EKAV’da Yeni Bir Sergi: Seyyit Bozdoğan, “Çağrışımlar”, 1 – 19 Mart 2016

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, ressam Seyyit Bozdoğan’ın eserlerinin yer aldığı “Çağrışımlar” sergisine 1–19 Mart 2016 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Boş-Alanda-Hareketler_TYB_2015_125x95cm

Yaşadığımız zaman süreci içinde nesnel dünyayı hem duyularımızla, hem de ruhsal olarak algılarız. Bu algılar belleğimizde anılar olarak iz bırakırlar. Bu izlerin birikimleri, zaman zaman benzer olaylar yaşadığımızda, çağrışımların devreye girmesi ile yeni bağlantılar kurarak ortaya çıkarlar. Bu çağrışımlar somut gerçeklerin algılanması ile ilgili olabilecekleri gibi, gerçekliğin görünmeyen kısmını kavramamızla da ilgili olabilir; bu da bilinçli bir şekilde bilgi dağarcığımız aracılığı ile oluşagelir. Örneğin: Yıldızların dünyamızda bize küçük ışık parıltıları şeklinde yansıması gerçekliğini algılamamız karşısında, onların dünyamızdan defalarca büyük olduğu gerçekliğini ancak bilgilerimizle kavrayarak algılamaya çalıştığımız gibi.

Torsolar_TYB_2014_180x140cm

Biçimler ve renkler farklı kültürlerde farklı algılar ve çağrışımlar yaratırlar. Hatta bu olgu, kişiler arasında farklılıklar gösterebileceği gibi, bir kişinin farklı zaman süreçleri içinde de algılarında da farklılıklar gösterir. Çağrışımlar genellikle, yaşamış olduğumuz deneyimlerimize benzer durumları yaşarken onlara paralel ya da zıt olarak, hem görsel hem de düşünsel algılarımızı uyandırmakta aktif rol oynarlar.

Sanatla ilgili kuramsal düşünceler, çalışmalarımızda kullandığımız materyaller ve yeni teknik denemelerimiz, ileriye dönük yaratıcı yönlerimizi kışkırtan çağrışımlara neden olabilirler.

Uzanan-Kadın-ve-Ayna_TYB_2013_80x60cm

Sanatçı, benzer olaylar karşısında çağrışımlarla ortaya çıkan her türlü eski ya da yeni zamanlara ait teknik ve düşünsel anılarını bilinçli bir şekilde sanatsal biçim ve ifadelere dönüştürmeyi deniyor, izleyicide yeni algılar ve çağrışımlar uyandırmak istiyor. Burada, tüm renklerin ve formların oluşturduğu yeni çağrışımlar ve bunların kazandırdığı farklı sanatsal fanteziler, önceden tasarlanmamış bir resmin yeniden biçimlenmesine olanak sağlıyor.

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv de izleyebilirsiniz.

SERGİ                             : Seyyit Bozdoğan “Çağrışımlar”

AÇILIŞ                            : 1 Mart 2016, Salı 18:00

YER                                  : Ekavart Gallery

ZİYARET SAATLERİ     : Pazartesi – Cuma 11:00-18:30 / Cumartesi 12:00-18:30

* Ekavart Gallery, EKAV Vakfı kuruluşudur. Sergilerden elde edilen gelir, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılmaktadır.

Önceki İçerikKA.DER’in Genel Seçim Kampanyası ABD’de 3 Ödül Kazandı
Sonraki İçerikÖzlem Kiper’in Öykü Kitabı: Acır mı Mösyö Messier?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz