Sümüklü Böcek ile Kaplumbağa

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ormanın derinliklerinde internet bağımlısı Kaplumbağa ile ona çok özenen iyi niyetli, arkadaş canlısı Sümüklü böcek varmış. Ama Kaplumbağa’ya özenen sadece Sümüklü böcek değilmiş. Ormandaki tüm hayvanlar Kaplumbağa’ya büyük hayranlık duyuyorlarmış. Çünkü kabuğunun içine çekilip internette gezinebilir, oyun oynayabilir, tüm dünyayı tek bir tıklama ile görebilirmiş. Diğer hayvanların ise böyle gizemli bir kabukları olmadığından yemek sipariş edecekleri zaman hep Kaplumbağa’ya söyler, internetten onun getirtmesini beklerlermiş. 

Yine bir gün Kaplumbağa kabuğuna çekilmiş oyun oynarken Sümüklü Böcek, kabuğundan çıkan ışık ve sesten etkilenip Kaplumbağa’ya yaklaşıp kabuğunu tıklatmış. Kaplubağa korkuyla başını ve bacaklarını dışarı fırlatmış.

-Merhaba

demiş Sümüklü böcek. ”Uzun zamandır seni görmedim, nasılsın?”

-Uzun zamandır görmedin mi?

demiş hayret ederek Kaplumbağa. ”Ben hep buralardayım. Biliyorsun ki yürümek için çok yavaşım”

-Ama hep kabuğunun içinde oluyorsun, yüzünü hiç göremiyorum ki…

demiş Sümüklü böcek üzüntüyle.

-Senin de sümük yerine teknoloji dolu bir kabuğun olsaydı sen de çıkmazdın kabuğundan

diyerek gülmüş de gülmüş Kaplumbağa. Sümüklü böcek ise ne yapsın, ağlayarak oradan hızla uzaklaşmış. Bir ağacın gövdesine sarılmış. Bu sırada Kaplumbağa kabuğunda günler geceler boyu oyun oynamış.

Bir gün bir haberci kuş nefes nefese gelip guguklayarak tüm orman halkını etrafına toplamış. Haberci kuş o kadar kesik kesik, hızlı hızlı konuşuyormuş ki dediklerinden hiç bir hayvan bir şey anlamamış. Bilge baykuş:

-Dur, bir soluklan, tane tane anlat guguk!

deyince haberci kuş çığlığı basmış:

-YANGIIN!

Haberci kuş kara haberi verip hızla çok çok uzaklara uçmuş. Bu sırada ormandaki herkes kaçmaya başlamış bile. Maymunlar bağıra çağıra daldan dala atlayarak kaçmış. Kurtlar uluyarak hızlı hızlı koşmuş. Yılanlar tıslayarak kıvrıla kıvrıla uzaklaşmış. Kaplumbağa ise etrafında ne olup bittiğinden habersiz kabuğunda oyun oynuyormuş. Sümüklü Böcek tam ıslak yolunda ilerleyip gidecekmiş ki Kaplumbağa’yı görüp hemen kabuğuna bağırmış:

-Kaplumbağa, orman yanıyor! Kaç!

Sümüklü Böcek vicdanını rahatlatıp kaçarken Kaplumbağa ise başını ayaklarını kabuğundan çıkarmış koşmaya çalışıyormuş. Denemiş denemiş denemiş ama hep en gerideymiş. Alevlerin sıcaklığını neredeyse boynunda hissetmeye başlamış. Bunu gören Sümüklü Böcek hemen geri dönmüş.

-Bak şimdi; sen kabuğuna çekileceksin, ben de kabuğunu sümüğüme bulayıp ittireceğim. Böylece hızla ileri fırlayacaksın!

Kaplumbağa hemen denildiği gibi kabuğuna çekilmiş gözlerini sıkı sıkı kapamış. Az sonra yüzüne vuran rüzgarla gözlerini açmış. Kabuğundan bakmış. Gerçekten de yol üzerinde hızla ilerliyormuş. O kadar hızlı gidiyormuş ki, internetten bile hızlıymış. Kabuğunun arkasından baktığında ise Sümüklü Böcek’i görmüş. Arkadaşı çok çok geride kalmış.

Önceki İçerikAynı Yıldızın Altında
Sonraki İçerikAmerika Tarihine İmza Atmış İlk’ler Şehri…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz