüzü similasyonu Stellarium sunumuna yer verdik. Sunumların ardından 3 adet el yapımı teleskop için Deniz Akademi’de eğlenceli ve hummalı bir çalışma başladı.


“Baba Ben De Yapacağım”
Atölye çalışmasına katılan babalar 3 gruba ayrıldı. Kendilerine teleskopların parçalarını tanıttık ve tornavidalar eşliğinde montaj işlemi başladı.

Montaj sırasinda babalar kadar anneler ve çocuklar da ilgi ve hevesle montaj işlemine yardımcı oldular. “Baba ben de yapacağım” diyen hem kız hem erkek çocuklarımız benim gözümde sanki hayallerime giden uzay gemisini inşa ediyorlardı. Babalar bir teleskopun tüm parçalarını tanıma fırsatı buldular.

Teleskopların montajı devam ederken çocuklarımız da bir yandan kendileri için düzenlenen oyun alanında astronomi temalı kum boyama ve resim atölyesinde keyifli vakit geçirdiler.

Babaların hünerli ellerinde montajı tamamlanan teleskopların süslenme kısmına sıra geldiğinde ise ortalık tam bir şenlik alanına dönüştü. Yaldızlı boyalar, simler, çıkartmalar ortalıkta uçuştu. Hem anneler hem çocuklar hem de babalar bütün yaratıcılıkları ile teleskopları keyifle süslediler.

Atölye çalışmasının ardından casino online Güneş gözlemi yaparak etkinliğimizi tamamladık.
Teleskoplar Okullara Hediye
Babaları çocukları, çalışma arkadaşları ve aileleri ile bir araya getiren, takım çalışmasının önem kazandığı, çocukluklarımızda geride bıraktığımız meraklı ve keşfedici ruhu gün ışığına çıkaran, her gün baktığımız ama tanımadığımız gökyüzünü farkına vardıran, yepyeni bir evrenin kapılarını aralayan anahtarın yapıldığı bu atölye çalışmasından sonuçta herkes çok mutlu olarak ayrıldı.
Tamamlanan teleskopları İlk Teleskobum projesi kapsamında, 2011-2012 eğitim öğretim yılında belirlenecek olan devlet ilköğretim okullarına hediye edeceğiz. Böylece yüzlerce göz ve onlarca nesil o teleskoplar sayesinde gökyüzüne yelken açmaya devam edecek.

Başta bize bu fırsatı veren DenizBank ve Deniz Akademi yönetimine, atölye çalışmasına katılan emeğini ortaya koyan tüm çalışanlara, Bilge Yılmazel, Sevda Çimagil, Keziban Yıldırım, Neşe Ertan ve Adem Cenikli‘ye çok teşekkür ediyorum. Gökbiliminin ülkemizde gelişmesi ve farkına varılması açısından bu atölye çalışmasının önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Denizbank’ın fark yaratan bu çalışmasının diğer kurumlara da örnek teşkil edeceğine inanıyor ve devamını diliyorum.

Atölye çalışmasına katkılarından ötürü İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü yönetiminden Furkan Ali Küçük, Burcu Barlas ve Deniz Yazıcı‘ya, Başar & Aslıhan Titiz’e ve projemizin en büyük manevi destekçisi eşim Koralp Gök‘e teşekkürlerimi sunarım.

Sizler de hem çalışanlarınız için fark yaratan bir atölye çalışması gerçekleştirmek hem de ülkemizde gökbiliminin desteklenmesi adına Bilimin Mum Işığında Teleskop Yapmak isterseniz http://ilkteleskobum.org adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki İçerikKültür Sanat Ajandası-2
Sonraki İçerikAşk ve Tutku Üzerine Derin Bir Film

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz