Bir İnsan Kaynakları Masalı

Bu ay, aklımıza takılan kavramlara, kelimelere değil de, sektör ve iş hayatıyla ilgili yaşanması muhtemel birçok olayı örneklendiren bir kitap tanıtmak istedik sizlere: Bir İnsan Kaynakları Masalı, performans, motivasyon, yönetim, çatışma gibi birçok kelimeyi örneklendiren başarılı bir çalışma.

Bir kitap mağazasında reyonlar, çok satanlar, az satanlar, yeni çıkanlar arasında gezerken, gözüm, bir kitaba ilişti. Elma Yayınları’ndan çıkan bu kitabın ismi, dikkatimi çekti öncelikle : BİR İNSAN KAYNAKLARI MASALI. Elime alıp, sayfalarını karıştırmaya başladım, satın aldım ve çok kısa bir sürede de bitirdim. İK. alanında çalışmayı düşünenler, çalışanlar ya da İK hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için, iyi bir kitap. Çalışmaya başlamamış olan yeni iş adaylarını, şirket içinde kısa bir yolculuğa çıkartıyor. Kitabı okurken, bir yerden sonra, “Bu kadar şey, bir yıl içinde olur mu?” dedirtiyor ama adı üstünde “İ.K. MASALI”.

İK’daki süreçlerin çoğunu işlemeye çalışmış Özden Arslan. Performans Yönetimi, İşe Alım, Ücret Yönetimi, Etkinlik Yönetimi, Mobbing gibi konular, akıcı bir dilde, örneklerle ele alınmış. Ve kitaptaki çoğu karakterle, biz aslında asansöre binerken, çay alırken, durakta otobüs beklerken, ofiste telefonla konuşurken karşılaşıyoruz.

Karakterler konuşurken, size adeta “İş hayatına hoşgeldiniz” diyorlar. İK alanındaki çoğu konu, soru ve sorun, ete kemiğe bürünerek karşınıza çıkıyor kitapta. Ezgi adlı karakterle birlikte, onun işe başladığı ilk günden, yaşadığı olumlu olumsuz birçok şeye tanık oluyorsunuz. Kendinize pay çıkarabiliyosunuz. Her bölüm, Ezgi’nin aldığı kararlarla sona eriyor.
İnanıyorum ki, çalışma yaşamında kendimizle ilgili en doğru kararları verecek olan yine bizleriz. Zaten insan, yaşamıyla ilgili kararları kendi verdiği zaman sahip çıkar ve uygulamış olur.

Kitap, Amerika’dan alınmış uygulanmaz teoriler yerine,Türkiye’de yaşanan gerçeklerden örnekler taşıyor. Etrafımızda, gerçekten bulunduğu yeri hak etmeyen, boşu boşuna koltuk işgal eden, onlarca insan var. Kendisini geliştiren, yaşadıklarını paylaşan, soran, düşünen, sorgulayan, empati kuran, bunu ifade eden bilir kişilere ihtiyacımız var halbuki… Bu kitap için, yazarı Sn. Özden Arslan’a teşekkür ediyorum. Üniversitede okuyanlar veya bu alanda çalışmayı düşünenler için, alın okuyun, derim.

Kitap Adı: Bir İnsan Kaynakları Masalı

Yayınevi: Elma Yayınları

Sayfa Sayısı: 237

Önceki İçerikKürk Mantolu Madonna
Sonraki İçerikKüçük Prens
1981 İstanbul doğumlu, İstanbul aşığı olan bir İstanbullu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık Lisans, Marmara Üniversitesi Medya Ekonomisi Yüksek Lisans mezunu. Editörlük ve kurumsal iletişim alanlarında üç yıl çalıştıktan sonra, insan kaynaklarına yöneldi, 12 yıldır profesyonel anlamda bu alanda çalışıyor. Çok klişe olacak belki ama “Çocukluğundan beri yazıyor” Ortaokul ve lise yıllarında yazıyla ilgili tüm il düzeyi yarışmalarda önemli dereceler kazandı. Üniversitede TÜHİD’in düzenlediği sosyal sorumluluk temalı yarışmada ekip arkadaşlarıyla “Genç İletişimciler” dalında Altın Pusula ödülünü aldı. Yazmayı bırakmadı. Sabah, Akşam gibi gazetelerde belirli dönemlerde yazıları; Kariyer.net’in blog sayfasında makaleleri yayımlandı. 2011’de Yasemin Sungur ile yolları kesiştiğinden beri Martı’da “Alternatif İK Sözlüğü”nü hazırlıyor. Bunun yanı sıra gündemle ilgili haber yazıları, röportajlar, farklı yazı dizileri üzerine yazmaya devam ediyor. MARTIDAŞ olmayı çok seviyor. Yeni projesi için yakında harekete geçecek ve bu yüzden çok heyecanlı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz