YENİ ÇAĞIN ÇOCUKLARI: Çocukları Başarılı Kılacak Yöntemler

2000’li yıllarda çocuk yetiştirmek için biz anne ve babaların 2000’li çocuklar gibi düşünmeyi ve hissetmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bize bu yolda ışık tutacak güzel bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Bu kitapta, oyun ve çocuk ilişkisinden, oyunun çocuğa ne kazandırdığından, oyunun beynin sağ ve sol kısımlarını nasıl etkilediğinden, çoklu zeka kuramı ve sinir sisteminden gayet anlaşılır bir dille bahsediliyor.

yeni çağın çocukları1

Bununla birlikte yeni çağın oyunlarına örnek vererek çocuklarla birlikte oynayabileceğimiz oyunlardan da örnekler veriyor.  İşte oyunlardan bir tanesi: “Sen bensin , ben de sen” oyunu.

Çocuğunuz ile tatsız bir olay yaşadığınızda ya da ona karşı nasıl davranacağınız konusunda kararsız kaldığınızda veya çocuğunuzun gözüyle nasıl bir anne ve baba olduğunuzu görmek istediğinizde bu oyunu oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzu karşınıza oturtup, “Şimdi sen bensin, bende sen “ diyerek yaşadığınız o tatsız olayı canlandırıyorsunuz. Bu oyun, sorunu çocuğunuzun gözüyle görmenizi, onun da olaya sizin bakış açınızla bakmasını sağlıyor.

Yeni Çağın Çocukları’nda çocuklara özgüven ve olumlu bakış açısının nasıl verileceği konusunda da yararlı bilgiler örneklerle açıklanıyor. Bir çocuğun özgüvenli yetişmesi yetişkin olduğunda kendisiyle ilgili kararlar alırken zorlanmaması ve doğru seçimler yapması için de oldukça önemli.

Çocuklarla iletişimde anne ve babalara olumlu bakış açısının çocuğa nasıl yansıdığı ve onunla birlikte nasıl geliştiği de adım adım gösteriliyor. Birçok uygulamayı ve teknikleri okuyucuya cömertçe sunuyor.

Kitap okuyucuya, sevgi kapasitesini geliştirmeyi ve “çok sevince şımarır” algısını değiştirmemiz gerektiğini öğütlüyor.

Çocuğumuza “Seni seviyorum” demekten çekinmememiz, anne- baba olarak önce kendimize değer vermemiz ve bunu çocuğumuza yansıtmamız gerektiğini söylüyor.

Önce “SİZ” mutlu olun ki çocuğunuz, mutlu olmanın bir nedene bağlı olmadan da gerçekleşebileceğini öğrensin diyor.

Çocuğa küçük yaşlarda sorumluluk vermeyi tavsiye ediyor ve sorumluluk almasına izin verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Evde huzurlu bir ortam oluşturmanın, her tartışmada haklı çıkmaktan daha önemli olduğunu söylüyor.

Yeniliklere açık bir anne- baba olun, empati yeteneğinizi geliştirin, diyor.

Her çocuk tek ve özeldir. Çocuklarımızla iletişimimiz anne karnında başlıyor. Sonrasında onun anlayabileceği oyunlarla devam ediyor. Bu oyunlara dahil olup bu dönemi keyifle geçirin, diyor.

Unutmayın! Çocuğumuzu sadece “ BİR” kere yetiştirebiliyoruz.

Kitapla ve sevgiyle kalın.

Kitap : Yeni Çağın Çocukları
Yazar : Nur Eda Kasap
Yayınevi: Hayykitap
Sayfa : 286

Önceki İçerikOkurun Gözünden: Cumhuriyet Çocuğu, Nihal Yeğinobalı
Sonraki İçerikELEĞİM SAĞMA
Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısının çıktığı zaman diliminde dünyaya "Merhaba" demişim. Okumayı, yazmayı, şarkı söylemeyi ve gerçek yaşam hikayelerini izlemeyi çok seviyorum. Genç görünmek ve gençlerle birlikte olmak bana Öğrenci ve Kariyer Koçluğu yolunu açtı ve mesleğimde keyifle çalışmaya devam ediyorum. Yazar değilim fakat bildiklerimi yazarak paylaşıyorum.“İnsan insanın merhemi olur” öğretisiyle yaşamdan aldıklarımı sevgiyle size veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz