Vitrin Vitrin Gezmeden Önce “Vitringez.com”

Türkiye’nin Moda ve Alışveriş Arama Motoru olarak konumlanan vitringez.com, modanın google’ı olarak konumlandırılmış bir sanal mecra… Üstelik E-Fikir Yarışmasında 2014 yılının “En İyi Yeni Girişimi” seçilmiş…

Biraz daha yakından tanımanız açısından Natali Yeşilbahar Ile sizler için çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.    

 

“Vitringez.com için “Türkiye’nin Moda ve Alışveriş Arama Motoru olarak konumlandırdığımız “modanın Google” diyorsunuz. Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

 

Elbette… Vitringez.com olarak kullanıcılarımızın aradıkları ürüne tek tıkla ve e pratik şekilde ulaşmasını sağlarken; ayakkabıdan tokaya, çantadan ev dekorasyonuna, çocuk giyimden ev elektroniğine kadar detaylı kategorilerimizle 11.400 marka ve 107 e-ticaret sitesi ile 1.2 milyondan fazla ürün sunuyoruz. Arama kutucuğumuzu ya da detaylı kategorilerimizi kullanarak vitringezen kullanıcılarımızı; renk, fiyat, mağaza ve marka filtreleriyle tarzlarına ve bütçelerine en uygun, satın almak istedikleri ürünle buluşturuyoruz ve doğrudan satın almaya yönlendiriyoruz. Örneğin Vitringez.com arama kutusunda “kırmızı ayakkabı” arayan bir kullanıcımız, Vitringez.com’da yer alan tüm kırmızı ayakkabıların listelendiği bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sayfadaki yüzlerce kırmızı ayakkabı içerisinde seçimini yaptıktan sonra satın alma aşamasında o çantanın satıldığı e-ticaret sitesine yönlendiriliyor.

 

Gerçekten çok detaylı oluşturulmuş bir sistem. Peki, Vitringez fikri ve oluşum süreci nasıldı?

 

Vitringez.com, eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve herşeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim bir hayalim. Online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem yaratmak istedim.  Buradan hareketle 16 yıllık IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile birlikte “online alışveriş yapan diğer insanların da böyle bir ihtiyacı var mı?” diye detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik. Hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük ve Vitringez.com’u hayata geçirdik. Hareketli ve oldukça yoğun bir süreç geçirdik. Ama aynı zamanda heyecanlı, tutkulu ve keyifliydi diyebilirim. Halen de bu duygularla dolu müthiş bir ekibiz ve yolumuza devam ediyoruz.

 

Kısa bir süre geçmesine rağmen çalışmalarınızın meyvelerini toplamaya başladığınızı en keyifli süreçte olduğunuzu takip ediyoruz…

Aynen… Çok kısa zaman önce farklı meslek gruplarından oluşan girişimcilerin belirlenerek inovasyon, girişimcilik, orijinallik ve yaratıcılık kriterlerine göre değerlendirildiği E-Fikir yarışmasında 2014 yılının “En İyi Yeni Girişimi” seçildik. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcileri destekleyen Endeavor’un Türkiye ofisi tarafından ben ve ortağım Önder Göğebakan ile birlikte Türkiye’nin “Endeavor Girişimcileri Adayı” seçildik. Vitringez.com’un tüm dünyada uygulanabilir, kazançlı bir yatırım vaat eden ve sürdürülebilir bir iş modeli olduğunu ön plana çıkaran bu ünvan sonrası; Türk Telekom’un girişimleri hızlandırma programı olan PİLOTT programına katıldık ve Ağustos ayında gerçekleşecek olan Demo Günü’nde Türkiye’nin En Başarılı 3 Girişimi’nden biri olmak için finalist olarak yarışacağız.

 

Neden Vitringez’i kullansın online alışverişi sevenler? 

 

Vitringez.com, online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem. Vitringez.com’a girenler hem arama kutucuğundan, hem de kategoriler üzerinden tarzları için aradıkları her şeye tek tıkla ulaşabiliyor. Ayrıca marka, renk, model ve fiyat filtreleriyle en doğru ürüne kolayca ulaşabiliyor, beğendikleri ürünleri listeleyip favorilerine ekleyebiliyorlar.

 

Vitringez.com olarak  e-ticaret sitelerine nasıl fayda sağlıyorsunuz?

E-ticaret ve online alışveriş her geçen gün gelişirken, küçük işletmeler ve tasarımcılar kendi sitelerini açmaya devam ediyor. Vitringez.com, bu küçük işletmeler ile yetenekli tasarımcılara, büyük markalarla yan yana online olma şansı tanıyor. Büyük markalar ise, internette var olduklarını çok kısa sürede geniş kitlelere gösteriyor ve hedef kitlelerine ulaşıp yeni müşteriler kazanıyorlar. Vitringez.com olarak birçok ünlü markanın ve e-ticaret sitesinin yeni kullanıcılarla ve doğru hedef kitleyle buluşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Büyük markaların yanı sıra, küçük işletmelerin ve tasarımcıların da tanınırlığını arttırmaya, sosyal medyada güçlenmelerine ve sitelerindeki trafik akışının doğru şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz. İşbirliği yaptığımız markalar bugüne kadar kendilerine yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar. Bunun nedeni, markaların web sitelerine tamamen hedeflenmiş (targeted) ve satın almaya oldukça yakın bilinçli müşterileri gönderiyor olmamız.

Vitringez.com  Moda Alarmı ve İndirim Alarmı uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Bu  özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Bir ürün seçtiniz. Mesela, kırmızı çanta seçtiniz ama indirimi beklemek istiyorsunuz, bu ihtiyaca özel “İndirim Alarmı” kurguladık. Trendleri yakından takip etmek isteyenler için de “Moda Alarmı”mız var. Böylelikle seçtiğiniz ürünlerin indirimlerini takip ederken, en sevdiğiniz markaların ve tasarımcıların yeni ürünlerinden herkesten önce haberdar olabiliyorsunuz. “İndirim Alarmı” ve “Moda Alarmı” uygulamalarımız kullanıcılarımızı oldukça şaşırtan ve ilgilerini çeken özelliklerimiz arasında yer alıyor. Diğer yandan sitemizde yer alan markaların Vitringez.com’a özel olarak sundukları “Kuponlar” da en çok ilgi gören, kullanıcılarımızı en çok memnun eden ve ziyaretin alışverişe dönüşmesini sağlayan farklılıklarımızdan. Yani kullanıcılarımız satın almak istedikleri ürünü alacakları e-ticaret sitelerine bizim üzerimizden giderlerse; istedikleri ürünleri daha da indirimli satın alma imkânı buluyorlar.

 

Yeni yılda bizi bekleyen yeni sürprizler  var mı, hedefleriniz neler?

 

Dünyada kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi gittikçe önem kazanıyor. Bu alışveriş yapanların hayatını kolaylaştırırken, alışveriş keyfini de farklı bir noktaya çekiyor. Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyiminde biz Vitringez.com’a gelen kullanıcıların alışveriş, arama vb özelliklerine bakarak bir sonraki gelişlerinde ilgi alanlarına göre ürünler sunacağız. Kısa vadede gelecek yıl için hedefimiz 2 milyon ürün ve 18 bin marka ile tüketicilere alışveriş keyfini yaşatırken, hayatlarını kolaylaştırmaya devam etmek. Gelecek 3 yıl içinde internetten alışveriş yapan her 4 kişiden 1’inin Vitringez.com deneyimini yaşamasını hedefliyoruz.

 

Önceki İçerikKüçük Bir Kahve Molası…
Sonraki İçerikEylül Şiirleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz