Botanikte Cam Şaheserler

Dale Chihuly adını hiç duydunuz mu? Botanik bahçelerde renkleri ve şekilleriyle büyüleyici dev cam heykellerini yapan ve bunları ustalıkla çiçek, ağaç ve bitkilerin arasına yerleştirerek, adeta büyüleyici eserler ortaya koyan adamı, biraz daha yakından tanıyalım.

El sanatları insanların evrensel bir değeri olup ,çeşitli malzeme ve şekiller kullanılarak yapılmış objeleri anlatır; tüm kültürlerde ve medeniyetlerde görülür.Sanatçılar tarih boyu türlü malzemeler kullanarak değişik el sanatları yaratmış ve insanlığın tüm duyularına cevap vermiştir.

 

 

Ben toprağa gönül vermiş, üç boyutlu sanat seramik formları ve heykel yapan bir sanatçıyım; uzun yıllardır Amerika’da Florida eyaletinde yaşamaktayım, sizlere Amerika’daki sanat olayları ve sergilerden bilgiler vereceğim.

Sizlere bu yazımda, Amerika’nın Texas eyaletinin Dallas şehrindeki botanik bahçesinde, beni çok etkileyen bir sergiden bahsetmek istiyorum. Dale Chihuly adındakı cam sanatçısı, bu botanik bahçede renkleri ve şekilleriyle büyüleyici dev cam heykellerini çiçek ağaç ve bitkilerin arasına öyle güzel bir şekilde yerleştirmişti ki, gerçekten gördüğünüz her şey birbiriyle adeta bütünleşmişti.

Dale Chihuly, Amerika’nın Washington eyaletinde 1941 yılında doğmuş, problemlerle dolu bir çocukluk geçirmiş,bazı aile fertlerini kaybetmiş ve hayata karşı tüm motivasyonunu kaybettiği esnada annesinin ısrarı ile sanata yönelmiş, tahsilini yaptıktan sonar da, cam sanatına gönül vermiş bir sanatçı.

1976’da İngiltere’de ciddi bir trafik kazasında gözünün birini kaybetmesine rağmen, sanatına devam eden ve bu dönemde, camdan başka sanat dallarına da yönelen Chihuly, bir süre üniversitede öğretim üyeliği yapmıştır fakat daha sonra istifa edip tüm ilgisini sanatına vermiştir.
1986’da Paris’te Louvre müzesinde solo show’uyla daha da taninan Chihuly, dünyanın çeşitli şehirlerinde , müze ve botanik bahçelerinde, bazen havuzlarda yüzen büyük cam heykelleri, bazense çevreyi tamamen değiştiren mimarı açıdan son derece estetik ve değişik formlarını sergilemiştir. Chihuly genellikle sergileri için, 30 cam sanatçısı bir o kadar heykeltraş ve asistanı ile birlikte seyahat etmektedir.

1996’da bu muhteşem dev cam heykeller , İtalya’nın Venedik şehrinde kanalların üzerine monte edildiğinde su üzerinde oluşan inanılmaz renk ve görüntüyü “Chihuly over Venice” adlı belgesel filmde izleyebilirsiniz.

Birçok eseri müzelerde, kolleksiyoncularda bulunan Chihuly, Amerika’da Seattle şehrinde ailesi ile yaşamaktadır ve şehrin önde gelen ve hayırsever kişilerindendir.

İşte sizlere “Dallas Arboretum” botanik bahçesinde gördüğüm bu muhteşem sergiden çektiğim bir kaç resim.

Umarım sizleri cam sanatının onsuz anılamayacağı Dale Chihuly hakkında bilgilendirdim, diğer sanat etkinliklerinde, başka sanatçılarla yine burada buluşmak üzere…

Feza Madenli Aktan

Önceki İçerikKüçük Mucizeler Dükkânı
Sonraki İçerikİstanbul, Ben ve Newyork

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz