Kitap Raflarından

Yirminci yüzyılın en özgün düşünür ve yazarlarından José Ortega y Gasset’in yazdığı  “Kütüphanecinin Görevi”adlı kitap, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi tarafından yayınlanarak raflardaki yerini aldı.  Kitapta, ünlü düşünürün etkisi bugün de süren sıra dışı öngörüleri yer alıyor. Yalnızca ülkesi İspanya’nın değil,  tüm insanlığın düşünce varlığını derinden etkileyen ünlü  filozof  José Ortega y Gasset’in yazdığı bu kısa ama önemli etkiler bırakan eser, kütüphanecilik-felsefe ilişkisi temelinde; kitap, kütüphaneci, okur ekseninde sıra dışı bir düşünsel yolculuğa davet ediyor okurlarını. Ülkemizdeki yayıncılık ve edebiyat dünyasının tanınmış  isimlerinden araştırmacı-yazar, M.Türker Acaroğlu tarafından dilimize kazandırılan “Kütüphanecinin Görevi”, Türkçe’de giderek artan Ortega y Gasset ilgisine yönelik bir katkı anlamı da taşıyor.

 

April Yayıncılık Mayıs ayında Melida Tüzünoğlu imzalı Ambulansla Dünya Turu adlı etkileyici kitabı okuyucularla buluşturuyor. “Dünyaya yeni bir yazar geldi, beraberinde yeni bir dil getirdi.” diyor Gündüz Vassaf. Deneysel üslubu, farklı tarzı ve yoğun anlatımıyla Türk Edebiyatı”na yeni bir soluk getireceğe benzeyen Melida Tüzünoğlu, kadın gözünden insanlık hallerini sorguluyor.  Türkiye”de henüz canlanmaya başlayan çağdaş edebiyatın en çarpıcı ve muhtemelen en çok tartışılacak romanlarından biri olma yolunda Ambulansla Dünya Turu. Klasik metinlere karşı duruşu, görsel dili ve performatif bir yazı biçimini benimsemesiyle hem edebi, hem sanatsal hem de sosyolojik çağrışımlar taşıyan bir kitap. Doğu batı arasındaki uyum ve uyumsuzluğu tartışma biçimiyle kitap meraklılarını kitapçılarda bekliyor.

 

Her iki dünya savaşında da İngiltere’nin siyasi ve askeri yönetim kademelerinde yer alarak dünyaya damgasını vuran İngiliz devlet adamı Churchill’in detaylı biyografisi, Martin Gilbert imzasıyla Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. Elli beş yıllık uzun siyasi yaşamına iki başbakanlık sığdıran Sir Winston Churchill, Hitler’in neden olabileceği yıkımı baştan görerek dünyanın ona karşı birleşmesi yönünde büyük bir azim gösterdi. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında purosu ve zafer işaretiyle dünyanın ortak hafızasına kazınan bu büyük devlet adamının detaylı biyografisinde Türkiye’yle ilgili çalışmalarına da değinen birçok bölüm yer alıyor. Churchill Bir Yaşam, Churchill’in kariyerini, düşüncelerini, ideallerini ve icraatlarını tarih severlerle en ince detayına kadar paylaşıyor.

 

Ünü Türkiye sınırlarını aşmış öncü bir kalp cerrahı olan Prof. Dr. Aydın Aytaç’ın mesleki anılarını anlattığı biyografisi ‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ ismiyle raflarda yerini aldı. Kitapta Aydın’ın tıp dünyasında ilk kez gerçekleştirdiği ameliyatlardan yurtdışı deneyimlerine ve hastalarıyla paylaştığı yakın ilişkilere kadar pek çok değerli anı yer alıyor. ‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ta Prof. Dr. Aydın Aytaç, anılarının yanı sıra Türkiye’de kalp cerrahisinin kuruluş ve gelişiminin tarihini de gözler önüne seriyor. Meslektaşları için yol gösterici, hastaları için kurtarıcı olmuş hümanist bir cerrahın hayatını hoş anekdotlarla, fotoğraflarla, belgelerle anlatan kitabın sonunda gerçek bir vakaya dayanan dokunaklı bir öykü de yer alıyor.

 

Emre Aracı’nın 1990’lı yılların sonundan günümüze uzanan çeşitli dergi ve gazete eklerinde yayımlanan makalelerinden bir seçki ilk defa Kayıp Seslerin İzinde başlıklı yeni kitabında bir araya geliyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından okurla buluşturulan kitaba pek çok fotoğraf eşlik ediyor.  Opera binaları, konser turneleri, kompozitör evleri ve portreleri, zaman zaman yaşamına yön vermiş sanatçı ve akademisyenlerden hatıralar, Osmanlı’nın melez çoksesli müziği, arada tek tük müzik dışı yazılar, Adnan Saygun’un hayatı ve eserleri, tozlu arşiv raflarında unutulmuş notalar, kayıp seslerin izinde, Proustvari bir estetiğin heyecanıyla, ama aynı zamanda çok kişisel bir yolculuk.

 

Fantastik kurgu seven okurların Siyah Nefes adlı kitabıyla tanıyıp sevdiği Gülşah Elikbank’tan Günebakan Üçlemesi’nin ikinci kitabı Mavi Dağ raflardaki yerini aldı. Siyah Nefes’le sevdiğiniz tüm karakterlerin yepyeni macerasına, Mavi Dağ’a doğru yola çıktınız bile… Her satırını Kayra ve Nil’in aşkıyla okuyacağınız romanın sayfalarını gerilerek çevireceksiniz…

 

Önceki İçerikMor Panjur Teleskop Atölyesi’nden Çıkan İlk Uzay Aracı
Sonraki İçerikBeylerbeyi’nden Ortaköyü’ne
Saint Benoit mezunu. Bu okulda Fransızca ve İngilizceyi öğrendi ve çok sevdi; özellikle Fransızcayı. Sonrasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde devam etti. Çalışma hayatına Garanti Bankası Halkla İlişkiler Bölümü’nde başladı. Sonrasında dergiciliğe adım atarak Gelişim Yayınları’nda çalışmaya başladı. Türkiye’nin ilk “copyright” dergisi Marie Claire’de çalıştı. Suha Arafat’tan Orhan Pamuk’a kadar pek çok kişiyle söyleşiler yaptı, kadın hakları konusunda araştırmalar yaptı, modayı yakından takip etti. AMICA, BIBA gibi dergilerde çalıştı. Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. 2000-2006 yıllarında The Gate dergisinin yayın yönetmenliği yaptı. Koç Holding’in Bizden Haberler dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra PR ajanslarında Medya İlişkileri Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Böylece artık haber yapmayacak, ama haberi gazetecilerle paylaşacaktı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin medya ilişkileri yönetmenliğini üstlendi. Yasemin Sungur’la birlikte Kültür Sanat Ajansı’nı kurdular. Kitap editörlükleri yaptı. Dural, basında ve halkla ilişkiler konusunda edindiği tecrübe, bilgi ve deneyimi, danışmanlık, eğitim ve seminerler aracılığı ile yeni nesillere aktarmakta ve martidergisi.com için röportajlar yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz