“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” İmza Gününde Buluştu

“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisinin yazarı Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt ile serinin ilk iki kitabının kahramanı Yıldan Birand ve Raziye Kocaismail, Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu’nun eşi Ece Sucuoğlu ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun da katıldığı imza gününde bir araya geldi.

Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un kaleme aldığı ve Yakın Doğu Üniversitesi Kültür Yayınları etiketi ile okuyucuyla buluşan “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisi için düzenlenen imza gününde, serinin ilk iki kitabının kahramanları, KKTC’de müzik eğitimine çağ atlatan Yıldan Birand ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail bir araya geldi.

Ece Sucuoğlu: “KKTC için böylesine önemli iki insanın hikayelerinin kitaplaştırılması çok değerli.”

İmza etkinliğinde konuşan Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu’nun eşi Ece Sucuoğlu, Yıldan Birand’ın ortaokulda kendisinin de müzik öğretmeni olduğunu söyleyerek hayatına dokunan öğretmenlerinden biri olduğunu söyledi. Sucuoğlu, Birand’la olan bir anısını da anlattı: “Ortaokulda bando takımında yer almak istedim ve bunu Yıldan Hocamla paylaştım. Hemen bir şeyler çalmamı söyledi, ancak beni yetersiz buldu. Daha sonrasında benim azmimi görerek bana bando takımının bel kemiği olan davulu teslim etti” dedi. Raziye Kocaismail’in de kanser hastaları için verdiği mücadele ile ülkeye büyük bir farkındalık kazandırdığını söyleyen Sucuoğlu, “KKTC için böylesine önemli iki insanın hikayelerinin kitaplaştırılması çok değerli. Mutlu Soykurt’a da emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Olgun Amcaoğlu: “Ülkemizin geçmişine damga vurmuş, geleceğine ışık tutmuş iki büyük değerimizin yaşadıklarını anlatan eserlerin kaleme alınması çok anlamlı.”

Ülkemizin geçmişine damga vurmuş, geleceğine ışık tutmuş iki büyük değerimizin yaşadıklarını anlatan eserlerin büyük emekle ortaya çıktığını vurgulayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Bugün burada olmaktan onur duyuyorum” dedi. Kanser Hastaları Derneği’nin üye olduğu ilk dernek olduğunu ve 30 yıla yakındır üyesi olmaktan şeref duyduğunu söyleyen Bakan Amcaoğlu, “Hangi makamda olursam olayım bugüne kadar kendilerine bir telefon uzaklıkta oldum. Yardıma ihtiyacı olan biri olduğunda elimden geldiği kadar yanlarında oldum ve olmaya da devam edeceğim” dedi. Yıldan Birand ve Raziye Kocaismail’e “iyi ki varsınız” diye seslenen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’a da “İyi ki bu değerli yaşamları kelimelere dökerek kitaplaştırdınız” sözleriyle teşekkür etti.

Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt: “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından tavsiye listesine de alındı. Kitaplarımın, çocuklarımızla buluşarak onlara ilham verecek olması en büyük mutluluğum.”

“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisini, Kıbrıs Türk toplumuna yaptıkları katkılarla toplumsal dönüşüme öncülük eden ve ilham verici başarı hikayeleri ile örnek oluşturan isimleri gelecek nesillerle buluşturmak için kaleme aldığını söyleyen Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, düzenlenen imza gününde serinin ilk iki kitabında yaşam hikayelerini aktardığı Yıldan Birand ve Raziye Kocaismail’le ilgili açıklamalarda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, ilk kitabın kahramanı Yıldan Birand’ın KKTC’de müzik eğitiminin müfredata alınmasını sağlayarak ve oluşturduğu kız bandosu, dünyanın en büyük sanat okullarına gönderdiği öğrencileri ile pek çok insanın hayatına dokunduğunu hatırlattı. İkinci kitabın kahramanı Raziye Kocaismail’in ise hem kişisel hikayesi hem de kuruculuğunu yaptığı Kanser Hastalarına Yardım Derneği ile toplumda kanseri tabu olmaktan çıkararak pek çok hastaya ve yakınlarına umut aşıladığını söyledi.

Serinin üçüncü kitabının da yakın zamanda yayınlanacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından tavsiye listesine de alındığını vurgulayarak, “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri’nin çocuklarımızla buluşmasını uygun gördükleri için Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Sayın Olgun Amcaoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Yrd. Doç. Dr. Soykurt, Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu’nun eşi Ece Sucuoğlu ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Sayın Olgun Amcaoğlu’na imza gününe katılarak destek verdikleri için de teşekkürlerini sundu.

Yıldan Birand: “Müzik en güçlü ilaçtır.”

Müziğin, duygu ve düşüncelerimizi notalarla ve melodilerle anlatmanın aracı olduğunu söyleyen Kuzey Kıbrıs’ın efsane müzik öğretmeni Yıldan Birand, “Pandemi nedeniyle zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde sığınacağımız en güzel moral kaynağı müziktir. Müzik en güçlü ilaçtır” dedi. Hayatını KKTC’deki müzik eğitiminin gelişimine adayarak pek çok insanın hayatına dokunan Birand, hikayesini kitaplaştırarak ölümsüzleştiren Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’a teşekkür etti.

Raziye Kocaismail: “Bugünümü ve beni yaratan şey kanser mücadelesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği’dir.”

Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un kaleme aldığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ikinci kitabı; 1993’te üç aylık bir ömür biçilerek, tedavi gördüğü İngiltere’den KKTC’ye gönderilen Raziye Kocaismail’in hayat hikayesini okuyucularla buluşturuyor. Kanseri yendikten sonra aynı yıl Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ni kurarak, ülkede kanserin tabu olmaktan çıkmasını sağlayan önemli bir mücadele insanı olan Raziye Kocaismail, konuşmasına, “Bugünümü ve beni yaratan şey; kanser mücadelesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği’dir” ifadesiyle başladı. Kocaismail, “Mutlu Hanım bana hayat hikayemi kitaplaştırmak istediğini söylediğinde, verdiğimiz mücadelenin yeterli gelmediğini düşündüğüm karamsar günler yaşıyordum. Böylesine önemli ve güzel bir seride hikayemle yer almak, mücadele azmimi bir kez daha ateşledi” ifadesini kullandı.

Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı Yakın Doğu Üniversitesi Kültür Yayınları’ndan çıktı. Kuzey Kıbrıs’ın efsane müzik öğretmeni Yıldan Birand’ın hayatını okuyucusuyla buluşturan kitap, renkli tasarımı ve eğlenceli dili ile 7’den 70’e herkese hitap ediyor…

Bazı isimler vardır ki yaptıklarıyla bir toplumun hayatına dokunarak sessiz sedasız büyük bir değişim ve ilham yaratır. Küçük gibi görünen ama büyük etkiler yaratarak toplumu dönüştüren bu adımların kahramanlarının kendi hikayeleri ise zaman içinde unutulup gider.

Serinin ilk kitabının kahramanı Yıldan Birand da bu rol modellerden biri. 1964’te Kıbrıs okullarında müzik dersinin müfredata alınmasını sağlayan Yıldan Birand, yaratıcı eğitim teknikleriyle pek çok öğrencisinin hayatına dokunarak büyük ufuklar açtı. Orkestra ve korolar kurdu. Müzik öğretmeni olmayan köy okullarında konserler verdi. Böylece adadaki pek çok çocuk onun sayesinde müzikle tanıştı. Kıbrıs’ın ilk Kız Bandosunu kurdu. İlerleyen yıllarda Caz Orkestrası ve Klasik Orkestrayı kurdu. Yıldan Birand, 35 yıllık müzik öğretmenliğinin ardından emekli olsa da Royal School of Academy’nin piyano sınavlarında performans rekorları kıran öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor. Yıldan Birand’ın hikayesi ise Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt renkli anlatımı ile hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabı ile ilham vermeye devam ediyor.

Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, kaleme aldığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ikinci kitabında Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail’in ilham veren hikayesini okurlarıyla buluşturuyor.

Uzmanlık alanı, yaratıcı müfredat geliştirme olan Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” kitap serisinde ele aldığı ilham verici yaşam öykülerini, başta çocuklar olmak üzere, okuyan herkesin eğlenerek ilham alacağı bir dil ve tasarımla geleceğe taşıyor.

Kanseri umutla yenen kadın: Raziye Kocaismail!

İkinci kitabın kahramanı olan Raziye Kocaismail, KKTC’de kanserle mücadelenin sembol isimlerinden biri. Kanser teşhisi aldığı 1991’de çok az yaşam şansı tanınan Raziye Kocaismail, iki yıllık bir mücadelenin ardından kanseri yenerek 1993’te sağlığına kavuşuyor. Hiç beklemeden Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ni kuran Kocaismail, gönüllü olarak düzenlediği farkındalık seminerleri ve pek çok sosyal sorumluluk etkinliği ile KKTC’de kanserle ilgili büyük bir farkındalık oluşmasını sağladı. Yrd. Doç. Dr. Soykurt’un, kitabında, “Geçen yıllar içinde hem kendi iyileşti hem de çevresi ve ona inanan herkes yeniden doğdu. Tedavi olanağı bulamayan hastalara yol gösterdi, kanseri tabu olmaktan çıkardı, psikolojik yardım programlarıyla hastaların moralini yükseltti ve yaşama sımsıkı tutunmalarını sağlandı, çocukluk çağında bu hastalığı deneyimleyen, lösemi veya lenfoma yaşayan çocuklar için ülkede bir ilk olan ‘Umut Eğitim ve Kültür Evi’ni kurdu” sözleriyle anlattığı Raziye Kocaismail, KKTC’li kanser hastaları için adeta bir umut meleği oldu!

Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt: “Raziye Kocaismail, 28 yıldır kanserle bulutlanmış yaşamlara; sevgisiyle, ilgisiyle, bilgi ve deneyimi ile güneş gibi doğmaya devam ediyor.”

“Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin ilk kitabında KKTC’nin efsane müzik öğretmeni Yıldan Birand’ın hayat hikayesini okuyucularla buluşturan Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, ikinci kitabında ise KKTC’de kanseri bir tabu olmaktan çıkararak pek çok insana umut aşılayan Raziye Kocaismail’in hikayesini aktarıyor. Kocaismail’in Kıbrıs Türk toplumuna büyük değer katan isimlerden biri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, “Raziye Kocaismail, 28 yıldır kanserle bulutlanmış yaşamlara; sevgisiyle, ilgisiyle, bilgi ve deneyimi ile güneş gibi doğmaya devam ediyor” dedi.

Önceki İçerikAdem’in İlk Eşi Havva mı? Hayır.
Sonraki İçerikGönüllülüğe Gönül Verenler: Gülcem Bayer Söyleşisi