20. İnsan Yönetimi Kongresi “Merak Edilen” Konuşmacıları İle Fark Yaratacak

0
485

20. İnsan Yönetimi Kongresi bu yıl konuşmacılarıyla fark yaratıyor. 3-5 Ekim 2012’de yapılacak kongrenin açılış konuşmasını lisans eğitimini “İnsan Kaynakları” üzerine yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yapacak. Kongre, 47 oturum, 100’ü aşkın konuşmacı ve 2 bini aşkın profesyonel katılımcı sayısıyla alanında Avrupa’nın en büyük kongrelerinden biri olacak.
 
Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından düzenlenen ve bu yıl 3-5 Ekim 2012’de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak 20. İnsan Yönetimi Kongresi, farklı alanlardan ilginç konuşmacılarıyla fark yaratacak. Kongre 47 oturumda, 2 bini aşkın profesyoneli, 130’dan fazla konuşmacı ile bir araya getirecek. PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman’ın başlatacağı kongrenin açılışı konuşmasını Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış yapıyor. Lisans eğitimini insan kaynakları üzerine yapan bakan Bağış “Türkiye, AB yolunda istihdam ve çalışma biçimlerine nasıl adapte oluyor?” başlığı altında 2008 kriziyle kötüleşen işgücü pazarından ve sonrasındaki gelişmelerle birlikte Türkiye’nin AB üyeliğinin işgücü piyasasına olan etkilerinin ve uygulamaların nasıl olacağından söz edecek.

İkinci gün ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasıyla başlayacak. Kılıçdaroğlu, “Onurlu yaşam, onurlu insan, onurlu iş” konulu konuşmasında her insanın adil ve insan onuruna yakışır bir çalışma hayatına sahip olma hakkına dikkat çekecek..

Şener’le “Zamanı Yakalamak”
Türkiye’nin önde gelen yöneticileri ve fikir liderlerini bir araya getirecek kongrenin en ilginç konuşmacılardan biri de TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı ve Ceo’su Sani Şener. “Zamanı Yakalamak” başlığı altında inovasyon, değişim, farklılıkların yönetimi, çeviklik gibi kavramların TAV Grubundaki uygulamalarını ve nasıl fark yarattığını anlatacak.

Üç kıtada, altı ülkede faaliyet gösteren, 12 havalimanında 20 binden fazla çalışanıyla Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan şirketlerinden biri olan TAV, yapılan araştırmalarda “en fazla çalışılmak istenen şirketler” arasında yer alıyor. Şener bu başarıda en büyük payın kültürleri birbirine ekleyebilme yeteneklerinde olduğunu belirtiyor.

Kelimelerin kuvveti
20. İnsan Yönetimi Kongre’sinin yabancı konuşmacılarından Rebecca L. Morgan, kongrede yapacağı “Kelimelerimizin kuvveti” başlıklı konuşmada iletişimin en güçlü aracı kelimelerin taraflar üzerinde nasıl etki bıraktığını, çevremizi nasıl değiştirdiğini ve onun gücüyle neler yapabileceğimizi anlatacak.

Amerika’nın en önemli yetenek geliştirme, performans stratejisti, best seller yazarı olan Morgan, bugünkü ve gelecekteki iş hedeflerine ulaşma, yetenek yönetimi, verimliliği arttırma stratejileri, organizasyonel başarı için bireysel ve kurumsal becerilerin belirlenmesi, organizasyonlarda iç ve dış iletişimin geliştirilmesi gibi konularda danışmanlık yapıyor.

Liderleri nasıl hızlandırırsınız?
“Liderleri hızlandırmanın 6 yolu”nu liderlik geliştirme, yetenek yönetimi ve çalışan bağlılığı konularında dünyaca tanınan uzman Richard Wellins anlatacak. Development Dimensions International kuruluşunun Başkan Yardımcısı olan Wellins küresel ölçekte liderlik gelişimi ve yetenek edinimi konusunda önemli araştırmalara imza atmış bir isim. Uzmanlık alanları liderlik gelişimi, çalışan bağlılığı ve yetenek yönetimi konusunda 40’dan fazla makalesi ve yayınlanmış 6 kitabı bulunuyor.

Wellins, günümüz dünyasında lider ajandalarının en zorlu konularının küreselleşmeye giderken oluşan sorunlar, inovasyon, üst yetenek bulma/tutma, yönetme karmaşası/tereddüdü olduğunu söylüyor. Wellins”e gore küreselleşmenin iş sınırlarını kaldırdığı günümüzde farklı ülke ve kültürde insan yöneten liderlerin başarılı olması için beş önemli unsurun belirleyici rolü var: Adaptasyon/esneklik, modeller, alçak gönüllük ve yüksek düzeyde başkalarına esin kaynağı olma yeteneği.

Yönetimde bağımsız devrim
“Yönetim kurullarında bağımsız devrim” başlıklı oturumun konuşmacılarından biri Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın. İş dünyasında pek çok ödül kazanmış, çok sayıda sivil toplum örgütü kurmuş ve buralarda üst düzey görevler üstlenmiş çok yönlü işadamının yürüttüğü görevler saymakla bitmiyor:

Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı, Metal Sanayicileri Sendikasının Ankara Bölge Temsilciler Kurulu Başkanlığı, TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı, TİSK Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı bunlardan sadece birkaçı.

Akın ayrıca Akfen Holding olarak “London School of Economics”de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü’nün kurucularından. 1999’da Türkiye’ye iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacıyla kurmuş olduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nın (TİKAV) Kurucu Üyesi ve Vakfın Onursal Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Genç patrondan yöneticilere pratik tüyolar
Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi Arzum’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı yöneticilerin patronlarını nasıl ikna edebileceğine dair tüyolarını katılımcılarla paylaşacak. Dünya devleriyle rekabet eden bir markayı yaratan bir girişimcinin tüyoları yöneticiler için ilham verici olacak.

Arzum kendinden daha güçlülere yetişebilmek için sürekli dünya devlerinin neler başardığını yakından inceliyor. Şirket içinden gelebilecek yeni seslere açık olmak için fikir atölyeleri kurup öneriler topluyor. Kendi markası için fark yaratacak alanları keşfetmeye çalışıyor. Kolbaşı Arzum’da “küçük dokunuşlarla büyük farklar” yaratmayı misyon edindiklerini söylüyor.

Erkek egemen sektörde kadın tepe yöneticisi olmak
Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi üreticisi, yedi ayrı yerde fabrikaları olan Farplas Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu üyesi Ahu Büyükkuşoğlu Serter erkek egemen sektörde bir kadın yönetici. Farplas 1984’te kurumsallaşma yoluna girerek profesyonel yönetimi işbaşına getiriyor. Bundan 30 yıl önce baba Yunus Büyükkuşoğlu’yla çalışmaya başlayan iki genç mühendisten biri bugün tüm Farplas grubunun CEO’su, bir diğeri de genel müdürü olarak görev yapıyor. İlk zamanlar büyük tepki çeken Büyükkuşoğlu’nun bu vizyoner liderlik anlayışı daha sonra seçilen doğru kişilerin şirketi yönetmedeki başarısıyla birleşince önemli bir örnek oluşturuyor.
Bir yanda otomotiv sektörü, öte yanda Casa Dell Arte otel zinciri gibi çok farklı alanlarda yatırım yapan grup kalite anlayışıyla fark yaratıyor. Yaptığı her işte sektörün mevcut durumunu analiz ederek bir niş pazar arıyor. Eğer o sektörde rakiplerinden farklı bir iş yapmayacaklarsa fazla olduklarını düşünüyorlar.

İnsan Yönetimi Ödülleri
Beşincisi gerçekleştirilecek olan insan yönetimi alanının tek ve en prestijli ödülü “PERYÖN İnsan Yönetimi Ödülleri” bu yıl da sahiplerini buluyor. Türkiye’nin gözde 29 firmasının 45 kategoride başvuru yaptığı ödüllerle ilgili jüri kararı 4 Ekim Perşembe günü yapılacak gala gecesinde açıklanacak. Gecenin açılışında, yönetici, danışman, yazar Cem Kozlu “Yönetim Checklist” konusunda bir konuşma yapacak. Gecenin sunuculuğunu ise deneyimli gazeteci Fatih Türkmenoğlu ve Özge Uzun yapıyor.

Nida Öğütveren

Önceki İçerikAlaçatı Rüyası
Sonraki İçerikAğustos Ayında Gökyüzü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz