Liderin Şefkati

Türk Dil Kurumu Şefkati sevecenlik olarak açıklamış. Sevecenlik de acıyarak ve müşfik bir şekilde koruma ve sevmek olarak açıklanmış. İşin içinde acıma ve koruma olduğuna göre şefkat gösteren kişinin karşısındakine göre daha güçlü pozisyonda olduğunu ön görebiliriz.

Liderlik çalışmalarında, liderlerin pek çok özellikleri konuşulur, zekaları masaya yatırılır, ölçülür, biçilir, tartışılır. Şefkat gibi teraziye vurulduğunda kolaylıkla tartılamayacak özellikler bugünün dünyasında en çok ihtiyaç duyduğumuz özelliklerdendir oysaki.

Neden mi? Şefkat olduğunda hamile çalışanını kucağında laptop son dakikaya kadar çalışmak zorunda bırakmaz lider. Şefkat olduğunda ailesinde hasta olan çalışanının ihtiyaçlarını anlamaya ve ona destek olmaya daha yakındır. Şefkat olduğunda çalışanın ruhsal ya da fiziksel performans kaybını sadece bir aksama olarak görmez farklı açılardan değerlendirir. Şefkat olduğunda yakınını kaybeden çalışanına toparlanması için gereken zamanı verir. Şefkat ve adalet yan yana olduğunda ben kazanıyorum, o da kazansın diyebilir. Şefkat ve vicdan yan yana olduğunda ben iyi şartlarda çalışıyorum o da çalışsın diyebilir. Şefkat olduğunda durun o konteynırın içine girerek test etmeyin diyerek canları kurtarır. Şefkat ve değer vermek yan yana olduğuna lider alması gereken önlemleri alır, kar uğruna yeşili, denizi, ırmağı, canlıları, canları tehlikeye atmaz ve önemsediği şeyler yaşamla uyumlu, mutlulukla uyumlu, tatminle uyumlu şeyler haline gelir.

Şefkat ve sabır beraber olduğunda bir lider acılara nasıl merhem olacağını, acıların nasıl sağaltılacağını bilir. Kalpten yaklaşır acılı insanlara. Acılı insanlara kalpten ve sabırla yaklaşınca, acılar paylaşılınca kapanan kapılar da kalpler de açılır bir bir. Şefkat ve farkındalık yan yana olduğunda lider kendi tehdit duygusunun nasıl uyarıldığını bilir. Farkına varır, kendine de şefkat gösterir ve bu durumunu daha iyi yönetebilir. Zaten özde kendini sevmeyen, kendine şefkat göstermeyen, kendiyle içinden barışık olmayan başkalarına da bunu veremez. Bu yüzden liderlik önce içsel bir yolculuktur aslında. Bu içsel yolculuğu tamamlamamış lider kendini takip edenleri hayal kırıklığına uğratır zor zamanlarda. Bu yüzden önemlidir öz denetim, öz yönetim. Bir yerde nasıl karşılanacağınızı sizin duruşunuz belirler aslında lider olarak. Kendini sorgulayan, hatalarından ders alan lider sevgiden hareket ettiğinde rol model olur takipçilerine.

Soma canımızı çok yaktı. Bugün öğrenmeye başlarken şefkati ne kadar hissediyoruz, iş yerlerine ne kadar taşıyoruz, yönetim ve liderlik stilimize nasıl yansıtıyoruz diye sormak istiyorum sizlere. Anlık değil, haftalık değil, sürdürülebilen şefkati düşünüp yaşamlarımızın bir parçası haline getirmek üzere harekete geçmek bana çok önemli ve anlamlı bir ihtiyaç olarak görünüyor.

cf7e26bf98c07c2c3d7892969e1d24b2Çevremde, ülkem ve dünya adına şefkati olan, şefkati zayıflık olarak değil erdem olarak algılanan, değerlendirilen, bu duygusunu da sahiplenmiş güçlü liderler görmek en büyük hayalim. Şefkatli toplum şefkati yaşamına geçirebilmiş bireylerden oluşur. Kişinin kendine duyduğu şefkat şöyle demeli, “bu işte bu koşullarla çalışmamalısın” bilinç yukarda değişmiyorsa aşağıdan başlamalı değişmeye. Kendi yaşamlarının değerini bilen, bunun farkında olan insanlardan oluşan bir ülkede yaşamayı hayal ediyorum.

Soma’da kaybettiğimiz canları, şefkat ve sevgi ile birbirine kenetlenen birbirleri için canla başla koşturan hatta canlarını veren insanlarımızı sevgiyle anıyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum.

Önceki İçerikSoma & Gezi
Sonraki İçerikHüzünlü Bahar
BAHÇEBİZ GELİŞİM AKADEMİSİ Kurucu. Üst Düzey Yönetici ve Lider Koçu, Eğitmen. Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması mezunudur. 2005 yılından bu yana koçluk ve eğitmenlik yapmaktadır. Erickson College Koçluğun Bilimi ve Sanatı, CRR ( ORSC)- İlişki Sistemleri Koçluğu modellerinin eğitimlerini tamamlamıştır. Usta koç seviyesinde 5000 saatin üzerinde deneyimlidir. Mentor koçtur. Liderlik ve koçluk alanındaki bilgilerini dâhil olduğu uluslararası ilişkiler aracılığı ile yeni ve taze tutar. 2007-2015 yılları arasında Inside Out Uluslararası koçluk şirketinin Türkiye kurucusu ve lisansörü olarak yer almıştır. Liderliğin zeka ve cinsiyet boyutları ile ilgili deneyimlidir. Amerika merkezli Neuro Leadership Institue’dan Neuro Leadership eğitimini ve Kanada merkezli Noble Solutions Inc. ‘den Cinergy, Anlaşmazlık Yönetimi Koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır. Çalışmalarında bilimsellik, bilgi ve sezgiden hareket eder. Uzak doğu, Hindistan felsefeleri ile gelişim, insanı ve yaratımı anlamaya yönelik ezoterik çalışmalar da ilgi alanındadır. Bedeni, ruhu, kalbi, zihni potasında birleştirerek çalışır. Yazmaya 2005 yılında başlamıştır. Yazılarında aldığı eğitimlerden ve yaptığı araştırmalardan öğrendiklerini, deneyimlerini, gözlem ve önerilerini paylaşır. Beni ifade edecek cümle, “Görmeyi istediğin değişikliğin kendisi ol”manın yolculuğunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz