Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Sıcak Çikolata Tarifi

Charlie’nin Çikolata Fabrikası / Charlie And The Chocolate Factory

Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Freddie Highmore, Helena Bonham Carter, Noah Taylor
ABD yapımı, 2005

Düşünün ki çikolata fabrikanız var… Neler üretirdiniz? En şaşırtıcı ürününüz ne olurdu? Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda olduğu gibi içinden çikolata şelalesi akar mıydı?

Willy Wonka gibi, 3 çeşit menüye eşdeğer sakız, tükenmez şekerler, saç çıkaran karameller icat eder miydiniz? Ya televizyondaki çikolataya elinizi uzattığınızda rahatça çekip alıp oturduğunuz yerde dişleyebilmenize ne demeli?

Willy Wonka, çocukluğu boyunca ünlü bir dişçi olan babasının yasakladığı şeyin üzerine gidip koskocaman bir çikolata fabrikasının sahibi oluyor. Üstelik dişleri de sapasağlam, tek bir çürük bile yok.
Wonka, işini varlık sebebi yapmış, her şeyin üstünde tutuyor. Günün biri ilk beyaz saç teline rastladığında gerçekle yüzleşiyor: Fabrikası ve egzotik ülkenin birinden getirdiği minicik çalışanları Umpalumpalar’ını kime emanet edecek?

Derhal bir plan yapıyor, uzunca bir süre üretime ara veren fabrika hızla çalışıyor. Dünyanın dört bir yanına dağıtılan Wonka Çikolatalarının sadece 5’inde altın bilet var. Bu biletler, şanslı sahiplerine Çikolata Fabrikası’nda bir gün geçirme imkanı tanıyacak. Gün sonunda biri fabrikanın sahibi olacak.

Gelelim Charlie’ye. Annesi ve babası, büyükanne ve büyükbabalarıyla birlikte, çikolata fabrikasının olduğu kasabada, derme çatma bir kulübede yaşıyor. Wonka’nın açıklaması, Charlie’nin yanı sıra bir zamanlar fabrikada çalışmış dedelerden biri olmak üzere tüm aileyi heyecanlandırıyor. Charlie’nin sadece doğum günlerinde hediye olarak aldığı çikolatayı, bu nedenle erkenden veriyorlar. Sonuç hüsran oluyor. Ancak bir rastlantı, Charlie’nin 5 şanslı çocuk arasına girmesine sebep oluyor.

Aşırı yemek ve tabii çikolata yiyen, şişman bir çocuk; çok zengin, babasına her istediğini yaptıran şımarık bir kız; annesine çekmiş, hırslı, sakız çiğneme şampiyonu kız; bilgisayar oyunu meraklısı, şiddeti seven, anne ve babasının anlamakta güçlük çektiği erkek çocuk; iyi yürekli, ailesine son derece bağlı Charlie’nin rakipleri. Fabrikanın dev kapısından içeri girdiklerinden itibaren adeta bir masalı yaşıyorlar. Filmin en baştan çıkarıcı görüntüleri bu bölümde toplanmış.

Fantastik sinemanın öncülerinden Tim Burton tarafından yönetilen 2005 yılı yapımı, fantastik komedi tarzındaki filmin başrollerinde; Kaptan Jack Sparrow Johnny Depp, büyüdüğünde de dikkat çeken filmlerde rol alacağını umduğum Freddie Highmore, “Fight Club”taki performansından bu yana yakından takip ettiğim Helena Bonham Carter, “Genç Hitler”deki oyunundan etkilendiğim Noah Taylor yer alıyor. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın kitabından esinlenerek çekilmiş bir film. Yazarın “Charlie’nin Büyük Cam Asansörü” adlı devam kitabı da bulunuyor. Ancak henüz bunun filmi çekilmedi.

Film hakkındaki yorumum mu nedir? Çikolata kazanına düşmek, çikolata ve şekerlemeye dair hayallere dalmak, sıcak duygu yayan bir film izlemek istiyorsanız sizi yanıma alayım. İzlerken yemek için en sevdiğiniz çikolataları hazır bulundurmayı ihmal etmeyin.

Sıcak Çikolata
Çikolata Fabrikatörü Willy Wonka’nın lezzet sırrı, çikolatanın dev bir şelalede karıştırılmış olmasında saklı. Böylece hafif ve köpüklü oluyorlar. Dünyadaki başka hiçbir fabrikada çikolata şelalede karıştırılmıyor.

Altın biletleri bulan 5 çocuk, fabrika gezisi sırasında önce çikolata şelalesi ve nehri olan alana giriyor. Çimenlerin bile şekerden olup yendiği lezzetli bölümde kendinden geçmemek mümkün değil. Şişman, her şeyden çok yiyen çocuk, nehrin tadına bakmak isterken içine düşüveriyor. Çikolata kazanına düşmek bu olsa gerek. Sıcak çikolata tarifiyle siz de bu hissi bir parça olsun yaşarsınız umarım.

Malzemeler (5-6 kişilik):
5 tatlı kaşığı mısır nişastası
250 ml ılık su
1 litre süt
3 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı toz tarçın
1 çay kaşığı toz vanilya
140 gr bitter çikolata

Yapılışı:
Mısır nişastasını suyun yarısıyla karıştırıp 10 dakika bekletin. Kalan suyu, süt, bal ve tarçınla birlikte tencerede kaynama noktasına dek pişirin. Bundan aldığınız birkaç kaşık karışımı mısır nişastasına ekleyip ılınmasını sağlayın. Tamamını tencerenin içine azar azar ekleyip karıştırmayı sürdürün. Kıvamı zamanla ağırlaşacak, kaynadığında 5 dakika kısık ateşte pişirmeyi sürdürün.

Tencereyi ateş üstünden alın. Vanilyayı ve elle küçük parçalar halinde kırdığınız çikolatayı karışıma ekleyip homojenize olana kadar karıştırın. Bardaklara biraz yüksekten dökün ki köpük oluşsun.

Önceki İçerikGerçekler Üzerine Keyifli Bir Masal
Sonraki İçerik( kuytu )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz