Hayatımızı Değiştiren Filmler 1985- 1995

1900’lerin başlarında, insanların hayatına bir hayal dünyası girivermişti hiç beklemedikleri bir anda, sinema. O vakitler kimseler bilemezdi bu sihirli perdenin onları yıllarca etkisi altına alacağını. Önceleri sessizdi filmler, sadece hızla akan bir takım renksiz görüntüler vardı. Yine de, büyülemeye yetmişti binlerce gözü. Üstelik, sinema tarihine Charlıe Chaplın gibi bir ustayı hediye etmişti.

Hayatımızı Değiştiren Filmler1Zamanla her şeyde meydana gelen değişim sinemaya da uğradı. Sesler, şarkılar, müzikler katıldı filmlere ve renkler. Baharlar, yazlar, tüm mevsimler renklerini de sürüklediler peşleri sıra.

Ve filmler, filmlerin hikayeleri kalplerdeki salıncaklarına bir daha inmemecesine kuruldular. Uzun uzun yıllar sallandılar yıldızlara karşı.

Bir filmle kendimizden geçmeyenimiz var mıdır! Hangimiz bir filmi tekrar tekrar seyredip, tekrar tekrar ağlamadık ki! Kendi hayatlarımıza benzettiklerimiz, beyaz atlı prenslerimizi başrol oyuncusuyla özdeşleştirdiklerimiz, her sahnesini ezbere bildiklerimiz!

Şimdi seksenlerini süren bir genç vardı geçmişte, saçlarını kestirdikten sonra seyrettiği bir filmdeki aktrisin upuzun saçlarını görünce kendini ağlamaktan alıkoyamayan. Bir delikanlı tanırdım artık orta yaşlarda olan, sevdiği kıza, bir filmdeki aktörün repliğiyle duygularını anlatan.

Küçük Anadolu şehirlerinde kadınlar matinesi olurdu. Tek eğlenceleri ayda yılda bir sinemaya gitmek olan kadınlar, dört duvardan oluşan hayatlarının tek kısacık özgürlük anlarında sinemaya sığınırlardı. Bambaşka bir dünyanın sadece onlar için aralanmış kapılarında aldıkları bir kaç nefes her şeye değerdi. İstanbul’un yazlık sinemaları vardı yaz gecelerini şenlendiren. Yaz akşamlarının tatlı meltemine eşlik eden aşk filmleri, gönüllere aşkın şarkılarını fısıldardı. Şimdilerde dvd lere konuk olan filmler, teknolojinin her gün sunduğu yepyeni imkanlarla hala yüreklere dokunuyor.

Hayatımızı Değiştiren Filmler2

Atilla Dorsay bu kitabında 85 – 95 yılları arasındaki yabancı filmlerden seçtiği 350 film eleştirisiyle, sinemaseverler için arşiv niteliğinde bir film kılavuzu hazırlamış. 100’ü aşkın fotoğrafla taçlandırmış bu çalışmasını. Alfabetik sırayla ele aldığı filmlerin ayrıntılı bilgilerini kitapta bulmak mümkün. Teknik kadrodan, oyunculara, filmin aldığı ödüllerden, orjinal isimlerine kadar her merak edilen şeyi öğrenebilirsiniz. Yazarın, devam niteliğindeki 1995 _ 2005 yılları arasında vizyona girmiş filmleri tanıttığı kitabı da mevcut.

Bu kitabın sayfalarını çeviren herkes mutlaka bir filmle anılarına doğru eflatun bir yolculuğa çıkacak. Hangi filmler yok ki kitapta! Ağustos’ta Rapsodi var mesela. Amadeus var. Ay Çarpması, Piyano, Çölde Çay, Denizkızları, Kırmızı Pazartesi, Güllerin Savaşı, Mona Lisa, Wanda Adlı bir Balık, Venüsle Buluşma, Uzak Ufuklar, Masumiyet Yaşı var. Tam 350 film sessizce bekliyorlar sizi.

Yazar : Atilla Dorsay
Yayınevi : Remzi
Basım Tarihi : 1998
Sayfa Sayısı : 286

Hayatımızı Değiştiren Filmler4 Hayatımızı Değiştiren Filmler5

Önceki İçerikHobbit: Smaug’un Çorak Toprakları
Sonraki İçerikKalbimin İçinden

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz