İpuçları: Çocuksuz Eve Çocuklu Misafir Gelince

0
1215

DSCN0046Küçük çocuğu olmayan bir evde kalmanın zorluklarını sadece çocuklu biri bilir. Ev sahibi ne kadar hoşgörülü olsa da, biz anne baba olarak çok rahat hissetmiyor olabiliriz. Eminim ki, olaya tersten bakıldığında çocuksuz bazı ev sahipleri için de çocuklu misafir hiç de kolay değil. Bu nedenle çocuksuz birinin çocuklu misafiri olunca basit ipuçlarla hayatı nasıl kolaylaştırabileceğini paylaşmaya karar verdim.

Çok eski evimi hatırlıyorum. Kilimler, yastıklar, vazolar, mumluklar… Hayatıma kediler girince evim çocuklar için de uygun oldu. Yani tesadüfen oldu bu! Çünkü kedilerim ve sonra köpeklerim sayesinde tüm bunların çoğu ortadan kalktı. Yani, sallayan kuyruk hizasında evimizde önemli bir nesne bulunmaz. Kedilerin kaçıp yükseklere atlamalarına karşın evdeki süsler masadaki iki üç mumdan ibaret oldu. Kediler tırmalanma tahtası olarak kullandıkları için hem de rağbet gören çiş yeri haline dönüşmesin diye halı da yok. Çocuksuz ev her anne için rahat bir ortam oldu.  Çocuklarım olunca da fark ettim ki birkaç güvenlik önlemi dışında hiçbir şey yapmama gerek yok. Ancak birçok ev benim gibi değil. Süsler, halı, biblo, mumluk ve kristaller sevilen eşyalar. Ayrıca bir ev halı ve süslerden ibaret değil tabi ki.

İşte benim ipuçların:

  1. Eve çocuklar gelince çok değerli veya çok değer verilen süs eşyaları ortadan kaldırılırsa hiç de fena olmaz.
  2. Yemekte hakiki ve değerli tabak takımı ve kristal bardakların yerine gündelik porselenin kullanılması daha uygun olur. Çocuklar buna aldırmıyorlarsa da eminim ebeveynleri daha rahat bir yemek geçirirler. Belki çocuklara plastik tabak vermek daha da iyi olabilir.
  3. Çocukların yemek masasında ne şekilde oturduklarını öğrenmekte fayda var. Benim çocuklarım hep normal sandalyede yemek yedikleri için sorun yaşamıyoruz ama bazı çocuklar belli bir yaşa kadar mama sandalyesine ihtiyaç duyuyor. Anne babalar mama sandalyesini yanında getirmekten hiç çekinmiyor olabilir!
  4. Çocukların sevdikleri yemeklerini öğrenin. Planladığınız yemeklerin yanı sıra birer “çocuk favorisi” de olursa yemek konusu konu bile olmayacak. Üstelik herkes mutlu olacak.
  5. Çocuklara sürpriz yapmak istiyorsanız, aklına gelenleri önce anne veya babalarıyla kontrol etmekte yarar var. Kahvaltı için Nutella alsam, sıkıldıklarında bilgisayar oyunu oynatırız ya da televizyon izletiriz diye birçok yetişkinin aklına gelen seçenekler olsa da anne baba bu tarz süprizlerden hoşlanmıyor olabilir. Sormakta yarar var yani. Belki misafir anne babanın sizi unutulmaz yapacak tavsiyesi vardır!
  6. Tek bir oyuncakla günü kurtarabilirsiniz. Yaşa uygun küçük bir lego seti ya da araba, ayıcık ya da kızlar için bebek veya boncuk dizme seti hazırsa, çocukların evde ilk fark edeceği şey zaten o olur. Ancak uygun oyuncak alma konusunda profesyonelden yardım almak şiddetle tavsiye ederim. Çünkü yaşa uygun olmayan bir hediye ile doğru düzgün oynayamayınca yaşanan hayal kırıklığı önceki sevinçten daha da büyük olur.
  7. Yerler laminat veya parke değilse, yemek masasının altına kocaman bir çarşaf sermekten hiç kimse kaçınmamalı bence. Yerin kirlenmesinde sorun yoksa herkes huzurlu olacak. “Düşsün halı kirlensin, sorun olmaz” demekle maalesef anne babalar genelde huzurlu olmuyor.
Önceki İçerikHekim (Der Medicus), İbni Sina’yı Anlatan Bir Film
Sonraki İçerikSakuralar’ın Ülkesi JAPONYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz