Yaşamdaki Hedefleriniz ve Koçluk

Yaşam, aslında bir yolculuktur ve bu yolculuk bazen tepeciklerden bazende dağlardan oluşmaktadır. Bu yol bizi sadece ileri doğru değil , aynı zamanda yukarı doğru da çıkarmaktadır. Bu yüzden herkesin yaşamında tırmanması gereken bir dağ vardır.

Hedeflerinizi bir dağ yolu olarak görmek, bizi önemli bir keşfe götürür. Sizce Hedefler bir anda gerçekleşir mi ? Hayattaki amaçlarımıza hemen ulaşabilir miyiz? Tabiki de hayır. Bu yolda ilerlemek ve gelişmek için tırmanmalı, cesaretli ve kararlı olmalı bununla birlikte yönetilmiş çaba sarf etmeliyiz. Peki bunu nasıl başlatacağız ?
 
Yaşam dağınıza çıkmadan önce, kendinizi tanımanız, sonra da çıkacağınız yaşam dağınızı iyi bilmeniz , yani siz ve dağınız arasındaki konuşmaları duymak ve hissetmek gerekmektedir.

Gelelim, adımlarımıza :

 • Sabah kalktığınızda kendinize hangi soruları sorarak başlıyor sunuz? Ya da soru soruyor musunuz? Sorduğunuz soruların cevaplarını bulabiliyor musunuz?
 • Koçluk çalışmaları güçlü sorular ile ilerleyen bir çalışmadır. Cevaplarını sizin verdiğiniz bu çalışmada, önce kendinizi bulup, gelişip ve sonar da siz olursunuz.
 • Kendinizi tanıdıkça ve sevdikçe, hedeflerinizi belirlemek bir o kadar kolay ve keyifli olur.
 • Yaşamda kendinize sadece bir hedef seçmeyin, beş, altı, yedi hatta 10 hedef belirleyin. Çünkü kendinizi tanımlarken bile tek bir özelliğinizden nasıl bahsetmiyorsanız, hedeflerinizde bir yada iki adet olmamalıdır.
 • Hedeflerinizi belirlerken önce kendiniz buna inanın, sonrada bunu başkalarına yansıtın.
 • Hedefler, sizin güçlü yönlerinizi kullanacağınız bir unsur olabileceği gibi, gelişmesini istediğiniz yönleriniz ve yetenekleriniz de olabilmektedir.
 • Hedefler, size özgü, ölçülebilir, eyleme dayalı, ulaşılabilir ve zamana bağlı olmalıdır.
 • Seçeceğiniz hedefler sizi heyecanlandırmalı ve adım atmanızı sağlamalıdır.
 • Hedefler, sizin ile birlikte hergün küçükte olsa bir adım hareket etmelidir.
 • Geçmişte her ne yaşadınız ve neler yaptıysanız onlar sizi bugüne getirdi, hedeflerinizi ise bugün belirlediniz, geleceğiniz için belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirmek için ne yaparsanız bugünde yapmaya özen ve dikkat göstermelisiniz.
 • Seçtiğiniz hedefleri bugün seçtiğinizi unutmamalı, gelecekte gerçekleştirecek kişinin siz olduğunuzu hissetmelisiniz.
 • Yaptığınız seçim ve eylemlerden sizin sorumlu ve yetkili olduğunuzu bilmelisiniz.
 • Her gün kendinize ,iki dakika “ Hedef / Hayal Saati “ belirleyip, hayalinizde hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizi hayal ediniz.
 • Akan zaman da her günü yaşayın ve hissedin, yarın için hazırlanın ve hedefinizi önemseyin.

Koçluk çalışmamızda yolumuz zaman zaman çok zor görünse de, yükseklere birlikte tırmandıkça görüşün daha iyi olduğunu birlikte anlayıp hissederiz.

Bu yolculukta yanlız değilsinizdir. Koçunuz sizden daha hızlı koşmayacaktır ve her zorlu aşamada yanınızdadır. Tabii ki zaman zaman, gücümüzü toparlayabilmek için yavaşlarız yada dururuz, sonra tekrar yola koyuluruz. Bazılarımız ise tırmanıştan vazgeçer. Bu da bir seçim ve bize aittir. Hedefi eylem ile buluşturmayı başarırsak doğru adımları atar mutlu oluruz ya da tekrar tekrar yapmak zorunda kalırız.

Koçunuz ve siz bitiş çizgisine geldiğiniz zaman, bir konuda olağanüstü ve şaşırtıcı bir keşifte bulunmuşsunuzdur. Ulaştığınız tüm hedeflerin sonu olmadığını anlarsınız. Var olmanın ve kendin olmanın amacı sadece ona ulaşmak değil, onu aşmak olduğunuda bulursunuz. Bir başka deyişle, dağımızın zirvesine ulaştığımız zaman, yukarı çıkmaya devam ederiz.

Her yaşam nasıl bir nefes alıp-vermek ile başlıyorsa, her koçluk çalışması da hedef belirleme ile başlamaktadır.
 
Sevdiğim ve örnek aldığım Kariyer, Öğrenci, Aile ve Yaşam Koçu Yasemin Sungur’un da dediği gibi,
 
“Yaşam, hayallerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştüğü bir yolculuktur.”

Hayalde, hedefte, gerçekte, yolunuzda ve sevgide kalın.

Önceki İçerikİki Gezgin, İki Motosiklet, 100 Gün, 1 Kıta: Hello Afrika
Sonraki İçerikTortilla Çorbası – Tortilla Soup
Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısının çıktığı zaman diliminde dünyaya "Merhaba" demişim. Okumayı, yazmayı, şarkı söylemeyi ve gerçek yaşam hikayelerini izlemeyi çok seviyorum. Genç görünmek ve gençlerle birlikte olmak bana Öğrenci ve Kariyer Koçluğu yolunu açtı ve mesleğimde keyifle çalışmaya devam ediyorum. Yazar değilim fakat bildiklerimi yazarak paylaşıyorum.“İnsan insanın merhemi olur” öğretisiyle yaşamdan aldıklarımı sevgiyle size veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz