Hıdırellez, Niyetler ve Dileklerimiz

Siz de hayatın rutininden sıkıldınız mı? Farklı bir şey yapmak istiyorsunuz da hep önünüze bir engel mi çıkıyor? Çok istiyorum ama şu, şu isteklerim bir türlü gerçekleşmiyor mu diyorsunuz? Ben böyle şeylere inanmam ama haydi bir deneyeyim gitsin, bakalım ne olacak diye mi düşünüyorsanız? 

çiçek

Mayıs ayı Hıdırellez ayı. 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlamalar yapılır.

Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşmasıdır. Ab-ı hayat içerek ölümsüzlüğe erişen Hızır’ın İlyas peygamberle bolluk, bereket ve sağlık dağıttığına inanılır.

Teyzem hep anlatır, bugüne kadar Hıdırellez’de bugüne kadar ne dilediyse olmuş. Keza kardeşim de aynı şeyi söyler.

5 Mayıs günü içimi coşku kaplar, neşeli ve de hazırlıklar içinde olurum. Elimde bir kâğıt, bir de kalem. Aklıma gelenleri sırayla yazmaya başlıyorum. Listenin en üstünde ailem ve kendim için sağlık dileğim var. Ondan sonra da diğer isteklerimi sıraladım, resimler çizerek destekledim.

Durun daha bitmedi. Daha ateşin üzerinden atlama faslı var. Apartman katında ne ateşi dediğinizi duyar gibiyim. Onun da kolayı var. Hemen bir mum yaktım ve üzerinden tam üç kere atladım.

Artık her şey hazırdı. Gül ağacını balkona koydum. Dileklerimin yazılı olduğu kâğıdı bir kurdeleyle gülüme bağladım. Cüzdanımı açık olarak gülün dibine yerleştirdim. Dua ettim.

Sonra da gidip yattım. Sabah güneş doğmadan kalktım ve balkondan dileklerimin yazılı olduğu kâğıdımı aldım, kütüphanemin en üstüne bıraktım.

Bir de arkadaşım Ö’ye telefon ettim. Onun bahçesinde gül ağacı var. Ona söyleyebileceğim dileklerimi bir kâğıda yazmasını rica ettim. Ö, İzmirli. Orada dileklerin yazılı olduğu kâğıdı gece gülün dibine gömerlermiş, sabah güneş doğmadan çıkarıp suya atarlarmış. Ankara’da yakınımızda musluktan başka akarsu olmadığından o da kâğıdı mutfakta akan suya tutmuş.

2015-hıdrellez

Bütün bunları neden yaptım? Tabii ki hoşluk olsun diye. Kalbim pır pır şu anda. İnşallah, benim, sizin, hepimizin dilekleri tez zamanda olur.

Dilek umuttur. Önemli olan da umut galiba. O umudun içimizde hep diri olması, var olması.

Dileklerimizin olması, ileriye yönelik planlar yapmak, projeler geliştirmek gençlik ve coşku göstergesidir. Ben buradayım demektir.

Zerrin Dağcı

Önceki İçerikÖlüm Şarkısı
Sonraki İçerikStresle Başa Çıkmanın Etkili Yolu: Otojen Gevşeme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz