Hep Birlikte; Aile Yatağı!

Leon üç yaşında olana kadar aile yatağımız vardı. Üstelik kocaman! Duvardan duvara 3 m genişliğinde devasa bir yataktı… Bunun kararını Leon’un doğumundan bir saat sonra ebe bana verdirmiş oldu. Çünkü oğlumu getirip yatağımın yanındaki beşiğe koymuştu. Eşim Leonu alıp yanıma yatırmıştı. Benim şefkatım, güvenim, sütüm ve sevgime ihtiyacı olan bu minik bebeğin ayrı bir yatakta yatması fikri o anda bana çok absürd gelmişti. Hastaneden ayrılana kadar oğlumu yanımdan ayırmadım. Bu dünyadaki ilk gecesinden itibaren üç yaş olana kadar hep yanımda uyudu. Bu yaptığımız en iyi şeylerden biri!

Sabahleyin bana bakan şu gözleri var ya…
Sabah, saat yedi. Ben Leon’dan önce uyandım. Başımı ona çeviriyorum ve onu izliyorum. O kadar huzurlu ve mutlu uyuyorki…
Göz kapaklarında hafif bir hareket var. Ardından masmavi gözlerini açıyor benim oğlum. Gözlerini açar açmaz kulaktan kulağa gülümsemeye başlıyor. Ne kadar şanslıyım! Her günüm bu gülüşle başlıyor. Ben de Leon’a gülümsüyorum, onu öpüyorum “günaydın canım”. Tam üç yıl boyunca bu şekilde uyandım…

aile1

Leon yatakta keyif yapmayı sevmez. Hemen kalkmak ister. Bu yüzden ona küçükken bile yatağımızdan nasıl ineceğini öğrettik. Göbek üstüne dön, geri geri emekle, önce ayaklarla yataktan aşağıya sark. Ben ise yavaş yavaş kalkıyorum. Leon o arada bir oyuncakla oynuyor.

Güne güzel ve sakin bir başlangıç, değil mi? Evet, kesinlikle öyledir. Leon ve Luka hayatlarının ilk ayları ya önüme bağladığım bezde ya da aile yatağımızda geçirdiler. İkisinin gaz sorunları hiç olmadı, kısa ağlamaları ancak açıktıklarında duyuldu. Dişleri çıkınca pek bir sorun yaşamadık. İki oğlum yedi ay olana kadar meme emdiler. Benim değil, kendi istedikleri için memeyi bıraktılar.

Gece açıktıklarında onlara dönüp tişörtümü kaldırdım ve memeyi verdim. İlk günlerde tabi ki biraz telaşlıydım. Ama bir iki hafta geçtikten sonra o kadar rahat bir takım olmuştuk ki, memeyi alır almaz uyumaya devam ettim. Aylar boyunca bu şekilde devam edebilirken yinede yedi aylıkken memeyi bırakmaya karar verdiler.

aile2

Bizimle büyüyen yatak
İlk haftaları yeni doğan bebeğimizi yanımda yatırıp yatak kenarına ayraç takmıştık. Leon büyüynce yatağımız da büyüdü. Çevresinde dönmeye başlayınca çocuk yatağının yatak seviyesini bizimkine eşitleyip “balkonlu” bir yatak yarattık. Luka da altı aylık olunca biraz daha fazla yere ihtiyaç duyduk ve “balkonlu” 160cm genişliğindeki yatağımızın sağ ve solunda duvarlarına kadar altışar ayak üzere suntalam kestirdik. Üzerine de yatağımızı eşitleyerek sünger koyduk – kocaman aile yatağımız hazırdı. Leon ve Luka’nın kenardaki yerleri belliydi, Eşimle ben her gece yer değiştirdik. Bu şekilde ikimiz iki gecede bir bir oğlumuzun yanında uyuyabildik.

Rahat ta rahat
Akşam çocukları yatırmak hep çok kolay oldu. Hala da öyle aslında. İlk yıl yanlarına yatıp meme ya da ileride biberon verdim. Biberona geçince eşimle dönüşümlü yatırdık çocukları. Sonra yan yana yatıp kitap okuyarak uyuttuk oğullarımızı. Neredeyse hiçbir akşamda yatırmamız 20 dakikadan fazla sürmedi. Artık yatakalrı ayır olmasına rağmen bu hiç değişmedi. Leon ve Luka’yı yatırıp kitap oyuyarak uyutmak en fazla 20 dakika sürüyor.

aile3

Leon bizimle üç yıl, Luka bir yıl 10 ayı aynı yatakta geçirdi. Biz çok rahat uyduk, onlar da. Tabi ki tek başlarına uykuya dalmıyorlar hala. Ama emzik ve peluş hayvanına kesinlikle ihtiyaçları yoktu. Karanlıktan da korkmazlar. Yatağa gitmek için direnmezler. Çünkü yatak ve yatmak onlar için güzel bir şey. Her ailede olduğu gibi biz de birkaç zor gece geçirdik. Kaburga kemiklerimize ve bazen yüzümüze bile tekmeler yedik. Ama hiçbir gece onlar için kalkmak, onları dolaştırmak zorunda kalmadık.

Aile yatağın tabi ki birkaç şartı var. İlk hamilelikten önce ikimiz de sigarayı bıraktık ve bugüne dek tekrar başlamadık. Aile yatağında sigara kullanan biri yatamazdı. Çocuklar belli bir yaşta olana dek kedi köpek te. İlaç ya da alkol alıp da yatılmaz. Ve çocuklar belli bir yaşa kadar tulumla yatmaları gerekiyor. Ama bundan başka şartları yok.

aile4

Sorunsuz geçiş
Çocuklarımızın aile yatağından kendi yataklarına geçiş zor mu oldu? Hem de hiç. Leon ve Luka yerlerinde yatmaya devam ettiler. Sadece yeni yatakları oldu. Biz ortadaki yatağımızı alıp başka bir odaya kurduk. Kendimizi zor bir sürece hazırlamıştık. Yatakları ayırdığımızda Luka 1 yaş 10 aylıktı ve ilk geceden itibaren yeni yatağında da iyi uyudu. Leon ise 3 yaşındaydı ve bir haftada alıştı. Bu kadar kolay olacağını hiç ama hiç beklemiyorduk. Tekrar öyle yaparmıydık? Kesinlikle!

Önceki İçerikOrhan Bahtiyar’dan 3.kitap geliyor…
Sonraki İçerikBatum – Tiflis (Gürcistan)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz