Roman Kahramanları Kitap ile Sohbet’te Canlandı

Yasemin Sungur’la Kitap ile Sohbet grubu olarak, 9.sezon ve 284. haftamızda, her hafta Salı günü buluştuğumuz İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, yeni yılı farklı bir etkinlikle karşıladık. Her yıl farklı konseptlerle yeni yıla merhaba diyen bizler, bu yıl ‘Kitap Kahramanları Canlanıyor’ dedik ve beklenenin üstünde bir performansla kitap kahramanlarınızı sunduk.

Yasemin hocamızın bu yılın konseptinin kitap kahramanları olacağını söylediği andan itibaren, hepimizi tatlı bir telaş sardı. Öyle ya, kitapları okuyor, okuduğumuz satırlardan etkilendiklerimizin altını çiziyor, birbirimizle paylaşırken bazen karakterleri içselleştiriyorduk. Kim olacağına karar verenler, kostümleri nasıl ayarlayacağım telaşına düştü. Konuşmalar, yazışmalar, buluşmalar, alışverişler. Herkes birbirine tam destek. Kostümler yapıldı, alındı, kimine eklemeler yapıldı, alışverişe çıkıldı, eklendi, çarpıldı, bölündü ve ortaya muazzam karakterler çıktı. Son dakikada dahi eksikler paylaşıldı ve hepsi elbirliği ile giderildi.

unnamed-2

Sadece kostümü giyip karakteri anlatmakla kalır mıyız? Hayır efendim, biz kılığına büründüğümüz o karakterizdir artık. Yasemin Hocamız Tiffany’de Kahvaltı’ daki Holly’di. Bizler de Bihter’dik, Firdevs’tik, Virginia idik. İnce Memed, Hatice, Şarlo, Fosforlu Cevriye, Asya, İlyas, Boleyn kızı, Defne Kaman, Kırmızı Başlıklı Kız, Heidi, Frida, Halide Edip ve daha nice nice karakterlere büründük ki elbette aramızda Nietzsche de vardı.

roman-kahramanlari

Ben 1910’lardaki suffragette feminist akımından yola çıkarak o dönemin aktivistlerinden Emily Davidson, yine aynı dönemde yazılmış Kendine Ait Bir Oda kitabının yazarı Virginia Woolf ve kitaptaki kahramanı Judith’ i anlattım. Ben dahil pek çoğumuz, anlatımımıza tiyatral renk kattık.

Bugünün hazırlığı bir telaş, buluşması bir telaş. Buluşma amacımız her zaman kitap, paylaşımlarımız sınırsız.

Pek çok etkinliğimizde olduğu gibi duyguların fotoğrafçısı Taner Atilla Berk bizlerleydi, anları ölümsüzleştirdi, izimizi güzelleştirdi.  Etkinliğimizin toplu fotoğrafları burada. Hepimiz ne güzeliz, ne gerçek:)

Bugün şunu diledim yeni gelecek yıldan. 2017 öyle bir gel ki bizim kitapdaşlarımızla olan yaşamımız gibi bir yaşam sun tüm insanlığa.

 

Herkes dostça, herkes paylaşımla, herkes iyi iletişimle güzel bir ömür geçirsin.

Herkese mutlu, bol okumalı, bol paylaşımlı bir yıl dilerim.

Bizi takip etmek için    Facebook sayfamız       Facebook grubumuz      Instagram hesabımız  

tab_1715

tab_2053

tab_1649

Önceki İçerikTürk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken Romanlar II-(1973-1994)
Sonraki İçerikHer Şey Bir Hayal ile Başladı. Yasemin Sungur’la Kitap ile Sohbet
“İşim: İnsan Konu: Le’biderya. Ufuk çizgisiyle arkadaşlığımda ‘İnsan’ a dair en güzel manzarayı mekan edindim. Olumlu fikir üretir, iyi paylaşım yaparım.” Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümleri mezunu Pektok, 1993 yılından beri reklam, satış, bankacılık ve eğitim alanlarında çalışmıştır. Bilişim teknolojileri alanında eğitim veren bir kurumun ortağıdır ve kurumun insan kaynağı, finansman, eğitim koordinasyon birimlerinden sorumlu yöneticisidir. Aynı alanlarda kurumsal eğitimler verir. Kadınların toplum içinde eşit haklara sahip olması için çalışan sosyal sorumluluk platformunun lideridir. 2014 yılından beri Martı Dergisi’nde insan, kadın, çocuk konularında yazar ve okuduğu kitaplarla ilgili okur gözünden yorumlarını paylaşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz