Sizin Kahramanınız Kim?

Kahraman Kimdir?

Yaklaşım ve çözüm biçimiyle fark yaratan, farklı yollardan çözüme ve başarıya ulaşan kişidir.

Engelleri, hedefine giden yolda çözmesi gereken sıradan sorunlar olarak görür.

Korkusunu, cesaretini sergileme ve bileyleme fırsatı olarak algılar.

En büyük, en ciddi sorunlara bile yaratıcı çözümler bulmaya gayret eder.

Sonuçta başarısız bile olsa, gösterdiği cesaret, fedakarlık, azim ve gayretleri için takdir edilmesi gerekir.

Hangi değerlere sahip olduklarını ve sorunlara olan yaklaşımlarını, sorun çözme tekniklerini bilmemiz, öğrenmemiz ve örnek almamız gereken insanlardır.

Neden Kahramanlara İhtiyaç Duyarız?

Çünkü rol modellerine ihtiyaç duyarız. Nasıl mutlu ve başarılı olacağımız konusunda bize yol göstermelerini isteriz. Çünkü bizlerin gözünde onlar âdetâ mutluluğun ve başarının sırrına ermiş insanlardır. Belki daha da önemlisi, dünyayı hem kendimiz hem de tüm insanlık adına daha yaşanılası, daha güzel bir yer hâline getirdiklerini düşündüğümüz için. İyiliğin ve cesaretin, iyinin ve cesurun her zaman kazanacağına; adaletin ve umudun varlığına inanmaya ihtiyaç duyarız. Bunlar, dünyayı yaşamak için daha da güzel bir yer yapan şeylerdir.

Modern çağda medya yeni yeni ve kavramın tam karşılığını yansıtmayan kahramanlar üretiyor ardı ardına. Bunlar daha çok politikacı, şarkıcı, yazar, bazen akademisyen… Eğlence ya da spor dünyasından gelen insanlar. Onlar etrafında bir imaj yaratıp o imajları bize pazarlıyorlar; ürettikleri kahramanlar üzerinden medyanın çeşitli alanlarında istihdam edilmiş bir çok insan tabiri caizse ekmek yiyor.  Bunun en tehlikeli tarafı belki de yetişmekte olan gençler ve çocuklar. Yani, kişiliklerinin henüz oluşma aşamasında olduğu, şekillendirilecek hamur kıvamındaki taze zihinler. Rol modeller arıyorlar. Gündelik yaşamın en popüler alanı olan medya, onların bu ihtiyaçlarını ölçüsüzce besliyor. Reyting üzerinden para kazanan medya, “medya maymunu” tabir edilen insanlar ya da sanatın herhangi bir alanında performans sergileyen kişiler, siyasetçiler, düşün insanları gibi karakterleri, her gün yeniden üreterek adeta piyasaya sürüyor.

Eğer cevaplarınızı öncelikle kendi içinizde arayan, kendi düşüncelerinize, davranışlarınıza tümüyle kendiniz yön verebilen ve bağımsız düşünebilen bireyler değilseniz, hayatınızın her alanında, yapay ya da gerçek, şişirilmiş ya da unvanını hak etmiş olsun her türlü kahramana “muhtaç” birer insan olursunuz. Sözde kahramanlarla siz farkında bile olmadan yönetilirsiniz. Fakat eğer yetişkin olma gereklerini karşılayan, kendi aklıyla düşünebilen, kendi kararlarını verebilen bireylerseniz, parlatılmış kahramanları fark eder ve onları benimsemezsiniz. Tanıştığınız kahramanlar arasında gerçekliğine inandıklarınız, işte o zaman size ilham verir, yol gösterir. Hikâyelerini okumanız, üzerinde düşünmeniz, örnek almanız gerekenler işte onlar, kendi seçtiğiniz kahramanlarınızdır.

Kendi kendinizin kahramanı olabilir misiniz?

Ceren Çıkın

Önceki İçerikKültür Sanat Ajandası Mayıs
Sonraki İçerikHıdrellez’de Göktaşı Yağmuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz