Stresle Başa Çıkmanın Etkili Yolu: Otojen Gevşeme

Çocuklarla hayat çok stresli olabilir. Son iki yılda tam da bu nedenle otojen gevşeme egzersizi çok yaptım. Sabah, öğlen, akşam olmak üzere 5’er dakika bana yetiyordu. Evdeki bitmez gürültü, çocuklarımın kavgaları, beni sinirlendirmeleri, arka arkaya yaşadığımız iki yaş ve beş yaş sendromları… Sinirlerim tepede olduğu zamanlarla bu şekilde başa çıktım. Sakinleşmeme ve güç toplamama çok yardımcı olan bir yöntem olduğunu söyleyebilirim. Herkese tavsiye ederim!

reelaks

Otojen gevşemeyi annemden biliyorum. Ben henüz 7 yaşındayken annem her gün bunu yapıyordu. Ben de merak edip yanına yatardım ve onunla birlikte bu egzersizi yapardım. Tabi ki o günlerde bunun ne işe yaradığını bilmediğim gibi doğru da yapmıyordum. Benim için sadece bir oyundu. Ancak otojen gevşemeye bir şekilde o yıllarda ilk adımı atmıştım. İlerideki senelerde otojen gevşeme egzersizi uyumak için kullandığım bir yöntem oldu. Uyku bir türlü gözüme girmeyince yatakta bu egzersizi yapıyordum ve on dakika geçmeden uyumuş olurdum.

Çocuklar olunca otojen gevşeme tekrar aklıma geldi.  En son yaptığımdan bugüne yıllar geçmişti. Artık başka bulgular elde edilmişti ve günde bir kere 20 dakika yerine 2-3 kere 3-5 dakika çok daha verimli olduğu söyleniyordu. Bu da işime geliyordu. Ben sabah, öğlen, akşam ya da ne zaman sinirlenmeye başladığıysam bu kısa egzersizi yapıyordum. İnanılmaz işe yarıyordu. Daha yaparken nasıl gevşediğimi hissedebiliyordum. Gevşemekle birlikte sakin olmaya başlayıp her şeyi unutuyordum. Kendimi şarjı doldurulan pil gibi hissediyordum. Egzersizin ardından şarjım doldurulmuştu ve ben birkaç saat çocuklarımla sakin kalarak geçinebiliyordum.

Sinirli bir yapıda olan ya da çocuklara haksız yere sinirlendiğini veya sadece biraz rahatlaması gerektiğini düşünen herkese tavsiye ederim.

Peki, bu otojenik gevşeme nasıl yapılır?

Wilhelm Reich ve H. S. Schultz’un çalışmalarına dayanan otojen gevşeme egzersizi, kendi kendine telkin cümlelerinin de yardımıyla insana gevşeme çalışması öğretiyor. Yapılan araştırmalar, metodun başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Egzersiz sayesinde çok kısa sürede rahatlayabilir ve güç toplayabilirsin.

Egzersizin adımlarından korkmaya gerek yok. Yatakta ya da rahat bir kolluklu koltukta bu egzersiz kolayca yapılabilir. Benim, tekniğe hâkim olduğum için sadece ağırlık ve ısı egzersizi yapmam yeterli oluyor mesela. Bence birileri hızlı, başkaları yavaş öğreniyor bu egzersizi. Egzersizi başarılı yaptığın anda bunu hissederek fark ediyorsun. Ardından rahatlamak ve güç toplamak için ne kadar egzersiz yapman gerektiğini kendin kolayca bulacaksın. Egzersizlerin sonunda geri alma förmülünü uygulamayı lütfen unutma. Aksi halde uzun bir süre uyku sersemi dolaşacaksın.

Bu linkler sayesinde daha fazla bilgi ve egzersizlerin tam olarak nasıl yapıldığını, neleri yapman gerektiğini öğrenebilirsin. Ya da ilgili kitabı da alabilirsin:

Otojen Gevşeme Egzersizi, Prof. Dr. Med. Dietrich Lang, ISBN: 978-975-256-209-7

Otojen eğitim nedir ve kursları nasıldır? Burada okuyabilirsin http://www.kentakademisi.com/otojenik-egitim-nedir/10426/

Temel egzersizin detaylı anlatımı burada bulabilirsin

http://limoncicegi.blogcu.com/rahatlama-otojnik-antreman-ornekleri-ile/276957

http://www.kentakademisi.com/otojenik-egitim-nedir/10426/

Regina Röttgen

Önceki İçerikHıdırellez, Niyetler ve Dileklerimiz
Sonraki İçerikKadınca Yaz(ı) Kampı – Yaşam, Edebiyat Sohbet Ve Yazı Atölyesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz