Hıdrellez’de Göktaşı Yağmuru

Eta Kova (Eta Aquarid) göktaşı yağmuru 5 Mayıs gecesi saatte 70’den fazla göktaşının atmosfere girip yanması ile bizlere muhteşem bir görsel şölen yaşatacaktır.

Altı Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

Bu sene 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede görsel bir şölen de bizleri gökyüzünde bekliyor olacak.

Eta Kova (Eta Aquarid) göktaşı yağmuru 5 Mayıs gecesi saatte 70’den fazla göktaşının atmosfere girip yanması ile bizlere muhteşem bir görsel şölen yaşatacaktır.

Bu muhteşem şöleni seyretmek için herhangi bir gözlem aletine ihtiyacımız yoktur. Şehir ışıklarının yoğun olmadığı bir bölgede çıplak gözle sizler de bu güzel gökyüzü olayına tanıklık edebilirsiniz. Ay’ın henüz yeniay evresinde olmasından ötürü de gökyüzü de şöleni seyredebilmemiz için bize fırsat sunacaktır.

Halk dilinde ‘yıldız kayması’ olarak bilinen göktaşı yağmurları, kuyruklu yıldızların parçalarının atmosfere girip yanması ile oluşurlar. Eta Kova’nın nedeni ise Halley kuyrukluyıldızıdır. Dünya her yıl online slots Mayıs ayının başlarında Halley’in kalıntılarının bulunduğu bölgeden geçer. Bu kalıntılar dünyaya saatte 238 bin km gibi yüksek bir hızla düşerek yerden 80 km yukarıda alev alırlar. Eta Kova göktaşı yağmuru, Kasım ayında görülen Leonidler’den sonra en hızlı 2. göktaşı yağmurudur.

Bu şöleni seyretmek için 5 mayısı 6 mayısa bağlayan gece saat 3:30’dan sonra doğu ufkuna bakmanız yeterli olacaktır.

Balıkesir Bilim Sanat Merkezi İlk Teleskopuna Kavuştu

‘İlk Teleskobum’ projesi çerçevesinde projenin üçüncü ayağı, Balıkesir Bilim Sanat Merkezi’nde düzenlenen tören ile gerçekleşti. Etkinlikte astronomi ile ilgili çeşitli sunumlar da yapıldı. Çevre okul ve öğrencilerinin de yoğun ilgi ve katılım gösterdiği gecede proje yetkililerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından teşekkür plaketi de verildi.

Nurcan  Örtügen Gök

Önceki İçerikSizin Kahramanınız Kim?
Sonraki İçerikDeniz İlbaylı: “İşimiz Ucu Bucağı Görünmeyen Bir Okyanusta Yolculuk Yapmak Gibi”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz