Dünyanın En Büyük İnternet Öğrenim Platformu Artık Türkçe

STFA Grubu, her ay 8 milyon kullanıcının faydalandığı, dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu Khan Academy’i Türkçe’ye kazandırmak üzere önemli bir işbirliğine imza attı. Khan Academy Türkçe’nin eğitim içeriklerinden dünya üzerinde Türkçe konuşan 240 milyon kişinin yararlanması hedefleniyor.

khan1Amerika’da eğitimde bir devrim olarak adlandırılan, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy, STFA ile gerçekleştirdiği işbirliği ile artık Türkçe. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Khan Academy’nin amacı, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında bir eğitim alabilmesini sağlamak.

STFA İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Neyzi, Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK Genel Müdürlüğü Eğitim Yayınları ve İçerik Grup Başkanı Mustafa İLKHAN ve Khan Academy (ABD) yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda hem dünyada hem de Türkiye’de eğitim alanında yaşanan değişimin bir parçası olmanın önemine değinildi.

“Milli Eğitim Bakanlığı İle İşbirliği”

Herkese istediği an, istediği yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim diyerek yola çıkan; kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Khan Academy’nin Türkçe içeriği, STFA Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliği kapsamında Türkiye genelindeki okullara ulaşacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı kapsamında Khan Academy Türkçe derslerinin de yer alması için anlaşma imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile imzalanan anlaşma ile Khan Academy Türkçe’nin Türkiye genelindeki okullara ulaşması hedefleniyor.

Khan Academy’de matematikten organik kimyaya, basit toplamadan diferansiyel denklemlere, ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan sanat tarihine kadar pek çok farklı konuda 5 bine yakın eğitim videosu yer alıyor. Kullanıcılar Khan Academy’de yer alan testler ile seviyelerini belirleyebiliyor, sistem tarafından kendilerine sunulan tavsiyeler doğrultusunda eğitimlerini tamamlayabiliyorlar. Ayrıca aileler çocuklarının gelişimini Khan Academy’nin raporlama sistemi üzerinden takip edebiliyor. Khan Academy bu yeni öğrenim metodu ile öğrencileri desteklediği kadar öğretmenleri de güçlendiriyor.

Khan Academy Türkçe’den Şu Ana Kadar Tam 500 Bin Kişi Faydalandı

STFA bugüne kadar, Khan Academy’de yer alan yaklaşık 1.500 eğitim videosunu Türkçeleştirdi. www.khanacademy.org.tr adresinden ulaşılan ve Khan Academy’in ilk resmi uluslararası iş ortağı olan Khan Academy Türkçe’de bugüne kadar tam yarım milyon kişiye eğitim verildi. Khan Academy’de yer alan interaktif alıştırmalar, testler, gösterge panosu ve eğitim materyallerinin Türkçeleştirilmesine ise 2014 yılı başından itibaren başlanacak. Bugün Khan Academy Türkçe’ye tabletler ve akıllı telefonlardan da ulaşmak mümkün ve 2014 yılının başında hazır olacak mobil uygulamalar ile kullanıcılara bu konuda daha fazla kolaylık sağlanacak.

khan2

Engelliler için de çözümler sunan Khan Academy Türkçe’de tüm Türkçe videolar işitme engelliler için altyazı seçeneğine sahip. Ayrıca cep telefonu ve mobil uygulamalar üzerinden görme engelliler de Khan Academy Türkçe derslerini sesli olarak takip edebilecek.

khan3KHAN ACADEMY

Kuruluş yılı: 2006
Aylık tekil kullanıcı sayısı: 10 milyon
İzlenen eğitim videosu adedi: 300 milyondan fazla
Cevaplanan problemler: 1,3 milyardan fazla (Günlük yaklaşık 3 milyon)

Egzersiz problemleri: 100.000’den fazla
Eğitim videoları: Yaklaşık 4.800
Kadrolu çalışan sayısı: 50
Kontratlı çalışan sayısı: 10-30

Khan Academy kullanan aktif öğretmen sayısı: 150.000
Khan Academy kullanan aktif sınıf sayısı: 30.000

KHAN ACADEMY TÜRKÇE

Başlangıç yılı: 2012
İzlenen eğitim videosu adedi: 500.000 (yaklaşık)
Türkçeleştirilen eğitim videosu adedi: 1500
Türkçe altyazılı eğitim videosu adedi: 2000 (1500 + 500)
Çalışan sayısı: 10
Gönüllü tercümanlar: 250 (yaklaşık)

İlgili bağlantılar
Web sitesi: www.khanacademy.org.tr
YouTube: http://www.youtube.com/user/KhanAcademyTurkce
Twitter: http://twitter.com/KhanAcademyTurk
Facebook: www.facebook.com/khanacademyturkce
Konuşmalar ve röportajlar: http://www.khanacademy.org/#talks-and-interviews

khan4

Önceki İçerikİki İnsan, İki Kısa Ömür Ve Cesurca Çekilmiş Ölümsüz Kareler
Sonraki İçerik25 Maddede Hayat Felsefem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz