Location Independent Ya da Elveda Ofis!

İstediğiniz yerde yaşayarak, istediğiniz işi yapmak fikri, kulağa ne hoş geliyor değil mi? Sabah kalkıp, bisikletle evinizden çıkıp, sonra denize girip, daha sonrasında da işinizin başına geçmek, hayal değilmiş aslında… Nasıl mı oluyor? İşte cevabı:

Uzun bir süredir bu konu hakkında yazmayı istedim, hatta geç bile kaldım. Ama kısmet bugüneymiş. “Elveda Ofis” ile ilk defa karşılaşanlar için kısa bir bilgi vereyim:

Elveda Ofis ya da Location Independent, belirli bir yer olmadan çalışma hareketi. Yani, herhangi bir ofisten, işten, işyerinden, mekândan, yerden bağımsız olma hali.

elveda ofis

Yerden bağımsız olma; aslında başlı başına bir yaşam tarzı ve benimsenmeye başlanan bir hareket. Dünyada son 7 yıldır yaygınlık kazanmaya başlamış… Türkiye’de ise adı, son iki yıldır duyuluyor. “Home Office” çalışmanın bir adım ötesi. Burada bir yandan dünyayı dolaşabiliyor, bir yandan da var olan işinizi sürdürebiliyorsunuz. Tabii ki aslında bazı kısıtlamalar da yok değil. Seçtiğiniz işin internet üzerinden yürütülebilir olması ve iyi derecede bilgisayar bilgisi, şart.

Kendimize dönecek olursak, iş ve yaşam şekillerimizi düşündüğümüzde, biz, genellikle, bayramlar, yılbaşı, izin günlerimiz gibi tatiller için, önceden plan yaparız, öyle değil mi? Bir de, plan yapmakla kalmaz, parayı nasıl denkleştireceğimizi düşünürüz, kredi kartıyla tatile çıkıyorsak, koca kış, onun ödemesini yapar dururuz. Yani, bizim In addition to your comprehensive discussion, there are all the detox or cleanse diet fads, such as various types of fasting or juicing. hayatımızda, “yer değiştirmek” ; bize göre, işimize, mesleğimize, işten uzak kalacak gün sayımıza, tatillere, aile yapımıza ve tabi ki cebimizdeki paraya bağlı. Ama bu durum, Elveda Ofis anlayışına göre; bunlara bağlı değil.

elveda ofis2

Çünkü, Location Independent; istediğiniz zaman, para biriktirme kaygınız olmadan, yer değiştirebilmek demek. İsterseniz, bir yıl Bodrum’da, isterseniz, 6 ay Trabzon’da veya Syndey’de yaşamak mümkün. Yer seçiminiz de tamamen size bağlı. İşte bu yüzden de, bu yaşamın adı, “yerden bağımsızlık”.

Peki, bunu yapabilmeyi sağlayan ne? Tabii ki, teknoloji. Teknoloji casinomatrix.net sayesinde, artık nerede olduğunuzun bir önemi yok. Internet ve diğer teknolojik araçlar kullanılarak, müşterilere ulaşılabiliyor, zaman değil, hedef odaklı çalışılabiliyor. Belki her iş alanı veya her meslek için geçerli değil ama yine de, olduğu zaman, neler oluyormuş, araştırdım ve paylaşmak istedim:

  • Bu anlayış, yapılan işin doğru, yanlış olduğunu sorgulamadan, başkalarının yaptıklarından daha iyi ya da kötü olup olmadığını düşünmeden, gerçekleştirilen bir seçim. Bir yaşam biçimi… Seçilen hayat.
  • Para, sadece onu kullanarak bir şeyler paylaşabiliyorsan ve daha da önemlisi yaptığın şeylerden zevk alıyorsan faydalı.
  • En güvenli iş, kendin için yarattığın iştir.
  • Hayallerindeki hayatı yaşamak için, illa ki, maddi açıdan çok zengin olmaya gerek yoktur.
  • Yerden bağımsız biri olabilmek için, emekli olmak, zengin olmak veya hazır olmayı beklemek gerekmez.

Bu hareketin öncüsü, 2009’da Özlem Yetiş oldu Türkiye’de. Hatta artık ona “Elveda Ofis Özlem” diyorlar.  Farklı bir yaşam seçimi… Müşterileriniz varsa, teknolojik imkânlarınız yerindeyse, bazı şeyleri yapmak için, beklemeniz gerekmiyor. İlgilenmek isteyenler, http://www.elvedaofis.com”u ziyaret edebilirler.

elveda ofis3

Önümüzdeki yıllarda, iş hayatı ofislerin içine sıkışmaktan çıkacak, çok farklı rollerde, farklı mekânlarda soluklanacak. En azından, ben öyle düşünüyorum.
Hayat, yaşamak için. Tam bu anda!

Yarın, gelecek ay, gelecek sene için değil. Tam şimdi.

İmkânlarınız elveriyorsa, denemeye değer gibi gözüküyor. Ne dersiniz?

Önceki İçerikİngiltere’nin Kalbi Londra
Sonraki İçerikOyun Oynama İhtiyacı
1981 İstanbul doğumlu, İstanbul aşığı olan bir İstanbullu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık Lisans, Marmara Üniversitesi Medya Ekonomisi Yüksek Lisans mezunu. Editörlük ve kurumsal iletişim alanlarında üç yıl çalıştıktan sonra, insan kaynaklarına yöneldi, 12 yıldır profesyonel anlamda bu alanda çalışıyor. Çok klişe olacak belki ama “Çocukluğundan beri yazıyor” Ortaokul ve lise yıllarında yazıyla ilgili tüm il düzeyi yarışmalarda önemli dereceler kazandı. Üniversitede TÜHİD’in düzenlediği sosyal sorumluluk temalı yarışmada ekip arkadaşlarıyla “Genç İletişimciler” dalında Altın Pusula ödülünü aldı. Yazmayı bırakmadı. Sabah, Akşam gibi gazetelerde belirli dönemlerde yazıları; Kariyer.net’in blog sayfasında makaleleri yayımlandı. 2011’de Yasemin Sungur ile yolları kesiştiğinden beri Martı’da “Alternatif İK Sözlüğü”nü hazırlıyor. Bunun yanı sıra gündemle ilgili haber yazıları, röportajlar, farklı yazı dizileri üzerine yazmaya devam ediyor. MARTIDAŞ olmayı çok seviyor. Yeni projesi için yakında harekete geçecek ve bu yüzden çok heyecanlı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz